Büyük Torbalı

Ilçede hayvancilik bitiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçede hayvancilik bitiyor
209 Görüntüleme
29 Nisan 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Et fiyatlarini ve hayvanciligi degerlendiren Çelikkay, Torbali’da da % 60’a yakin bir oranda büyükbas hayvan azalmasi oldugunu söyledi.

2010 yili baslangici itibariyle et fiyatlarinda yasanan büyük artis sonrasinda gündeme gelen ithal et fikri, fiyatlarda küçük de olsa düsüse neden oldu. Ancak bu dü-sünce kasaplar tarafindan olumlu karsilanirken, hayvan sahipleri-nin ise tepkisine neden oldu. Et ithal yapilmasinin sadece geçici çözüm olacagini ifade eden Pro-yem Bölge Müdürü ve AD-ER Veteriner Hekimi, yurt genelinde genis kap-samli tedbirler alinmasi gerekti-gini belirtti. Çelikkaya, geçmis yillara oranla Torbali’da da yüz-de 60’a yakin bir oranda büyük-bas hayvan azalmasi oldugunu söyledi.

KAYITLAR DUZGUN TUTULMALI

SON haftalarin çok konusulan konusu olan et fiyatlari ve et it-haline verilen izne iliskin tartis-malar sürüyor. Kirmizi et fiyatla-rinin tavan yapmasi üzerine Bas-bakan Recep Tayyip Erdogan’in talimatiyla EBK’ya AB ülkelerin-den et ve canli hayvan ithali izni verilmesi, çiftçi ve besicilerin tepkisine neden oldu. Zira besici-ler, kendilerine kilosu 15 TL’ye mal olan kirmizi etin market re-yonlarinda 35 TL’ye satildigini belirtiyor. Ulkedeki hayvan sayi-sindaki düsüsün, geçmis yillarda-ki süt ve et fiyatlarinin azligin-dan kaynaklandigini ifade eden Çelikkaya, “Bu nedenle son dö-nemde özellikle et fiyatlarinda büyük artis yasandi. Ama bunun çözümü ithal et degildir. Yapil-masi gereken en önemli çalisma kayit sisteminin düzgün bir sekil-de tutulmasidir. Sistemdeki ka-yitlar dogru bir sekilde yapilsay-di bu sorunla karsilasmazdik”

TORBALI’DA HAYVAN SAYISI YUZDE 60 AZALDI

DUNYANIN en pahali etine sa-hip olduklarini söyleyen Serkan Çelikkaya, “Bunun disinda dün-yanin en pahali mazotu, gübresi ve yemine de sahibiz. Dünyanin en pahali et üreten hayvancisi dogal olarak en pahali eti sata-caktir. Torbali’da geçtigimiz yil-lara göre hayvan sayisinda yüzde 60’lik bir azalma yasaniyor. Et ve süt taban fiyatlarinin yetkililer tarafindan belirlenmesi gerekir. Yetkililer nasil ki fiyatlar yüksel-diginde müdahale ediyorsa, düs-tügünde de müdahale etmeli. E-ger gelismeler bu sekilde devam ederse, bir daha et yiyemez hale geliriz” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web