Büyük Torbalı

Ilçeye ithal et girmeyecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilçeye ithal et girmeyecek
224 Görüntüleme
08 Haziran 2010 - 21:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Adnan Erkin, Torbali’daki hayvan sayisinin ilçe için yeterli hatta fazla bile oldugunu belirterek ithal hayvanlarin Torbali’ya gelmeyecegini açikladi

SON 8-10 yildir yem basta olmak üzere maliyetlerde yasanan artislara ragmen hay-van fiyatlarinin artmamasi ile zarar eden ve bitme noktasina gelen hayvancilik sektö-ründe son bir yila yakindir artan hayvan fiyatlari ile yüzü gülen ve cebi birazda olsa para gören üreticiler ithal hayvanlarin gel-mesiyle birlikte tedirgin olmaya baslamisti. Ancak sevindirici haber Izmir Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi eski baskani Adnan Erkin’den geldi. Adnan Erkin, Torbali’daki hayvan sayisi ilçe için yeterli hatta fazla bile oldugunu belirterek ithal hayvanlarin Torbali’ya gelmeyecegini açikladi.

HAYVAN SAYISI TORBALI’YA YETER ARTAR BILE

IÇ piyasada yükselen et fiyatlarini dengele-mek için Macaristan ve Uruguay’dan’dan ithal edilen 16.000 adet kasaplik sigirlarin bir bölümü geçtigimiz günlerde ülkeye giris yapti. Büyük tartismalara neden olan ithal hayvanlarin girisiyle birlikte et fiyatlarinda düsüs yasanmaya basladi. Ulkeye giris ya-pan ithal hayvanlarin Torbali’ya girmeyece-gini açiklayan Adnan Erkin: “Ilçemizde bu-lunan 700 isletmede toplam 19.000 büyük-bas hayvan oldugu tespit edilirken,  607 isletmede 8.000 adet kesilebilir hayvan bu-lunuyor. Bu hayvanlar ilçemiz için yeterli. Hatta Izmir’e bile gönderiliyor. Bu yüzden üreticiler rahat olabilir” diye konustu.

ET FIYATI DUSTU AMA TUKETIM DEGISMEDI

ITHALATIN artik yapilmamasi gerektigini dile getiren Erkin: “Su anda canli hayvanin kilosu 13,5 Tl’ye satiliyor. Bu çok besiciler için oldukça düsük bir fiyat. Canli hayvanin 14,5-15 TL arasinda satilmasi gerekir. Ayri-ca ithal hayvanin girmesiyle et fiyatinda düsüs oldu ancak et tüketiminde herhangi bir degisme yasanmadi. Ithal edilen hayvanlarin, çok büyük olduklari belirtiliyor. Bu kadar iri olmalarindaki en büyük neden et üretimi için yetistirildiklerinden kaynak-laniyor” seklinde konusarak sözlerini ta-mamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web