REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Is basa düstü!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Is basa düstü!
140 Görüntüleme
11 Haziran 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2 yildir ürünlerine tozdan dolayi zarar veren yolun asfaltlanmasini bekleyen Yeniköylüler sorunlarini kendi imkânlari ile çözdü. Muhtar 10 kisiden 1000 TL toplayip, 5000 TL de borçlanarak 2 km’lik yolu micir dösetti

YENIKÖY sakinleri, Izmir Büyükse-hir Belediyesi’nden istedikleri hizme-ti alamayinca ‘Is basa düstü’ diyerek, kendi sorunlarini kendileri çözdü. Köylülerden para toplamaya baslayan muhtar Sabri Süral sadece 10 kisiden 1000 TL toplayabildi. Para yetmeyin-ce, 5000 TL daha borçlanarak 2 kilo-metrelik arazi yolunu dolgu micirla dösettiler. Yolun toprak olmasi nede-niyle, araç geçisi sirasinda meydana gelen tozun ürünlere büyük zarar ver-digini bu yüzden de verimin düstügü-nü ifade eden köy muhtari Sabri Sü-ral: “Defalarca Izmir Büyüksehir Be-lediyesi’ne sorunu iletmemize rag-men herhangi bir adim atmadilar. Biz de artik daha fazla zarar etmemek adina kendi aramizda para toplayarak bu sorunumuzun sadece ufak bir bö-lümüne son verdik” dedi.

URUNLER BUYUK TEHDIT ALTINDA

ÖZBEY Mahallesi Uyuzdere Mev-kii’ndeki tas ocaklarinda yükleme ya-pan kamyonetlerin yaydigi ve sürekli olarak gündeme gelen toz, üreticilerin adeta korkulu rüyasi haline geldi. Buna benzer bir olay da Yeniköy’de yasaniyor. 30 kilometrelik arazi yolu-nun toprak olmasi nedeniyle araç ge-çislerinde havaya kalkan toz, rüzga-rinda etkisiyle mahsulün üstüne ko-nuyordu. Toz içinde kalan ürünler daha sonra kirmizi örümcek hastali-gina neden oluyordu. Defalarca Bü-yüksehir Belediyesi’ne basvurarak, yolun asfaltlanmasi istendi, ancak aradan geçen 2 yila ragmen herhangi bir adim atilmadi. Bu duruma artik bir son vermek isteyen köylüler harekete geçti. Kendi aralarinda para toplayan çiftçiler, 30 kilometrelik yo-lun sadece 2 kilometrelik bölümünü sterilize ederek asfaltlanabilir hale getirdi.

BELEDIYE ARAÇ TAHSIS ETTI

YILLARDIR bu sorunu çektiklerini ve 30 kilometrelik arazi yolunun sadece 2 kilometresini düzenlediklerini ifade eden Sabri Süral: “Hangi çiftçiye git-sek para yok diye geri çeviriyorlardi. Sadece 10 kisiden 1000 TL toplaya-bildim. 5000 TL de borçlandim. Di-ger üreticilerde hasat döneminden sonra para verecekler. Muhtarlik ola-rak herhangi bir gelirimiz yok bu ne-denle buna benzer ihtiyaçlarimizi gi-deremiyoruz. 2 kilometrelik yolun ya-pimi için Torbali Belediyesi 6 kam-yon, 1 greyder ve 2 kepçe tahsis etti. Bu araçlarin mazotunu da kendimiz tahsis etti” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web