Büyük Torbalı

Her evet oyu Menderes’in ruhuna bir Fatiha’dir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Her evet oyu Menderes’in ruhuna bir Fatiha’dir
296 Görüntüleme
31 Ağustos 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Anayasa degisikligi paketini 50 yilda bir çikan firsat olarak nitelendiren Özgür Gün, darbelerden çok çekmis bir partinin mensubu olarak sivil bir anayasaya kavusmak için evet oyu kullanacagini söyledi.

“REFERANDUMA Gidiyoruz’ yazi dizimizin bugünkü konugu 1984 yilinda ilçe DYP Ilçe Teskilatini kuranlar arasinda olan Özgür Gün. Dogru Yol Partisi kurucu ilçe baskani ve il genel meclisi olan Özgür Gün ilçe baskani oldugu günlerde partisinin oy oranini yüzde 32’lere kadar yükseltti. Ve yine o günlerde Türkiye’de ilçe baskani olarak iki üniversite bitiren tek ilçe baskani olarak kayitlara geçti. Uzun yillardir aktif siyaset yapmayan tecrübeli siyasetçi ile 12 Eylül referandumunu konus-tuk. Anayasa degisikligi paketini Türk halkinin önüne 50 yilda bir çikan firsat olarak nitelendiren Özgür Gün, darbelerden çok çekmis bir partinin mensubu olarak sivil bir anayasaya kavusmak için evet oyu kullanacagini söyledi. Birçok kisinin kendisi gibi düsündügünü söyleyen tecrübeli siyasetçi çarpici açiklamalarda bulundu. Muhalefete yönelik sert elestirilerde bulunan Özgün Gün referandumda evet çikmasi durumunda CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nu zor günlerin bekledigini söyledi.

KABIRLERINDE RAHAT UYUYACAKLAR

PARTISININ darbelerden çok çektigini, Türkiye’nin ih-tilallerin sonucu agir bedeller ödedigini söyleyen Özgür Gün, çekilen sikintilari su sözlerle anlatti: “12 Eylül 2010 Pazar günü yapilacak a-nayasa paketi oylamasi daha ileri bir demokrasi için daha özgür daha zengin bir Türkiye için çok önemlidir. Türk halki önüne 50 yilda bir gelmis bu firsati iyi degerlendirmesi ge-rekmektedir. Çünkü bu halk darbe anayasalari ile yönetil-meyi hak etmiyor. Bizim hal-kimiz darbelerden çok çekti. Bu darbelerden en fazla zarar görmüs bir partinin mensubu olarak 27 Mayis darbesinde partimiz kapatilmis, genel baskanimiz ve basbakanimiz iki bakani ile birlikte idam e-dilmistir. Bu anayasa degisik-iginde evet çikmasi duru-munda demokrasi sehitlerimizin itibari iade edilmis ola-cak ve sandiktan çikacak her evet oyu cenneti mekân Adnan Menderes ve arkadaslari-na okunmus birer Fatiha olacaktir. Sivil anayasanin kabu-lü durumunda da ruhlari sad olacaktir ve kabirlerinde rahat uyuyacaklardir. 12 Eylül ihti-lalinde de partimiz Adalet Parti kapatilmis, genel baska-nimiz ve basbakanimiz Süleyman Demirel ve arkadaslari Zincirbozan’a gönderilmis ve siyasi yasakli hale getirilmis-lerdir. O zaman biz ne zaman zarar gördüysek sol partiler ve halkimiz da o kadar zarar görmüstür. Darbe sonrasi milyonlarca kisi fislenmis, binlerce kisi cezaevine atilmis, yargi önene çikarilmadan 6-7 yil tutulduktan sonra suçsuzsun diye saliverilmislerdir. Sagci-solcu ayrimi yapilmadan 650 gencimizin idam gencimizin onaylamis, 50’sinin idam cezasi infaz edilmistir” dedi.

TORBALI’DA TRENLER INSAN TOPLARDI

12 Eylül darbesinde Torbali’-da da aci olaylarin yasandigi sik sik dile getirilmesine rag-men çok fazla dillendirilmeyen ‘tren mevzusu’ da Gün tarafindan açikliga kavusturul-du. 12 Eylül’de ilçeye mavi ve kara olmak üzere 2 ayri trenin geldigini, insanlarin bu trenlerle belirsizlige götürüldükle-rini söyleyen Özgür Gün o günleri yasayanlarin 12 Eylül’ü dört gözle bekledigini söyledi. 12 Eylül darbesinde Torbali halki da çok çekmistir. O günleri yasayan ve bugün hayatta olmayip da o günleri çocuklarina anlatmis olanlar çok iyi bilirler ki Torbali’ya devamli olarak 2 tren gelmek-teydi. Bu trenlerden birinin rengi mavi, digeri kara idi. Mavi tren merkez ve beldelerde, kara tren köylerde muhtar-larin ispiyon ettigi veya hedef gösterdi kisileri arabalara doldurup meçhul bir yolculuga çikiyorlardi. Gittikleri yerde çesitli iskencelere maruz kali-yorlar, dayak yiyorlar ve günler aylar geçtikten sonra suçunuz yok diye saliveriliyorlar-di. Simdi bu kadar haksizliga ugramis Torbali halki cunta anayasasinin degisikligine tabiî ki evet diyecek. O günleri yasamis kisiler 12 Eylül’ü dört gözle bekliyor. Onlar için o gün milat olacaktir. Oylamadan evet çikmasi durumunda bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin lügatinden darbe sözcügü tamamen çik-mis olacaktir. Bugüne kadar darbeleri yapanlarin yaptiklari yanlarina kar kalmistir. Hiçbir sekilde yargilanmamislardir. Dünyada darbe yapip da dar-becilerin yargilanmadigi tek ülke Türkiye’dir. Dünyada nerede olursa olsun darbeciler yargi önüne çikar” dedi.

“BALLI-BÖREK” DEYIP HAYIR OYU VERENLER

YAPILACAK anayasa degisikliginin bütün maddelerinin darbe anayasasina göre daha ilerici daha demokrat daha özgürlükçü, eski anayasa ile mukayese edilemeyecek ölçüde modern oldugunu söyleyen Gün, “Bütün maddeleri darbe anayasasina göre daha iyi oldugunu hayir kampanyasina öncülük eden muhalefet partisinin lideri de itiraf etti. ‘Anayasa paketinin iki maddesi disindaki bütün maddeleri balli börektir’ demesine ragmen sadece muhalefet yapabilmek için iki maddeyi bahane ediyor. Bu iki madde de; Anayasa mahkemesi ve HSYK’nin yapisi ve üye seçi-mini göstermektedir. Bu iki maddeyi inceleyecek olursak eski anayasaya göre Anayasa Mahkemesi 11 asil 4 yedek üye, yani 15 kisiden olusuyor-du. Yeni anayasa bütün üyeler asil olmak üzere 17 üye seçili-yor. Bu durumda, daha ger-çekçi daha demokratik karar verilmesi için 11 üye mi daha iyidir yoksa 17 üye mi? Tabiî ki 17 üyeli bir mahkeme daha demokratik olur. Uye atamasi ise; 11 üyeli eski anayasa mahkemesine cumhurbaskani 3 asil bir yedek üye atiyordu. Sivil anayasaya göre ise 17 üyenin 4 tanesini cumhurbas-kani atayacak. Yeni anayasada tek degisiklik TBMM’nin 3 ü-ye atayacak olmasi. Atanacak bu üyeler de Sayistay 6 üye verecek, meclis 2’sini ataya-cak. Baro baskanlari 3 üye gösterecek meclis 1 tanesini atayacak” dedi.

AMAÇLARI BAGCI DÖGMEK

MUHALEFETIN HSYK’nin yapisi ile ilgili elestirilerin de haksiz oldugunu söyleyen Özgür Gün, yeni sistem ile daha demokratik bir düzenlemeye gidilecegini söyledi. Gün, “HSYK mevcut durumda 7 asil 5 yedek üyeden olusmaktadir. Yeni anayasaya göre üye sayisi 22 asil 12 yedek olacak. Burada da görülüyor ki HSYK üye sayisi 7 asilden 22 asil üyeye çikariliyor. Kararlar 22 üye ile daha demokratik bir sekilde alinacaktir. Burada da atamalar Sayin Cumhurbaskanin atayacagi üye sayisi 8’de 1’e düsmektedir. Her iki kurumda da cumhurbaskaninin yetkileri azalmaktadir. Görüldügü gibi yarginin kusatilmasi söz konusu degil. Bu iki maddede önceki anayasaya göre daha demokratik daha özgürlükçü ve daha tarafsizdir. Bu da gösteriyor ki hayir kampanyasi yürütenlerin niyetleri üzüm yemek degil bagciyi dövmektir” seklinde sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web