REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İntiharı önlemek için

Torbalı geçtiğimiz yıllarda meydana gelen intihar vakaları ile adını yurt geneline duyurmuştu. Torbalı Toplum Sağlığı Merkezi intiharları önlemek adına çalışmalarını sürdürüyor. 10 Eylül İntiharı önleme günü nedeniyle de Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Uzman Psikolog Umut Yılmaz bilgiler verdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İntiharı önlemek için
202 Görüntüleme
12 Eylül 2017 - 12:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü nedeniyle Torbalı Toplum Sağlığı Merkezi birçok program düzenledi. Torbalı’da geçtiğimiz yıllarda meydana gelen yoğun intihar vakaları nedeniyle bu konuda yıl boyunca farklı etkinlikler düzenleyen Toplum Sağlığı Merkezi doktorları insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla eğitim programları veriyor. Uzman Doktor H. Seda Küçükerdem ve Uzman Psikolog Umut Yılmaz bu konuda yoğun bir program ile çalışıyor. İnsanlar çeşitli sorunlara bağlı olan dayanılmaz duygusal acılardan kurtulmak için intihara başvurabilir diyen Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Uzman Psikolog Umut Yılmaz konu ile ilgili bir bilgiler verdi.

İnsanlar neden intihar yolunu seçer?

“İntihar girişiminde bulunan kişi, öylesine bir sıkıntı içerisindedir ki bu durumdan kurtulmasını sağlayacak başka seçenekleri göremez” diyerek sözlerine başlayan Yılmaz “Girişimde bulunan kişi gerçekten ölme arzusunda olabileceği gibi bu davranışında acısını, çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirmek amacını da gütmüş olabilir. Yaşamında olası değişikliği engellemek ya da böyle bir değişiklikten kaçmak amacıyla intihar etmiş de olabilir. Nedeni ne olursa olsun her girişim önemle ele alınmalı ve dikkatle değerlendirilmelidir. Her tamamlanmış intihar öncesinde başarısız ve mesaj niteliği taşıyan girişimler vardır

BİR DAKİKANIZI AYIRIN, BİR HAYATI DEĞİŞTİRİN!

İntihar oranı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Her yıl 800.000’den fazla kişi intihar sonucu hayatını kaybetmekte ve bu sayının 25 katı kadar da intihar girişiminde bulunulmaktadır. Bu istatistiklerin ardında, çeşitli nedenlerden ötürü hayatlarının değerini sorgulayan insanların hikâyeleri vardır. Bu bireylerin her biri toplumun bir parçasıdır. Bazıları toplumla daha fazla bağlantılıdır ve aile, arkadaş, iş veya okul ortamında sosyal bir ağa sahiptir. Diğerlerinin ise insanlarla daha az bağı olabilir ve bazıları toplumdan oldukça izole olabilir. Koşulları ne olursa olsun, savunmasız durumda olan kişiyi desteklemede söz konusu topluluklar çok önemli bir rol oynar.

Toplum olarak bu konuda ne yapabiliriz?

Toplumun üyesi olarak, bir şekilde mücadele etmeye çalışan insanlara dikkat etmek, bunu onlarla değerlendirmek ve desteğe ihtiyacı olan bu insanları kendi anlatım tarzı ve hızına göre hikâyelerini anlatmaları için cesaretlendirmemiz gerekmektedir. Nazik bir söz söylemek ve yargılamadan dinlemek fark yaratabilir. Hayat değerlidir ve bazen de belirsizdir. Birine ulaşmak için bir dakikayı ayırmak – ki bu tamamen yabancı biri de olabilir, yakın bir arkadaş veya bir aile üyesi de- onun hayatının gidişatını değiştirebilir.”

İntiharın İşaretleri nelerdir?

*Kişi; ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa,

*İnternetten veya çevresinden silah, ilaç vs gibi intihar araçlarını araştırıyorsa,

*Değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa,

*Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa,

*Başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa,

*Öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa,

*Umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa,

*Önünü ardını düşünmeden canını tehlikeye atıyorsa,

*Alkol ya da madde kullanımında artış varsa…

Eğer kendi çevrenizdeki birinde bu işaretlerin bir kısmını gözlemliyorsanız ona yardımcı olabilirsiniz!

İntihar düşüncesi olan birine nasıl yardım edebiliriz?

İnsanlar bir kişi hakkında oldukça endişeli olmasına rağmen müdahalede bulunmakta gönülsüz davranabilir. Bunun birçok nedeni vardır. En basiti, insanlar ne söyleyeceklerini bilmediklerinden korkarlar. Ancak şunu hatırlamak gerekir ki bu müdahalelerin güçlü ve hızlı bir formülü yoktur. Girişimde bulunmuş kişiler, çeşitli intihar düşüncelerine sahip oldukları dönemlerde özel bir nasihat aramadıklarını, bunun yerine diğerleri tarafından gösterilen merhamet ve empatinin onlar için bir şeyleri değiştirmeye yardımcı olduğunu ve onları toparlanmaya yönlendirdiğini sıklıkla söylerler.

Bu konuda yapılan yanlışlıklar nedir?

İnsanları konuşmayı başlatmaktan alıkoyan bir diğer etken ise durumu daha da kötü hale getirmekten korkmalarıdır. Yine tabi ki bu anlaşılabilir bir tereddüttür. İntihar konusunu açmak zordur ve intihar hakkında konuşmanın kişinin kafasına bu fikri sokacağı ya da intiharı tetikleyeceği yönünde bir yanlış inanış vardır. Fakat kanıtlar bunun böyle olmadığını söylemektedir. Önemsemek ve yargılamayan bir kulakla dinlemek stresi şiddetlendirmekten ziyade çok daha azaltmaktadır.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Eğer intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar düşünceleri hakkında soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. İntihar fikirlerini konuşma fırsatı bulan kişi intiharın kısır döngüsünden kurtulmuş ve rahatlamış olur. Eğer kendine zarar verme düşüncesi varsa O’nu tedavi için bir ruh sağlığı çalışanına (psikiyatr, psikolog vs) danışması konusunda cesaretlendirin.

Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web