Büyük Torbalı

Hastaliklarin kisinizi mahvetmesine izin vermeyin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hastaliklarin kisinizi mahvetmesine izin vermeyin
287 Görüntüleme
27 Ocak 2010 - 23:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hastaliklara karsi önlem almak ya da tedavi olmak amaciyla alinacak ilaçlarin doktor kontrolü olmadan kullanilmamasi gerektigini belirten Torbali Tip Merkezi doktorlarindan Dr.Yorgun Aytan Demirkaan uyarilarda bulundu

KIS aylarinda havalarin hizla so-gumasi beraberinde birçok rahat-sizligi getiriyor. Özellikle de bu-lasicilik özelligi yüksek rahatsiz-liklardan korunmak amaciyla bes-lenme ve hijyen kosullarina çok dikkat edilmesi gerekiyor. Vücu-dun savunma sistemini ayakta tu-tabilmek için de C vitamini tüke-timi çok önemli. Hastaliklara kar-si önlem almak ya da tedavi ol-mak amaciyla alinacak ilaçlarin doktor kontrolü olmadan kullanil-mamasi gerektigini belirten Tor-bali Tip Merkezi doktorlarindan Dr.Yorgun Aytan Demirkaan kon-trolsüz ya da yanlis tedavi edilen nezle ve gribin bazi bireylerde, sinüzit, orta kulak iltihabi, bronsit ve zatürre gibi daha ciddi hasta-liklara sebep olabilecegini söyledi.

HIJYEN KURALLARI
RISK altindaki bireylerin; isi geregi toplum ile iç içe bulunmak zorunda olanlar,yasli bireyler, kronik hastaligi bulunanlar ve çocuklarin dikkat etmesi gereken birtakim önemli unsurlar bulun-dugunu söyleyen Demirkaan “Öncelikle bulasiciligi yüksek olan kis hastaliklarindan korun-mak için hijyen kurallarina raiyet etmek gerekir. Sik araliklarla ellerin yikanmasi,temizleyici jel-lerin kullanilmasi,ortak dokunu-lan yerlerin; kapi kollari, musluk-lar vb., çalisma masalarinin hijye-nik malzemelerle temizlenmesi basit ancak yüksek koruyucu ön-lemlerdir. Gün içinde burnunuza, agziniza ve gözünüze dokunmak-tan kaçinmak da bu hastaliklarin etkenlerinin vücudunuza giris yollarina ulasmasini engeller. Hasta bireylerle yakin temastan kaçinmak da bir diger önemli un-surdur. Vücudun savunma siste-mini ayakta tutabilecek dogal kaynakli C vitamini bolca tüketil-melidir. Bölgemizde turunçgil ve yesil sebzelerin bolca bulunmasi bizim için büyük bir avantaj. Çinko elementinin de bu sistemi kuvvetlendirdigi unutulmama-lidir. Bol sivi almanin saglikli vü-cut olusumuna katkida bulundu-gunu da eklemek gerekir” dedi.

BITKISEL ILAÇLAR ZARAR VEREBILIR

DOKTORUNUZA danisarak ec-zanelerden alabileceginiz hasta-lanmadan önce kullanilabilen, sa-vunma sistemini destekleyen bit-kisel ilaçlar oldugunu belirten Demirkaan “ Ancak bu ilaçlarin mutlak surette doktorunuza dani-sarak kullanmaniz gerekmektedir. Aksi takdirde fayda göreceginizi umarak aldiginiz bitkisel ilacin bazen zarar verebilecegini de unutmamaliyiz. Alinan bunca ön-leme ragmen kis hastaliklari bazi-larimizin pesini birakmaz. Her kis her önlemi almasina ragmen bazi bireylerin sik sik hastalandigi gö-rülür. Bu durumda da öncelikle yapilmasi gereken genis kapsamli bir Check-up (genel saglik kont-rolü) ‘ dan geçmek ve doktoru-nuzla bu durumu ayrintili görüs-mek olacaktir. Çünkü bu durum birtakim bagisiklik sistemi hasta-liklarinin habercisi olabilir”dedi.

ANTIBIYOTIK KULLANIMI GEREKLI MI?
HASTALANDIKTAN sonra ya-pilan en büyük hatanin bir ecza-neye gidip reçetesiz de satilan ilaçlardan ya da komsunuzun kul-lanilmamis, yarim kalmis ilaçla-rindan alip doktor tavsiyesi olma-dan kullanmaya baslamak oldu-gunu belirten Demirkaan “Kis hastaliklarinin çok büyük bir ora-ni virus denilen ve aslinda tedavi-sinde sadece istirahat ve destek ilaçlarin kullanilmasi gereken bir etkenle olusur.Bu durumda antibi-yotik ilaçlarin kullanilmasi hem faydasiz hem de zararli olabil-mektedir. Yapilacak en dogru davranis belirtileri hissettiginizde doktorunuza basvurarak muayene olmak ve onun tavsiye edecegi tedaviyi uygulamaktir. Kontrolsüz kalan,yanlis tedavi edilen nezle ve gribin bazi bireylerde, sinüzit, orta kulak iltihabi, bronsit ve za-türre gibi daha ciddi hasta-
liklara sebep olabildigi unutulmamalidir” dedi.

HAYATI TEHDIT EDEBILIR
BURUN tikanikligi, hapsirma, bo-gaz agrisi ve öksürük,hatta yay-gin halsizlik,kirginlik,atesin kis aylarinda sikça karsilasilan prob-lemler oldugunu söyleyen Demir-kaan “Havalarin bu denli hizli so-gumasi beraberinde de bir çok kis hastaligini getiriyor. Basta nezle ve grip olmak üzere daha agir tablolara da yol açabiliyor. Bir kis mevsimi boyunca Türki-ye’de 50 milyon vaka yasandigini düsünürseniz, hemen hemen her bireyin kisin en az bir kez bu hastaliklardan biriyle bas etmek zorunda kaldigini söyleyebiliriz. Öncelikle kisisel konforu bozan bu hastaliklar yogun isgücü kay-bina da sebep olmaktadir. Hatta agir tablolarda hayati tehdit dahi edebilir” seklinde konusarak söz-lerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web