REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ikili iliskiler intiharlari engeller

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ikili iliskiler intiharlari engeller
187 Görüntüleme
19 Nisan 2014 - 8:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Artan intihar olaylarina farkli bir açidan bakan Psikoterapist Nurdan Yoldas, ikili insan iliskilerinin bu tür vakalarin önüne geçebilecegini söyledi. Yoldas, ailelere ve topluma da büyük görevlerin düstügünün altini çizdi

 

SON dönemlerde Torbali’da intihar vakalari siklikla yasanmaya baslandi. Sosyo-ekonomik nedenler, aile baskilari, agirlikli olarak sanayi kenti olmasindan ötürü çok fazla sosyal alanlarin bulunmamasi, uzmanlara göre vakalarin artmasindaki en büyük sebep. Öte yandan, nüfusunun yüzde 80’nine yakini isçi olan Torbali’da, asgari geçim fiyatlarinin çok alt seviyelerde, yani açlik sinirinin altinda olmasi, intihar ve bunalimlarin baslica tetikleyici konumunda. Konu hakkinda görüslerine basvurdugumuz Yazar ve Psikoterapist Nurdan Yoldas, gazetemize çarpici ve bilgilendirici oldukça önemli açiklamalar yapti. Ege Kisisel Gelisim ve Yasam Koçlugu Merkezi’nde birey aile ve gruplarla ruh sagligi ve etkin iletisim çalismalari yürüten Yoldas, insan insana iliskileri çogaltilmasi gerektigini ve ortak paylasim alanlari, sosyal etkinlikler, geleneksel ziyaretler, aile yemekleri özetle insan iliskileri ve öz degerlerin gelistirilmesi gerektigini söyledi.

ILETISIM SORUNU VAR

Türkiye’deki intihar vakalarina paralel olarak Torbali’da da artis oldugunu belirten Nurdan Yoldas: “Intiharlarin ana sebeplerini ögrenmek için yani net bir sonuç alabilmek adina alan arastirmalari yapilmasi gerekiyor. Gençler sorunlarini gizliyor. Konusacak kimse bulamiyorlar, anne babalar çok mesgul. Yine paralel olarak anne babalar yani yetiskinlerde çok birbirileriyle iletisim kuramiyorlar. Intihar eylemini arttiracak durumlarin engellenmesi adina, sosyal destek, tibbi yardim, aile destegi, psikolojik destek /kendi bas etme yollariyla bulusmasina yönelik psikoterapi, sosyal ugraslar ve benzeri destekler yapilmalidir.Intihar olgusu; Içeriginde kisinin çaresizlik, çözümsüzlük yasadigi sorunlar karsisinda baska seçenekleri göremedigi yogun umutsuzluk ve çöküntü hissettikleri bir süreçte gerçeklestirdikleri bir tür siddet içerir. Hiddet duygularini kontrol edememekte önemli bir etkendir.

INTIHAR NEDENLERI FAZLA

Intiharin nedenlerini de aktaran Nurdan Yoldas: “Hayatta olmanin dogasi yasami sürdürme ve uyum üzerinedir. Intihar eyleminde bu kavramlarin sarsildigini bireyin farkli çözüm yollarini göremedigini ve yeni denemeler yapamadigini görmekteyiz. Sosyal yasamda yabancilasma, göç ve sosyal uyum zorlugu, psikolojik açidan yogun stres altinda olma, kronik alkol ve madde bagimliligi, kronik hastaliklar, bazi ruhsal hastaliklar, aile iliskilerinde kopukluklar, ani nedenlerle sakatliklar vb. nedenler intihara yönelik düsünceleri etkiletebilmektedir.Insanlar arasindaki iliskilerde sürekli sorun yasamak bazen bir organ kaybi, sürekli zorlanilan sorunlarla karsilasma, sevilen birinin bir yakinin kaybedilmesi, ölmesi, issiz kalma, ekonomik sorunlar, cinsel duygusal ya da fiziksel travmaya maruz kalma gibi nedenlerde uyumu, bütünlügü, iç dengeyi zorlayarak etken oluyor” dedi.

DESTEK OLUN!

“Bu sorunun çözümü için farkli meslek disiplinleri arastirmalar yapsa da aile ve toplumsal yapida güçlü bireyler yetistirmek ve yasama sevincini çogaltmak önemli tedbir olusturacaktir.” Diyerek sözlerine devam eden Yoldas: “Öncelikle yapilmasi gereken sey profesyonel destek almak, toparlanir diye beklemek yerine toparlanma sürecini hizlandirmaktir. Bu noktada özellikle gençlerin arkadaslari tarafindan kendilerine söylenen intihar edecegi yolundaki ifadelerini sir olarak saklamamalari önemlidir. Bilmeliler ki arkadaslari olumsuz ruh halinden çiktiklarinda, intihar düsüncelerinin yersiz ve gereksiz oldugunu algilamakta ve söylemektedirler. Bu karisik dönemde sir saklamak adina ihanet ediyor olmayacaklar. Arkadaslarinin sikintisini söylediklerini aileleriyle ya da ögretmenleriyle paylasmak daha koruyucu ve gereklidir. Bireysel olarak kendinde intihar ile ilgili düsünceler olan kisilerinde bu düsüncelerini ciddiye almalari gerektiginin altini çizmek isterim” seklinde konustu.

AILENIN YAPMASI GEREKENLER

Ailelere de bu konuda öneriler sunan Yoldas, aile olgusunu, manevi degerleri önemsemek, ayrica günlük yasam iliskilerinde etkin dinleme, nitelikli beraberlik için özen göstermenin önemli oldugunu belirtti. “Insan insana iliskileri çogaltmaktan gerekli” diyen Yoldas: “ Ortak paylasim alanlari, sosyal etkinlikler, geleneksel ziyaretler, aile yemekleri özetle insan iliskileri ve öz degerler gelistirilmeli çogaltilmalidir.Engellilerin, yaslilarin ve gençlerin kolektif zaman geçirecekleri spor alanlari, söylesi alanlari, etkinlik alanlari büyük mahallelerde özellikle yapilandirilabilir” diyerek sözlerini tamamladi. Vedat GÖKÇAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web