Büyük Torbalı

Hayra adanan bir ömür

37 yıl boyunca ilçede hayır için koşturan Cemali Ay hastane, huzurevi, sağlık ocağı, dispanser, cami yapımında emek sarf etti. 86 yaşına giren Cemali Ay şimdilerde yaptığı eserler nedeniyle aldığı takdir ile gurur duyuyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hayra adanan bir ömür
191 Görüntüleme
22 Nisan 2017 - 12:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı halkının yakından tanıdığı Cemali Ay bugüne kadar ilçede sayısız hayır işine imza attı. İlçedeki resmi kurumların bir çoğunun yapılmasında katkısı bulunan Cemali Ay artık yaşı ilerlediği için aktif bir şekilde hayır işlerine katılamıyor. Hayatını şoförlük yaparak kazanan ve küçük yaştan bu yana direksiyon sallayan Ay, 86 yaşına girmesine rağmen otomobil sürmeye deam ediyor. 64 yıldır aynı yastığa baş koyduğu eşi Zeynep Ay ile birlikte Tepeköy Mahallesi’nde mutlu bir şekilde yaşayan Cemali Ay ile Haber Müdürümüz Serkan Günbay görüştü. Cemali Ay Torbalı’da nerelerde imzasının olduğunu anlatttı.

Nasıl bir çocukluk dönemi geçirdiniz?
1931 yılında Pancar’da dünyaya geldim. Babamı 5 yaşında kaybettik. Anne ve 3 çocuğuna bakmak için çok zor günler geçirdi. Maddi durumumuz çok iyi değildi. Hem okulun olmayışı hem de maddi problemler yüzünden hiç okula gidemedim. Babasızlık yüzünden hayata çok erken yaşta atıldım. Odunculuk yaparak hayatımı kazanmaya başladım.Okuma yazmayı askerde öğrendim. Askerde ehliyet aldım ve şoförlüğe başladım. Birçok kurum ve kuruluştaa şoför olarak görev yaptım.

HAYAT ARKADAŞININ ELİNİ 64 YILDIR BIRAKMADI
64 yıldır süren bir evliliğiniz var. Zeynep hanımla nasıl evlendiniz?
Askerden geldikten sonra evlenmeye karar verdim. O zaman Zeynep Özel ile evlenmek için istemeye gittik. Biz köyün en fakir ailelerindendik. Torbalı’nın sayılı zenginleri arasında bulunan Mustafa Özel’den kızını istedik. Fakir olmamıza rağmen dürüstlüğüm nedeniyle kayınpederim bana kızını verdi. 64 yıldır eşim ile aynı yastığa baş koyuyoruz. O da ben de evlendiğimiz için çok mutluyuz. Çok zor günler geçirdik. Her geçen gün birbirimize olan sevgimiz daha da arttı. Şimdi de yaşımız ilerledi artık ikimiz birbirimizin eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz.

Hayır işlerin nasıl başladınız?
Askerden geldikten sonra hayır işlerine başladık. Hayatımız zor şekilde kazandığım için sıkıntıları iyi biliyordum ve garibanlara yardım etmeye başladım. Daha sonra Rahmetli Sezai Çetinel, Fahri Alpaslan, Mustafa Park ile birlikte dernek işlerine girdik. İlk olarak Torbalı Camisi’ni yaptırdık. Sonra Hastane, Sağlık Ocağı, Veren Savaş Dispanseri, Huzurevi gibi binaların yapılmasına katkı sağladık. Emniyet güçlerinin görevi layıkı ile yerine getirmesi için de araç ve ekipman desteği verdik.

Bugüne kadar hangi derneklerde görev yaptınız?
Verem Savaş Dispanseri Derneği, Torbalı Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Huzurevi Derneği, Kızılay, Güvenlik Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneklerinde görev yaptım.

Peki, hayır için parayı nasıl buluyordunuz?
Kimi zaman kendi cebimizden toplayıp bir şeyler yapıyorduk. Bazen ilçedeki hayırseverlerden destek alıyorduk. Bir hayırsever bize ekip biçmemiz için bir tarla verdi. O tarlayı yıllarca ekip biçtik ve elde ettiğimiz ürünleri sattık. Buradan elde ettiğimiz geliri bankaya yatırdık. Bu para zamanlar arttı ve çeşitli yardımlarda kullandık. Arkadaşlar bana çok güvendikleri için kasa bendim. Birçok işte de ön plana ben çıkıyordum. Bugüne kadar elimizden geleni yapmaya çalıştık.

YILLAR SONRA HATIRLANMAK GURUR VERİCİ
Yıllar sonra yaptığınız yardımlardan dolayı gelen teşekkürleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
37 yıl boyunca verdiğimiz emekler sayesinde birçok kuruma bina kazandırdık. Yıllar sonra yaptığımız bu eserler nedeniyle hatırlanmak bana gurur veriyor. Geçtiğimiz ay Huzurevi’nin açılış törenine bizi de davet ettiler. Bakanın elinden plaket almak bana onur verdi. Bu tür organizasyonlara davet edilmek ve hatırlanmak çok güzel.

Cemali Ay kimdir?
1931 yılında Pancar’da dünyaya geldi. Babasını 5 yaşında iken kaybetti. Maddi imkansızlıklar yüzünden okula gidemedi. Vatanı görevini yerine getirdikten sonra 1953 yılında Zeynep Özel ile hayatını birleştirdi. Bugüne kadar çok sayıda yardım işine giren Cemali Ay’ın Ercan, Erdal Ay isminde iki oğlu, Cenan Kandemir isminde de bir kızı bulunuyor. 5 torun ve 5 torun çocuğu bulunan Cemali Ay Tepeköy Mahallesi’ndeki evinde eşi Zeynep Ay ile hayatını sürdürüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web