Büyük Torbalı

Ilkokul mezunlarina ehliyet vermemek insan haklari ihlalidir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilkokul mezunlarina ehliyet vermemek insan haklari ihlalidir
330 Görüntüleme
07 Şubat 2010 - 23:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Gökçe, yeni yil ile birlikte yürürlüge giren ‘Stajer ehliyet’ uygulamasinin birçok vatandasi magdur edecegini savundu. Sektörü degerlendiren Gökçe, ilkokul mezunlarina ehliyet verilmesi gerektigini belirtti.

KARAYOLLARI Trafik Ka-nunun AB standartlarina göre yeniden düzenlenmesi yönün-de geçtigimiz yil çalismalar yapilmisti. Yapilan düzenle-melere göre ehliyet alacaklara stajyer sürücü uygulamasina baslanacak. 5 kez kirmizi isik ihlali veya 5 kez hiz siniri ih-lali yapan sürücülerin belge-lerine 6 ay süreyle el konula-cak ve süre sonunda ehliyeti-ne el konulan sürücülerin ül-kenin belirli illerinde olustu-rulacak merkezlerde kurs alinmasinin ardindan sinavi geçmesi gerekecek ve ilkokul mezunlari ehliyet alamaya-cak. 2010 yilina girmemiz ile çikarilan yeni ehliyet yasasin-dan sadece bir kismi uygulan-maya baslandi. Stajyer ehliyet ve ilkokul mezunlarinin ehli-yet alamamasi ise 2010 yili sonu ya da 2011 yilinda uy-gulamaya girecek. Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Meh-met Gökçe, yeni yasada uygu-lanmaya baslayan maddelerin tam olarak AB standartlarina göre uygulanmadigini belirte-rek stajyer uygulamasi ile sa-dece gelir seviyesi yüksek olan ve zorunlu olanlarin ehli-yet alabilecegini ve bu duru-mun sürücü kurslarindaki kur-siyer sayisinin önemli ölçüde düsmesine sebep olacagini söyledi.

AB STANDARTLARINA TAM OLARAK UYULMUYOR
AB standartlarina göre düzen-lenen yeni ehliyet yasasi yeni yila girilmesiyle birlikte uy-gulanmaya baslandi.
Yasada belirtilen maddelerden sadece bir kisminin su anda uygulanmaya baslandigini be-lirterek bu maddelerinde tam olarak AB standartlarina uy-gun olarak uygulanmadigini söyleyen Gökçe “Yasada yer alan 5 kirmizi isik ihlali ya da 5 kez hiz siniri ihlali yapanla-rin ehliyetine 6 ay süreyle el konulmasi uygulamasi yeni yila girmemizle birlikte uygu-lanmaya baslandi. Fakat AB standartlarina göre ehliyetine el konulan sürücülerin ülke-nin belirli illerinde olusturu-lacak merkezlerde kurs almasi ve tekrar sinava tabi tutulmasi gerekiyordu. Fakat 6 aylik süre sonunda kursa ve sinava tabi olma durumu uygulanmi-yor. Kurs merkezlerinin sa-dece belirli illerde olmasi bel-ki sürücüler açisindan çok zor olabilirdi ancak bu merkezler tüm illerde olusturulabilirdi. Eger AB standartlarina tam olarak uyulmus olsaydi bu ya-sa gerçekten caydirici olabilir-di. Böylece kimse hiz limitini asmaz ve trafik kazalari nede-niyle insanlar hayatlariniz kaybetmezdi” dedi.

EKONOMIK SEBEPLERLE EHLIYET ALAMAYACAKLAR
STAJYER sürücü ve ilkokul mezunlarinin ehliyet alama-masi ya yil sonuna dogru ya da 2011 yilinda uygulanmaya baslayacak. Stajyer sürücü uygulamasina baslanmasiyla birlikte vatandaslarin öncelik-le ekonomik nedenlerle ehli-yet alamayacagini ve böylece sürücü kurslarindaki kursiyer sayisinin önemli ölçüde düse-cegini söyleyen Gökçe “Bu uygulamanin baslamasi ile kursiyerlerin trafikte çok daha fazla uygula-ma yapmasi gerekecek. Bunun sonucunda da kurslarin maliyetleri artacak. Bu nedenle de oda tarafindan belirle-nen fiyatlardan çok az bir indirim bile yapa-mayacagiz. Ulkemizde vatandasin ekonomik durumu ortada. Birçok kisi asgari ücretle geçimini sagliyor. E sinifi ehliyet almak isteyen bir vatandas tüm masraflariyla 1000 Tl’nin üzerinde bir ücret ödeyerek ehliyet sahibi olabilecek. Bu durumda çok zorunlu olma-yanlar ve gelir düzeyi yüksek olmayanlar disinda kimse kolay kolay ehliyet alamaya-cak. Bu durum kurslardaki kursiyer sayisini büyük oran-da düsürecek. Ilkokul mezun-larinin ehliyet almamasi ge-rektigi konusuna da katilmi-yorum. Çünkü bu uygulamay-la insan haklari ihlal edilmis oluyor. Bence bir insanin eh-liyet alabilmesi için sadece o-kuma yazma bilmesi yeterli-dir. Önemli olan bu tür kursi-yerlere dersler üzerinde biraz daha fazla durulmasidir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web