REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hem iktidara hem de muhalefete mavi boncuk verdiler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hem iktidara hem de muhalefete mavi boncuk verdiler
134 Görüntüleme
08 Temmuz 2010 - 21:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi’nin kismi iptal karar ile topu millete attigini söyleyen Yasar Demir: Sandiktan ‘Hayir’ oyu çikmasi ülkenin yararina olacaktir

ANAYASA Mahkemesi dün 9.5 saat süren görüsme maratonunda, türban düzenlemesinden sonra yeniden dolayli olarak esasa gire-rek, anayasa paketine iliskin düzen-lemeyi kismen iptal etti. Yüksek Mahkeme, bazi kurumlarin, Anaya-sa Mahkemesi ile Hâkim ve Savci-lar Yüksek Kurulu’na (HSYK) üye seçiminde, birden fazla adaya oy kullanmalarini engelleyen hüküm ile Cumhurbaskani’nin, “Iktisat, siyaset bilim dallari ve üst kademe yöneticilerinden” HSYK’ya üye atamasina olanak saglayan düzenle-meyi, anayasanin degistirilemez ilkelerinden “hukuk devleti” ilkesi-ne aykiri buldu. Paketin içerigine girilmesine, 4’e karsi 7 oyla karar verilirken; ibareler, “Oy birligiyle” iptal edildi. Anayasa paketi, bu ibareler olmadan 12 Eylül’de refe-randuma sunulacak. Anayasa pa-ketine iliskin düzenlemenin kismen iptal edilmesi siyasi gündemi bir anda degistirdi. Karari degerlendi-ren ilçenin tecrübeli avukatlarindan Yasar Demir, iptalin ne muhalefeti ne de iktidari memnun etmedigini söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin bu karar ile topu millete attigini söyleyen Yasar Demir, “Sandiktan ‘Hayir’ oyu çikmasi ülkenin yararina olacaktir” dedi.

TOP MILETTE

ANAYASA Mahkemesi’nin verdigi karari bir hukukçu olarak degerlen-diren Yasar Demir, “Paket, sekil yönünden reddedildi. Esasa gidildi ve esasta da kismi iptal söz konusu. Her iki tarafa da mavi boncuk ve-rilmis oldu. Tatmin edici bir karar degil. Iktidar tamaminin reddini, muhalefet tamaminin kabulünü is-tiyordu. Simdi top millette. Anaya-sa Mahkemesi sorumluluk almak istememistir. Benim görüsüm tama-minin iptal edilmesi yöndeydi.”

SANDIKTAN HAYIR OYU ÇIKAR

ANAYASA mahkemesinin kismi iptal karari almasinin kendisini memnun etmedigini söyleyen Yasar Demir, Anayasa degisikliginin 12 Eylül’de referanduma gitmesi du-rumunda kesinlikle ‘Evet’ oyu çik-mayacagi görüsünde. Demir, “Ana-yasa mahkemesi halkin kendi ka-rarini kendisinin vermesini istemis-tir. Ama halka da hayir diyecektir. Referandumun önemi meydan ko-nusmalarinda ortaya çikacaktir. Muhalefet meydanlarda Anayasa degisikliginin doguracagi olumsuz sonuçlari iyi anlatirsa sandiktan hayir oyu çikar. Katilimci ve çogul-cu bir süreç içinde gelismeyen, te-mel bir uzlasmaya dayanmayan ve milli iradeyi yansitmayan bir Ana-yasa degisikliginin bir bütün olarak halkoyuna sunulmasinin özünde yöntem olarak 12 Eylül Anayasa-si’nin hazirlanma ve kabul süreci felsefesinden hiçbir farki bulunma-maktadir. Yargi erki devletin, Ana-yasanin ve insan onurunun koruyu-cusudur. Bir ülkede adalet olmazsa orada özgürlük yok demektir. Hu-kukun her zaman ve herkese lazim olacagi gerçegi göz ardi edilmek-tedir. Esas yanlislik burada toplan-maktadir. Yargitay, Danistay ve yerel mahkemeler haricinde kalan diger kurumlardan üye seçiminden kesinlikle kaçinilmalidir.” seklinde konustu.

Sagci, solcu herkes Anayasa degisikligine ‘evet’ oyu vermeli

ANAYASA mahkemesinin kismî iptal karari almasini degerlendiren AK Parti Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez, “Hayirlisi olsun” yorumunda bulundu. Bu kararin referandum ile ilgili yaklasik 2 aydir sürdürdükleri çalismalari etkilemeyecegini söyleyen Adnan Yasar Görmez, “Sagci, solcu, bütün halkimizi 12 Eylül’deki referandumda ‘Evet’ demeye çagiriyorum” dedi.Referandumda destek istemek için bugüne kadar 60 bölge gezdiklerini söyleyen Adnan Yasar Görmez, “Torbali halkina Anayasa degisikliginin geregini anlatmamiz gerekiyor” seklinde konustu.

DEMOKRATIKLESME YOLUNDA EN ÖNEMLI ADIM

MEVCUT Anayasa’nin Türkiye’nin ihtiyaçlarina cevap veremez durumda oldugunu söyleyen Görmez, “Bütün vatandaslarimizi ister Ak Partili olsun, ister olmasin, 12 Eylül 2010’da yapilacak olan referandumda ‘evet’ demeye çagiriyorum. Çünkü bu bir seçim degildir. Parti bagliligi gösterilmemelidir. 30 yildir degistirilmeye çalisan 12 Eylül 1980 ihtilâlinin ürünü olan bu mevcut anayasa günümüz Türkiye’sinin ihtiyaçlarina cevap ver-mez hale gelmistir. Aslinda topyekün bu anayasanin degistirilerek çagdas demokrasilerde uygulanan seviyesine yükseltilmesi gerekiyor. Ancak çok az da olsa 26 maddelik bu degisiklik demokratiklesme yolunda çok önemli bir adim olacaktir. Milletimizin bu firsati kaçirmamasi gerekmektedir.  Bütün diger partili arkadaslarimizin da parti yaklasimlarindan uzak durmasi ve bu firsati gelecek nesiller adina iyi degerlendirmelerini diliyoruz” dedi.

PAKET NELER IÇERIYOR?

ANAYASA paketinde toplumun tüm kesimlerini kapsayacak iyilestirmeler bulundugunu söyleyen Adnan Yasar Görmez, “Bu Anayasaya degisiklik paketinde çocuklar, engelliler ve yas-lilar için pozitif ayrimcilik geliyor. Herkes kendisi ilke ilgili verilerin korunmasini isteme hakkina sahip olacak. Vatandasin seyahat hürriye-tinin sinirlari genisleyecek. Ailenin korunmasi ve çocuk istismari önleniyor. Sendikal haklar genisletiliyor. Memurlara ve diger kamu görevli-lerine toplu sözlesme hakki taniniyor. Isçinin grev hakki genisletiliyor. Kamu denetçiligi (ombudsman) kurumu olusturuluyor. YAS kararlari yargi deneti-mine aliniyor. Memurlara verilen disiplin cezalari yargi denetimine aliniyor. Askeri yargida degisiklikler yapiliyor. Anayasa Mahkemesinin üye sayisi ve seçim sistemi degisiyor. Anayasa mahkemesine kisisel basvuru hakki getiriliyor. Halen 7 olan HSYK üye sayisi 21’e çikartiliyor. En önem-lisi de Kurulun “Meslek Çikarma” cezasina iliskin kararlara itiraz yolu açi-liyor.  Kisaca özetledigimiz bu deg-isiklikler, kabina sigmayan 70 milyon nüfusu, gelismis ülkeleri kiskandiran ekonomik performansi, küresel bir güç olma yolunda hizla ilerleyen Türkiye’mize az da olsa soluk aldiracak, Demokrasimizi daha çagdas ileri bir seviyeye yükseltecektir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web