Büyük Torbalı

Hemsehri dernekleri ilçe için gerekli

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hemsehri dernekleri ilçe için gerekli
283 Görüntüleme
11 Ekim 2011 - 20:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da 9 yildir faaliyet gösteren KarsArdahan-Igdirlilar Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi 2000 civarinda hemsehrisine hitap ediyor. Çelik: Ilçede bu kadar çok hemsehri derneginin kurulmasini çok olumlu buluyorum

GÖÇ olgusuyla özdeslesen Torbali bünyesinde birçok hemsehri dernegini barindiriyor. Dogup büyüdükleri memleketlerinden çesitli nedenlerle Torbali’ya göç eden vatandaslarin en büyük özlemi memleket hasreti. Torbali’da faaliyet gösteren hemsehri dernekleri hem bu vatandaslarin bu hasretini bir nebze osun dindiriyor hem de onlarin sosyal hayata daha kolay adapte olmasina imkan taniyor. Torbali’da 9 yildir faaliyet gösteren KarsArdahanIgdirlilar Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi burada yasayan 2000 civarinda hemsehrisine hitap ediyor. Baskanligi’ni Nurettin Çelik’in yaptigi dernegin üyeleri bir yandan Torbali’da kendi öz kültürlerini yasatma mücadelesi verirken bir yandan da buranin kendine has kültürüne adapte olmaya çalisiyorlar.

DOGDUGUMUZ YERI UNUTAMAYIZ

BIR insanin dünyanin neresinde olursa olsun dogdugu ve büyüdügü yeri unutmasinin imkânsiz oldugunu dile getiren Çelik “Bizi o topraklara baglayan gelenek ve göreneklerimiz var. Eger onlardan tamamen yoksun kalirsak yalnizliga düseriz. Amacimiz bizim gibi oradan gelmis olan vatandaslarla birlikte kendi geleneklerimizi yasatmak ama ayni zamanda da diger kültürlerin degerlerine saygida kusur etmemek” dedi. Torbali’ya göç sonucu gelmis olan vatandaslarin birbirlerini çok daha iyi anlayabileceklerini ifade eden Çelik “Dernegimiz zaman zaman çesitli yardim faaliyetleri yürütüyor. Bunu yaparken de kimsenin nereli olduguna bile bakmadan ihtiyaci olan vatandaslarimizi tespit edip kendilerine yardim ediyoruz. Bizim için bir kisinin surali ya da burali degil insan olmasi yeterli.

HEMSEHRI DERNEKLERI TORBALI IÇIN GEREKLI

TORBALI’NIN derneklesme açisindan çok zengin bir yer olduguna deginen Nurettin Çelik “Ilçede bu kadar çok hemsehri derneginin kurulmasini çok olumlu buluyorum. Derneklerin demokratik hayata katki saglama konusunda olsun hemsehrilerimizi buradaki hayata adapte etme konusunda olsun büyük faydalari var. Buradaki hemsehri derneklerinin siyaset disi kalmaya özen göstermeleri gerektigine deginen Çelik “Biz ilke olarak siyaset disi bir dernek olma kararliligindayiz ama kapimiz da herkese açik. Yerel ve genel seçimler öncesinde her partinin temsilcileri dernegimize gelip kendilerini tanitiyor. Biz de zaman zaman siyasi partilere giderek sorunlarimizi anlatiyoruz. Ancak ilke olarak daima siyaset disi kalma taraftariyiz bu manada hiçbir dernek üyesi ‘Burada siyaset yapiliyor’ diyemez” seklinde konustu.
BIRLIK VE BERABERLIK TEMEL SIARIMIZ

ÇESITLI sivil toplum kuruluslarinda baskanlik yaptiktan sonar 2002 senesinde Torbali’ya gelerek burada KarsArdahanIgdir Yardimlasma Ve Dayanisma Dernegi’ni kuran Nurettin Çelik “Torbali’ya geldigimizde burada birçok hemsehrimiz olmasina ragmen çok az kisinin birbirinden haberdar oldugunu gerek dügünlerde gerekse cenaze törenlerinde bir araya gelinmedigini gördük. Hemsehrilerimiz arasinda sicak bir diyalog ortami olusturmak ve onlarin birbirinden haberdar olmalarini temin etmek amaciyla dernegimizi faaliyete soktuk. Tüm vatandaslarimizin birlik beraberlik ve huzur içinde yasamasi bizler için çok önemli bir deger. Bu degerleri her platformda dile getiriyoruz” dedi. Sivil toplum kuruluslarinin demokrasi için vazgeçilmez bir öneme sahip oldugunu ifade eden Çelik “Demokrasi kurumlariyla, kurumlar ilkeleriyle yasar. Siyasi parti temsilcilikleri, yerel yönetimler, odalar ve dernekler demokrasinin meyveleridir. Sivil toplum kurulusu olan hemsehri derneklerinin de  bu manada demokrasi için önemi bellidir”dedi.

KARSLILAR ÇOK RENKLILIGE ASINA
TORBALI’NIN kozmopolit yapisina adapte olma konusunda çok da sikinti yasamadiklarina deginen Nurettin Çelik “KarsIgdir ve Ardahan havalisinde de birçok millet iç içe bir hayat sürdürüyor. Biz onlarin yaylalarina gideriz onlar da bizim dügünümüze dernegimize istirak ederler. Kimsenin de birbiriyle herhangi bir meselesi bulunmuyor. O yüzden Torbali’ya göç ile gelen hemsehrilerimizin buradaki çok renklilige alisma konusunda sikinti yasamadiklarini düsünüyorum” dedi. Torbali’da faaliyet gösteren sekiz adet hemsehri derneginin tek çati altinda birlestigini ifade eden Nurettin Çelik “Bu derneklerimizin temsilcileriyle bir araya gelecegimiz bir gece teskil edecegiz ve orada her yöre kendi folklorik motiflerinden örnekler sunacak. Bu gece bizlerin çok renklilige olan saygimizi göstermesi açisindan manidar olacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web