Büyük Torbalı

imamlar neyzen olacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
imamlar neyzen olacak
284 Görüntüleme
01 Mayıs 2011 - 20:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tire’den özel olarak Torbali’ya gelen neyzen Mustafa Saglam, imam ve müezzinlere haftada 2 saat boyunca ney dersi veriyor. Imamlar kurs sonunda bir grup olusturarak bazi özel günlerde konser vermeyi hedefliyor.

ILÇEDEKI camilerde görev yapan imam ve müezzinler ney dersi aliyor. Tire’den özel olarak Torbali’ya gelen neyzen Mustafa Saglam, imam ve müezzinlere haftada 2 saat boyunca ney dersi veriyor. Ney, makam, usul ve nota egitimlerinin verildigi dersler, Ilçe Müftülügü binasinda gerçeklestiriliyor. 10 kisinin katildigi kursta ayrica Imam Hatip Lisesi ögrencileri de bulunuyor. Imamlar ney egitiminin yani sira Tasavvuf Musikisi de ögreniyor. Imamlar kurs sonunda bir grup olusturarak bazi özel günlerde konser vermeyi hedefliyor.

NEY, INSANA BENZER

TORBALI’DAKI camilerde görev yapan imam ve müezzinler, mesleklerini daha güzel icra edebilmek amaciyla ney dersleri aliyor. Balikesir Konservatuarindan mezun olan ve Tire’de Neyzen Müzik adli isletmeyi isleten Mustafa Saglam’dan ney egitimi alan imamlar, bu sayede mesleklerini daha iyi icra etmek istiyor. Geçtigimiz hafta baslayan egitimler, tüm hiziyla devam ediyor. Haftada bir gün verilen egitim 2 saat sürüyor. Sadece Torbali’da degil, Tire, Bayindir, Ödemis, Kiraz, Selçuk, Menderes gibi birçok ilçede ney egitimi verdigini söyleyen Mustafa Saglam, “Ilk defa ögrencilerimin tamami imam. Ama hepsi çok iyi ögrenciler ve kisa sürede ögreniyorlar. Herkes ney çalmayi ögrenene kadar egitimler devam edecek. Ney insani temsil eden bir müzik aletidir. Çünkü neyde de 7 delik vardir, insanin kafasinda da. Ney çalindiginda insanin ruhu oksanir” diye konustu.

ILAHI KOROSU KURACAKLAR

ILÇE Müftülügü’nün binasinda verilen egitimlere Merkez Cami Müezzini Murat Gür, Aziz Davutlu Cami Müezzini Emin Basar, Mü’min Mescid Cami Imami Recep Yavuz, Alpkent Cami Müezzini Ramazan Turgut, Çakirbeyli Köy Cami Imami Muhammed Çöpür ve Ethem Oruç Cami Müezzini Ilhami Deliktas katiliyor. Ney, makam ve nota egitiminin kendilerine yeni ufuklar açtigini söyleyen imamlar, kuracaklari ilahi korosuyla Kutlu Dogum Haftasi’nda halka açik konser vermeye hazirlaniyor. Makam, usul, nota ve ney egitimi aldiklarini söyleyen imamlar, “Daha önce ilahiler, mevlitler okuyorduk ama bunlari kulaktan dolma bilgilerle okuyorduk. Burada bunun pratigini ve uygulamasini yaparak her sey biraz daha yerli yerine oturuyor. Dinledikleri zaman da cemaatimiz nota bilgisiyle okundugu için çok daha hoslarina gidiyor. Ayrica ney egitimleri alarak kendimizi daha da gelistiriyoruz” dedi.

MAKAM, NOTA VE USUL EGITIMLERI ALIYORLAR

DIN görevlilerinden Merkez Cami Müezzini Murat Gür, kursta kendilerini gelistirme imkâni bulduklarini ifade etti. Kursa makam, ney ve notalari ögrenmek için geldigini söyleyen Murat Gür: “Burada kendimi gelistirmeye gayret ediyorum. Özellikle nota, usul ve makam egitimleri ilgimi çekiyor. Çünkü ezanlari makamlar üzerine okuyorum. Ilahilerde ve mevlitlerde de makamin önemi fazla oldugu için büyük bir faydasi olacagina inaniyorum. Hocalarimiz büyük bir emek sarf ediyorlar. Biz de büyük bir mücadele vererek isi ögrenmeye çalisiyoruz.
Egitimlerimize kisa süre önce baslamamiza ragmen iyi sekilde ilerliyoruz. Ögrendiklerimizi görev yerime döndügümde okumus oldugumuz ezanlarda, mevlitlerde ve ilahilerde uygulamaya çalisiyoruz. En azindan kendimizi makamsal olarak gelistirmis oluyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web