Büyük Torbalı

Ilk Velespit Turnuvasi Torbali’da düzenlenmis

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilk Velespit Turnuvasi Torbali’da düzenlenmis
221 Görüntüleme
21 Nisan 2011 - 21:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI Belediyesi Kent Arsivi çalismalari ilçenin yakin tarihine isik tutmaya devam ederken gün yüzüne çikartilan önemli bilgiler ise ilçe halkini heyecanlandirmaya devam ediyor. Kent Arsivi kapsaminda Torbali’nin kitabi çikartilacak. Bu kitapta bulunan yeni bir bilgi ise Torbali’da 115 yil önce bisiklet yarismasi düzenlendigini gösteriyor. Bu yarisma Osmanli döneminde yapilan ilk bisiklet yarismalarindan sadece bir tanesi. Yerel tarihçi Yasin Kayis’in 2 yil önce ulastigi bu bilgi ilçede sosyal etkinliklerin oldukça üst düzeyde oldugunu gözler önüne seriyor. Bisiklet yarismasinin yani sira ilçede ilk defa kros yarismasi da 1901 yilinda gerçeklestirildi.

SAHINZADE ADEM BEY ÖNDE BITIRDI

TORBALI’NIN yakin tarihi hakkinda bilinmeyenleri gün yüzüne çikartmak ve bunu ilçe halkina sunmak için geçtigimiz yillarda harekete geçen Torbali Belediyesi, Kent Arsivi olusturmak için çalismalara basladi. Yerel Tarihçi Yasin Kayis’in yönettigi çalismalar tüm hiziyla devam ediyor. Bir yandan da Kent Arsivi’nin kurulacagi, Eski Izmir Caddesi üzerinde bulunan Hara’da çevre düzenlemesi gerçeklestiriliyor. Kayis, ilçenin tarihiyle ilgili çalismalar yürütürken, 2 yil önce Izmir Milli Kütüphane’de genis çapli bir arastirma yapti. Arastirma kapsaminda 5 Mayis 1896 tarihli Izmir’de yayinlanan Ahenk Gazetesi’nde Torbali’da yapilan bisiklet yarismasiyla ilgili genis bir haber yer aldigi tespit edildi. Osmanli dönemindeki ilk bisiklet yarismalarindan biri olan bu turnuva sadece bir defa gerçeklestirildi. Turnuva, Izmir Valisi Hasan Fehmi Pasa ve Aydin Çiftlikati Hümayunu Müdürü Mehmet Mirat Bey tarafindan gerçeklestirildi. At yarislarinin yapildigi sirada verilen arada, su anki Yedi Eylül Styadumu’nun bulundugu alanda gerçeklestirilen yarismayi Sahinzade Adem Bey kazandi. Turnuvanin tertip komitesinde ise Evliyazade Refik Bey, Kurmay Binbasi Davut Bey, Hakem Sem’i Bey ve Tabip Hüsnü Bey bulunuyordu. Dereceye girenlere de 35 ile 125 mecidiye para ödülü verildi.

UCRETSIZ TREN SEFERLERI DUZENLENDI

BÖLGENIN en önemli etkinliklerinden biri olan at yarislari sirasinda gerçeklestirilen bisiklet turnuvasi, o yillarda ‘Velespit Yarismasi’ olarak düzenleniyordu. Yarisma için özel olarak tren seferleri gerçeklestiriliyor, Nazilli, Aydin, Söke ve Bayindir gibi yakin bölgelerden yüzlerce insan ilçeye getiriliyordu. Osmanli dönemindeki ilk bisiklet turnuvalarindan bir tanesinin Torbali’da yapilmasinin oldukça ilginç bir bilgi oldugunu söyleyen Yasin Kayis: “II. Abdülhamit’in, Torbali’da çiftlikler kurmasiyla birlikte buradaki hareketlilik artmaya basladi. Bu nedenle ilçede yapilan etkinliklerin sayisi da hizla artti. Bisiklet yarismasi bu etkinlikler kapsamina bir defa düzenlendi” diye konustu.

AYAK KOSUSU’NU TIRELI MUSTAFA KAZANDI

100 yil öncesine kadar oldukça aktif ve tempolu bir eglence dünyasinin bulundugu Torbali’da sadece bisiklet turnuvasi yapilmadi. Ayni zamanda da ilk kros yarismasi gerçeklestirildi. 1901 yilinda da o dönemki adiyla ‘Ayak kosusu’ düzenlendi. 1 kilometrelik etabin bulundugu yarismaya birçok kisi katildi. Yarismayi Tire’den Mustafa kazanirken, ikinciligi ise Çaybasi’dan Hasan aldi. Yarisma, Izmir’deki gazete de yer aldi ve haberde ‘Antrenmansiz olmalarina ragmen zorlanmadan kazandilar’ dendi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web