Büyük Torbalı

Ilçe betonlasinca bahçe keyfi bitti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçe betonlasinca bahçe keyfi bitti
417 Görüntüleme
08 Ocak 2010 - 23:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’nin hizli gelisimi ile birlikte beton yapilar da artti. Çaybasi’da bahçe dekorasyonu malzemeleri ile faaliyet gösteren Karaca Kardesler Bahçe Dekorasyonu’nun isletmecisi Cengiz Karaca, ilçede bahçe kültürünün git gide yok oldugunu söyledi.

YAZ aylarinin en keyifli mekânlari-dir evlerimizin bahçeleri. Özel ola-rak dekore edilerek farklilik katilan bahçelerde günün yorgunlugunu atarak stresten uzaklasabiliriz. An-cak ekonomik kriz nedeniyle alim gücü düsen vatandaslar bahçe dekorasyonlari için bütçe ayirami-yor. Ekonomik krize bir de hizli yapilasmanin eklenmesi ile bahçe dekorasyonu yapilmaz oldu. Çay-basi’nda bahçe dekorasyonu malzemeleri ile faaliyet gösteren Karaca Kardesler Bahçe Dekoras-yonu’nun isletmecisi Cengiz Karaca, Torbali’nin gelisimiyle birlikte hizla betonlastigini belirterek bu yüzden artik ilçede çok fazla bahçeli ev bulunmadigini söyledi. Bu durumun dekorasyon malzemelerinin satisina büyük oranda yansidigina da deginen Karaca, artik daha çok tel çit satabildiklerini onu da zorunlu olanlarin aldigini belirtti.

BAHÇELER DAHA DEGERLI HALE GELIYOR
BAHÇE dekorasyonlari ile Torbali-lilara hizmet verdigini belirterek tel çit, hazir duvar, dekor tasi, balkon korkuluklari, saki türleri, heykelcik-ler, kamelyalar gibi bahçelerde kul-lanilabilecek her türlü malzemenin bulundugunu söyleyen Karaca “Bahçe doganin en güzel parçasin-dan biridir. Teknoloji ile birlikte modernlesen hayat, dogadan bizi uzaklastirdigi için bahçelerimizi daha degerli hale getiriyor. Günün yorgunlugunu atmak ve stresinden uzak durmak için bahçemize biraz zaman ayirip güzel alanlar yaratmali ve zamanimizi burada degerlendir-meliyiz. Biz de kendisine özel bir bahçe hazirlamak isteyenlere malzeme temin ediyoruz.” dedi.

KAMELYALAR ILGI GÖRMUYOR
BAHÇELERIN favorisi olan kamelyalarin Torbali’da çok fazla ilgi görmedigini ve bunun sebebinin de fiyatinin yüksek gelmesinden kaynaklandigini söyleyen Karaca “Bahçelere büyüleyici bir atmosfer katan sik kamelyalar, üzerilerine bitki sardirilirsa çok daha güzel oluyor. Hele büyükçe bir bahçeye sahipseniz bir kösesinde mutlaka kamelyaya yer verilmeli. Biz de bahçelerin vazgeçilmez parçasi hali-ne gelen kamelyalarin farkli çesitle-rini müsterilerimiz için hazirliyoruz. Ancak birbirinden çik kamelyalar artik ilgi görmüyor. Çünkü bahçe dekorasyonu fuzulî olarak degerlen-diriliyor. Dekorasyon yatirabilenler genellikle tercihlerini sadelikten yana kullaniyor” dedi.

BETONLASMA DEKORASYON ISINI BITIRDI
TORBALI’NIN hizla gelisen bir ilçe oldugunu ve nüfusunun da hizla artmasin bagli olarak yapilasmanin da sürekli arttigini belirterek bu du-rumun bahçe dekorasyonuna olum-suz yansidigini söyleyen Karaca “Torbali’daki binalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu sekilde ilçe hizla betonlasiyor. Durum böyle olunca da artik ilçede bahçeli ev göremez hale geldik. Bahçe olma-yinca bahçe dekorasyonu malzemesi satisi yapan isyerleri de bu durum-dan olumsuz etkilendi” dedi.

TEL ÇIT ALINIYOR

EKONOMIK sikintilar nedeniyle vatandaslarin artik bahçe deko-rasyonu için bütçe ayiramadigina deginen Karaca “Bahçe dekoras-yonunda su anda sadece tel çit-ler ön planda. Bahçelerde tel çit kullanimi çogaldi. Çünkü bu se-kilde ekonomik olarak bahçelerin etrafini çevirebiliyorlar. Tarimin bitmesi ile birçok çiftçi hayvan-ciliga ve bahçecilige döndü. Bu durum da tel çit kullaniminin art-masini sagladi. Tel çiti de genel-likle zorunlu olanlar yaptiriyor. Bugün Torbali’da bahçesine ö-nem vererek dekorasyon yapti-ranlarin sayisi çok az. Zaten ö-nem verenlerin büyük bir kismi da isin ekonomik boyutu nede-niyle dekorasyon isini ertelemek zorunda kaliyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web