Büyük Torbalı

Hurdacidan aliyor, antika haline getiriyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hurdacidan aliyor, antika haline getiriyor
266 Görüntüleme
21 Şubat 2010 - 23:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrancilar’da ikâmet eden Mehmet Dogan 15 yildir hurdacilardan aldigi bakir esyalari üzerine yaptigi islemler ile antika haline getiriyor

1950 yilindan beri bakir ve kalay isi yapan Mehmet Dogan bakirci-ligin son temsilcilerinden. Ayran-cilar’da ikamet eden Dogan, mes-legin utulmaya baslamasiyla 15 yil önce hobi olarak bakir üzerine isleme yapmaya basladi. Hurdaci-lardan aldigi bakir esyalari üzeri-ne yaptigi islemler ile antika hali-ne getirdigini belirten Dogan, yeni neslin bakircilikla ugrasmak iste-medigini söyledi.

ARTIK BENIM IÇIN BIR HOBI
KONYA Ermenekli’de dünyaya gelen Mehmet Dogan 1961 yilin-dan beri Ayrancilar’da yasiyor. 78 yasindaki bakir ustasi bir zaman-lar meslek olarak yaptigi bakirci-lik ve kalayciligin bitmesi üzerine hobi olarak islemecilige basladigi-ni söyleyerek “Zamaninda bakir-cilik en kiymetli meslekti. Köyde de kentte de geçerliydi. Ilk önce çinko aleminyumlarin çikmasi ba-kirciligi olumsuz etkiledi. Daha sonra da naylon ve çelik çikinca meslegimiz unutulmaya yüz tuttu. Artik çok gözde olmayan bakirlar sadece antika olarak kullaniliyor. Önceleri hayatimizin her asama-sinda kullandigimiz bakir ürünler sadece dekorasyonda kullanilma-ya baslandi.1950 yilindan beri ba-kir isiyle ugrasiyorum. Meslegin ölmesinden sonra 15 yil önce ba-kir üzerine islemeler yapmaya basladim. Artik bakircilik benim için is degil bir hobi” dedi.

EL EMEGI
BAKIR islemelerini kendi el eme-giyle yaptigini belirterek en kolay bir islemenin 1 gününü aldigini söyleyen Dogan “Ben bütün isle-meleri el emegimle yapiyorum. Hepsi ayri bir emek ve özveri isti-yor. Bu nedenle de oldukça kiy-metli çalismalar. Fakat teknoloji-nin gelismesiyle bu isi seri üretim-le yapanlar var. Bu isi Izmir’de yapan neredeyse hiç yok. Genel-likle de dogu ve güneydogu Ana-dolu bölgelerinde yogun olarak bakir islemeler görmek mümkün. Fabrikasyon üretimler el emegiyle yapilanlar kadar saglam olmuyor, zamanla bozulabiliyor” dedi.

ANTIKA YAPIYORUM
BUGUNE kadar bakir islemesi olarak yüzün üzerinde çalisma yaptigini belirterek sadece kira-madigi kisilere ve çocuklarina çesitli islemeler yapmaya devam ettigini söyleyen Dogan “Hurdaci-lardan aldigim eski bakirlara yap-tigim isletmelerle antika degeri kazandiriyorum. Çalismalarimi görenler kendi ellerindeki bakirla-ra da isleme yapmami istiyorlar. Yasim iyice ilerledigi için sadace kirmayacagim kisilere isleme ya-pabiliyorum. Bir de çocuklarima güzel eserler birakmak için tabiki. Simdiki gençler bakir isiyle ugras-mak istemiyor. Daha çok makine-leserek kolaylasan isleri yapmayi tercih ediyorlar” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web