Büyük Torbalı

Is basa düstü!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Is basa düstü!
189 Görüntüleme
11 Haziran 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2 yildir ürünlerine tozdan dolayi zarar veren yolun asfaltlanmasini bekleyen Yeniköylüler sorunlarini kendi imkânlari ile çözdü. Muhtar 10 kisiden 1000 TL toplayip, 5000 TL de borçlanarak 2 km’lik yolu micir dösetti

YENIKÖY sakinleri, Izmir Büyükse-hir Belediyesi’nden istedikleri hizme-ti alamayinca ‘Is basa düstü’ diyerek, kendi sorunlarini kendileri çözdü. Köylülerden para toplamaya baslayan muhtar Sabri Süral sadece 10 kisiden 1000 TL toplayabildi. Para yetmeyin-ce, 5000 TL daha borçlanarak 2 kilo-metrelik arazi yolunu dolgu micirla dösettiler. Yolun toprak olmasi nede-niyle, araç geçisi sirasinda meydana gelen tozun ürünlere büyük zarar ver-digini bu yüzden de verimin düstügü-nü ifade eden köy muhtari Sabri Sü-ral: “Defalarca Izmir Büyüksehir Be-lediyesi’ne sorunu iletmemize rag-men herhangi bir adim atmadilar. Biz de artik daha fazla zarar etmemek adina kendi aramizda para toplayarak bu sorunumuzun sadece ufak bir bö-lümüne son verdik” dedi.

URUNLER BUYUK TEHDIT ALTINDA

ÖZBEY Mahallesi Uyuzdere Mev-kii’ndeki tas ocaklarinda yükleme ya-pan kamyonetlerin yaydigi ve sürekli olarak gündeme gelen toz, üreticilerin adeta korkulu rüyasi haline geldi. Buna benzer bir olay da Yeniköy’de yasaniyor. 30 kilometrelik arazi yolu-nun toprak olmasi nedeniyle araç ge-çislerinde havaya kalkan toz, rüzga-rinda etkisiyle mahsulün üstüne ko-nuyordu. Toz içinde kalan ürünler daha sonra kirmizi örümcek hastali-gina neden oluyordu. Defalarca Bü-yüksehir Belediyesi’ne basvurarak, yolun asfaltlanmasi istendi, ancak aradan geçen 2 yila ragmen herhangi bir adim atilmadi. Bu duruma artik bir son vermek isteyen köylüler harekete geçti. Kendi aralarinda para toplayan çiftçiler, 30 kilometrelik yo-lun sadece 2 kilometrelik bölümünü sterilize ederek asfaltlanabilir hale getirdi.

BELEDIYE ARAÇ TAHSIS ETTI

YILLARDIR bu sorunu çektiklerini ve 30 kilometrelik arazi yolunun sadece 2 kilometresini düzenlediklerini ifade eden Sabri Süral: “Hangi çiftçiye git-sek para yok diye geri çeviriyorlardi. Sadece 10 kisiden 1000 TL toplaya-bildim. 5000 TL de borçlandim. Di-ger üreticilerde hasat döneminden sonra para verecekler. Muhtarlik ola-rak herhangi bir gelirimiz yok bu ne-denle buna benzer ihtiyaçlarimizi gi-deremiyoruz. 2 kilometrelik yolun ya-pimi için Torbali Belediyesi 6 kam-yon, 1 greyder ve 2 kepçe tahsis etti. Bu araçlarin mazotunu da kendimiz tahsis etti” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web