REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilkokul mezunlarina ehliyet vermemek insan haklari ihlalidir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ilkokul mezunlarina ehliyet vermemek insan haklari ihlalidir
275 Görüntüleme
07 Şubat 2010 - 23:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Gökçe, yeni yil ile birlikte yürürlüge giren ‘Stajer ehliyet’ uygulamasinin birçok vatandasi magdur edecegini savundu. Sektörü degerlendiren Gökçe, ilkokul mezunlarina ehliyet verilmesi gerektigini belirtti.

KARAYOLLARI Trafik Ka-nunun AB standartlarina göre yeniden düzenlenmesi yönün-de geçtigimiz yil çalismalar yapilmisti. Yapilan düzenle-melere göre ehliyet alacaklara stajyer sürücü uygulamasina baslanacak. 5 kez kirmizi isik ihlali veya 5 kez hiz siniri ih-lali yapan sürücülerin belge-lerine 6 ay süreyle el konula-cak ve süre sonunda ehliyeti-ne el konulan sürücülerin ül-kenin belirli illerinde olustu-rulacak merkezlerde kurs alinmasinin ardindan sinavi geçmesi gerekecek ve ilkokul mezunlari ehliyet alamaya-cak. 2010 yilina girmemiz ile çikarilan yeni ehliyet yasasin-dan sadece bir kismi uygulan-maya baslandi. Stajyer ehliyet ve ilkokul mezunlarinin ehli-yet alamamasi ise 2010 yili sonu ya da 2011 yilinda uy-gulamaya girecek. Ege 5 Sürücü Kursu Müdürü Meh-met Gökçe, yeni yasada uygu-lanmaya baslayan maddelerin tam olarak AB standartlarina göre uygulanmadigini belirte-rek stajyer uygulamasi ile sa-dece gelir seviyesi yüksek olan ve zorunlu olanlarin ehli-yet alabilecegini ve bu duru-mun sürücü kurslarindaki kur-siyer sayisinin önemli ölçüde düsmesine sebep olacagini söyledi.

AB STANDARTLARINA TAM OLARAK UYULMUYOR
AB standartlarina göre düzen-lenen yeni ehliyet yasasi yeni yila girilmesiyle birlikte uy-gulanmaya baslandi.
Yasada belirtilen maddelerden sadece bir kisminin su anda uygulanmaya baslandigini be-lirterek bu maddelerinde tam olarak AB standartlarina uy-gun olarak uygulanmadigini söyleyen Gökçe “Yasada yer alan 5 kirmizi isik ihlali ya da 5 kez hiz siniri ihlali yapanla-rin ehliyetine 6 ay süreyle el konulmasi uygulamasi yeni yila girmemizle birlikte uygu-lanmaya baslandi. Fakat AB standartlarina göre ehliyetine el konulan sürücülerin ülke-nin belirli illerinde olusturu-lacak merkezlerde kurs almasi ve tekrar sinava tabi tutulmasi gerekiyordu. Fakat 6 aylik süre sonunda kursa ve sinava tabi olma durumu uygulanmi-yor. Kurs merkezlerinin sa-dece belirli illerde olmasi bel-ki sürücüler açisindan çok zor olabilirdi ancak bu merkezler tüm illerde olusturulabilirdi. Eger AB standartlarina tam olarak uyulmus olsaydi bu ya-sa gerçekten caydirici olabilir-di. Böylece kimse hiz limitini asmaz ve trafik kazalari nede-niyle insanlar hayatlariniz kaybetmezdi” dedi.

EKONOMIK SEBEPLERLE EHLIYET ALAMAYACAKLAR
STAJYER sürücü ve ilkokul mezunlarinin ehliyet alama-masi ya yil sonuna dogru ya da 2011 yilinda uygulanmaya baslayacak. Stajyer sürücü uygulamasina baslanmasiyla birlikte vatandaslarin öncelik-le ekonomik nedenlerle ehli-yet alamayacagini ve böylece sürücü kurslarindaki kursiyer sayisinin önemli ölçüde düse-cegini söyleyen Gökçe “Bu uygulamanin baslamasi ile kursiyerlerin trafikte çok daha fazla uygula-ma yapmasi gerekecek. Bunun sonucunda da kurslarin maliyetleri artacak. Bu nedenle de oda tarafindan belirle-nen fiyatlardan çok az bir indirim bile yapa-mayacagiz. Ulkemizde vatandasin ekonomik durumu ortada. Birçok kisi asgari ücretle geçimini sagliyor. E sinifi ehliyet almak isteyen bir vatandas tüm masraflariyla 1000 Tl’nin üzerinde bir ücret ödeyerek ehliyet sahibi olabilecek. Bu durumda çok zorunlu olma-yanlar ve gelir düzeyi yüksek olmayanlar disinda kimse kolay kolay ehliyet alamaya-cak. Bu durum kurslardaki kursiyer sayisini büyük oran-da düsürecek. Ilkokul mezun-larinin ehliyet almamasi ge-rektigi konusuna da katilmi-yorum. Çünkü bu uygulamay-la insan haklari ihlal edilmis oluyor. Bence bir insanin eh-liyet alabilmesi için sadece o-kuma yazma bilmesi yeterli-dir. Önemli olan bu tür kursi-yerlere dersler üzerinde biraz daha fazla durulmasidir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web