REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçede 3000 sokak hayvani var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçede 3000 sokak hayvani var
173 Görüntüleme
30 Mart 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Be-lediyesi Veterineri Tuncer Ögüt, ilçede yaklasik 3000 sokak hayvaninin bulundugunu belirterek 1 yil içinde açilacak barinak sayesinde sokak hayvanlariyla ilgili sorunun ortadan kalkacagini söyledi.

ILÇE halkinda tedirginlik ya-ratan sokak hayvanlari konu-sunda belediye tarafindan çalisma yapilmaya baslandi. Bu çalismaya göre Özbey Mahallesi’nde Sokak Hayvanlari Rehabilitasyon Merkezi ku-ruluyor. Geçtigimiz hafta ça-lismalarina baslanan projenin yil sonuna kadar tamamlan-masi hedefleniyor. Bu proje-den sorumlu olan Torbali Be-lediyesi Veterineri Tuncer Ö-güt, ilçede yaklasik 3000 so-kak hayvaninin bulundugunu belirterek bu merkez sayesin-de sokak hayvanlariyla ilgili sorunun ortadan kalkacagini söyledi. Barinakta toplanan hayvanlarin bir kismi kisirlas-tirilarak sokaga geri birakilir-ken bazilarina da hayvan sever sahipler aranacak.

3000 SOKAK HAYVANI
TORBALI Belediyesi tarafin-dan yapilacak olan Sokak Hayvanlari Rehabilitasyon Merkezi için çalismalar geçti-gimiz hafta basladi. Yaklasik 3000 sokak hayvaninin bulun-dugu Torbali’da büyük bir ih-tiyaç haline gelen barinak Öz-bey Mahallesi’nde 10 dönüm-lük bir alanda bulunacak. Ilçe halkinin sokak hayvanlari nedeniyle ciddi bir sekilde ra-hatsiz oldugunu belirten Ögüt, halkin zaman zaman bu hay-vanlarla ilgili tedirginliklerini kendilerine ilettiklerini söyle-yerek “Bu soruna bir çözüm bulunmasi gerekiyordu. Uzun süredir aklimizda olan projeyi yer sorunu olmasi nedeniyle hayata geçirememistik. En uygun yerin bulunmasinin ardindan çalismalarimiza basladik. Merkezin yil so-nuna kadar bitmesini planli-yoruz. Barinagin yapimi ne kadar kisa sürede tamamla-nirsa soruna o kadar hizli çö-züm bulabilecegiz. Bu çalis-mamiz sayesinde ilçedeki so-kak hayvanlariyla ilgili sorun yüzde 100 çözülmüs olacak” dedi.

KISIRLASTIRILACAKLAR
BIR idari bina ve bir ameliyathanenin bulunacagi köpeklerin yemeklerinin ha-zirlanacagi bir bölüm ile mer-kezde açik ve kapali köpek barinaklari yer alacak. 2000 sokak hayvaninin barinabile-cegi yerde gerekli tedavile-rinin ve bakimlarinin yapil-masiyla vatandaslara zarar vermeyecek nitelikte olan köpekler kisirlastirma is-lemlerinin yapilmasinin ardin-dan sokaga birakilacak. Geri kalanlar ise hayvan beslemek isteyen kisiler tarafindan sahiplenilene kadar barinakta kalacaklar. Personel sayisi ise o günkü ihtiyaca bagli olarak belirlenecek. Ayrica köpekle-rin beslenmesi için çevredeki fabrikalardan yemek artiklari toplanacak. Merkezin yapimi-nin tamamlanmasinin ardin-dan tüm vatandaslarin evle-rindeki artik yemek ve ek-mekleri barinaga ulastirarak hayvanlarin beslenmesine katki saglayabileceklerini belirten Ögüt “Sokak hay-vanlarinin toplanmasina ilk olarak merkezdeki mahalle-lerden baslanacak. Daha sonrada sikayetin en fazla ol-dugu civar köy ve mahalle-lerde bulunan hayvanlar top-lanacak. Bu asamada vatan-daslara da büyük görev düsü-yor. Bulunduklari yerlerdeki yarali ya da hasta hayvanlari bize bildirmeliler” seklinde konustu.

SAHIPLI HAYVANLAR BELEDIYEYE KAYIT ETTIRILMELI
EVINDE kedi ya da köpek gibi hayvan besleyen vatandaslara da çagrida bulu-nan Tuncer Ögüt, bu hayvanlarin beledi-yeye kayitlarinin yaptirilmasi gerektigini söyleyerek “2004 yilinda yürürlüge giren 5199 sayili kanuna göre bir hayvan ba-kan kisi, hayvan barindirmak, hayvan türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarini temin etmek, sagli-gina dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sagligi açisindan gerekli önlemleri almak ve bagli bulunduklari belediyelere kayit ettirmekle yükümlüdür. Hayvan sahiplerinin karneleriyle belediyeye basvurmasi yeterli olacak. Burada hay-vanlarinin kayitlari yapilacak ve kendile-rine kayit yapildigina dair bir tasma verilecek. Kayit islemleri bu haftadan itibaren basladi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web