Büyük Torbalı

Ilçede 3000 sokak hayvani var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçede 3000 sokak hayvani var
243 Görüntüleme
30 Mart 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Be-lediyesi Veterineri Tuncer Ögüt, ilçede yaklasik 3000 sokak hayvaninin bulundugunu belirterek 1 yil içinde açilacak barinak sayesinde sokak hayvanlariyla ilgili sorunun ortadan kalkacagini söyledi.

ILÇE halkinda tedirginlik ya-ratan sokak hayvanlari konu-sunda belediye tarafindan çalisma yapilmaya baslandi. Bu çalismaya göre Özbey Mahallesi’nde Sokak Hayvanlari Rehabilitasyon Merkezi ku-ruluyor. Geçtigimiz hafta ça-lismalarina baslanan projenin yil sonuna kadar tamamlan-masi hedefleniyor. Bu proje-den sorumlu olan Torbali Be-lediyesi Veterineri Tuncer Ö-güt, ilçede yaklasik 3000 so-kak hayvaninin bulundugunu belirterek bu merkez sayesin-de sokak hayvanlariyla ilgili sorunun ortadan kalkacagini söyledi. Barinakta toplanan hayvanlarin bir kismi kisirlas-tirilarak sokaga geri birakilir-ken bazilarina da hayvan sever sahipler aranacak.

3000 SOKAK HAYVANI
TORBALI Belediyesi tarafin-dan yapilacak olan Sokak Hayvanlari Rehabilitasyon Merkezi için çalismalar geçti-gimiz hafta basladi. Yaklasik 3000 sokak hayvaninin bulun-dugu Torbali’da büyük bir ih-tiyaç haline gelen barinak Öz-bey Mahallesi’nde 10 dönüm-lük bir alanda bulunacak. Ilçe halkinin sokak hayvanlari nedeniyle ciddi bir sekilde ra-hatsiz oldugunu belirten Ögüt, halkin zaman zaman bu hay-vanlarla ilgili tedirginliklerini kendilerine ilettiklerini söyle-yerek “Bu soruna bir çözüm bulunmasi gerekiyordu. Uzun süredir aklimizda olan projeyi yer sorunu olmasi nedeniyle hayata geçirememistik. En uygun yerin bulunmasinin ardindan çalismalarimiza basladik. Merkezin yil so-nuna kadar bitmesini planli-yoruz. Barinagin yapimi ne kadar kisa sürede tamamla-nirsa soruna o kadar hizli çö-züm bulabilecegiz. Bu çalis-mamiz sayesinde ilçedeki so-kak hayvanlariyla ilgili sorun yüzde 100 çözülmüs olacak” dedi.

KISIRLASTIRILACAKLAR
BIR idari bina ve bir ameliyathanenin bulunacagi köpeklerin yemeklerinin ha-zirlanacagi bir bölüm ile mer-kezde açik ve kapali köpek barinaklari yer alacak. 2000 sokak hayvaninin barinabile-cegi yerde gerekli tedavile-rinin ve bakimlarinin yapil-masiyla vatandaslara zarar vermeyecek nitelikte olan köpekler kisirlastirma is-lemlerinin yapilmasinin ardin-dan sokaga birakilacak. Geri kalanlar ise hayvan beslemek isteyen kisiler tarafindan sahiplenilene kadar barinakta kalacaklar. Personel sayisi ise o günkü ihtiyaca bagli olarak belirlenecek. Ayrica köpekle-rin beslenmesi için çevredeki fabrikalardan yemek artiklari toplanacak. Merkezin yapimi-nin tamamlanmasinin ardin-dan tüm vatandaslarin evle-rindeki artik yemek ve ek-mekleri barinaga ulastirarak hayvanlarin beslenmesine katki saglayabileceklerini belirten Ögüt “Sokak hay-vanlarinin toplanmasina ilk olarak merkezdeki mahalle-lerden baslanacak. Daha sonrada sikayetin en fazla ol-dugu civar köy ve mahalle-lerde bulunan hayvanlar top-lanacak. Bu asamada vatan-daslara da büyük görev düsü-yor. Bulunduklari yerlerdeki yarali ya da hasta hayvanlari bize bildirmeliler” seklinde konustu.

SAHIPLI HAYVANLAR BELEDIYEYE KAYIT ETTIRILMELI
EVINDE kedi ya da köpek gibi hayvan besleyen vatandaslara da çagrida bulu-nan Tuncer Ögüt, bu hayvanlarin beledi-yeye kayitlarinin yaptirilmasi gerektigini söyleyerek “2004 yilinda yürürlüge giren 5199 sayili kanuna göre bir hayvan ba-kan kisi, hayvan barindirmak, hayvan türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarini temin etmek, sagli-gina dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sagligi açisindan gerekli önlemleri almak ve bagli bulunduklari belediyelere kayit ettirmekle yükümlüdür. Hayvan sahiplerinin karneleriyle belediyeye basvurmasi yeterli olacak. Burada hay-vanlarinin kayitlari yapilacak ve kendile-rine kayit yapildigina dair bir tasma verilecek. Kayit islemleri bu haftadan itibaren basladi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web