Büyük Torbalı

IS-TE-MI-YO-RUZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IS-TE-MI-YO-RUZ
267 Görüntüleme
28 Ekim 2010 - 21:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ticaret Odasi öncülügünde, ilçemizdeki 25 kurulusun baskani bir araya gelip Büyüksehir tarafindan Taskesik Köyüne kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne karsi ‘ortak eylem’ karari aldi.

IZMIR Büyüksehir Belediyesi, Taskesik’e Kati Atik Bertaraf Tesisi ile ilgili tüm prosedürleri adim adim yerine getirirken, Torbali’da “Çöpe Karsi Sivil Inisiyatif” olusturuldu. Çöpün yerlesim merkezine yakin bir merkezde toplanmasini protesto için ayaklanan Napoli halkini örnek alan TTO öncülügündeki olusum, siyasi parti, STK ve sendika temsilcilerinin yer aldigi 25 kisilik bir heyetten olusuyor. Önceki aksam TTO Özel Meclis Oturumu’nda bir araya gelen 25 kurulus, ortak deklarasyona imza atarak bir dizi eylem yapma karari aldi. Büyüksehir’in tesisten geri adim atmamasi durumunda hukuki mücadelenin baslatilmasi, miting yapilmasi ve çöp kamyonlarinin geçecegi yolun kapatilmasi da gündemde.  Tarim, sanayi ve turizm kenti olan, vergi sampiyonlugu ve gelismis sanayisi ile cazibe merkezi haline gelen Torbali’nin çöp tesisi için uygun olmamasinin masaya yatirildigi toplantida, ‘Çöpe Karsi Ortak Deklarasyona’ imza atildi. Toplantida belirlenen 9 kisilik komisyon öncülügünde bir eylem plani hazirlanarak çöpe karsi ses getirecek çalismalarda bulunulacak.

ORTAK EYLEM PLANI

TORBALI Ticaret Odasi ekim ayi olagan meclis toplantisindan, Taskesik Köyü’ne kurulacak olan Çöp Bertaraf Tesisine karsi Torbali’daki siyasi ve sivil kuruluslarin katilimi ile gerçeklesecek olan ve ortak eylem planinin degerlendirilecegi Özel Meclis Oturumu düzenlenmesi karari çikti. Koordinasyonunu TTO Meclis Baskani Abdulvahap Olgun, Meclis Baskanvekili Sükrü Kolcu ve Meclis Uyesi Ahmet Dalgiç’in yaptigi çalisma kapsaminda, 30 kurulus davet edildi. CHP, Atatürkçü Düsünce Dernegi, Esnaf Odasi ve Izmir Barosu Torbali Temsilciligi’nin katilmadigi toplantida 25 siyasi parti, STK ve sendika temsilcisi hazir bulundu. Abdulvahap Olgun Özel Meclis Oturumu’nun açilisinda ilçenin gelecegi ile ilgili önemli bir konu söz konusu oldugunda herkesin tek çati altinda toplanmasina gerektigine isaret ederek, Kati Atik Bertaraf Tesisine karsi etkili bir durus sergilenmesi durumunda, Büyüksehir’in kararini gözden geçirmek zorunda kalabilecegini söyledi. Bu olusumun siyaset üstü oldugunun altini çizen Olgun, kurulacak komisyonun bir Eylem Plani hazirlayacagini ve bu dogrultuda tipki çöpe direnen Napoli örneginde oldugu gibi etkili bir kamuoyu olusturulabilecegini kaydetti. Olgun, “Farkli parti, görüs ve fikirlerden insanlar konu çöp olunca rahatlikla bir araya gelebiliyor. Bu birligin sürmesini temenni ediyoruz” dedi.
KATILIMCILARIN tek tek söz alarak proje ilgili düsüncelerini aktardigi top-lantinin sonunda uygulanacak Eylem Palani ile ilgili yol haritasi belirlendi. Oylamaya sunulan önerilerde, Napoli’-de çöpe karsi olusturulan kamuoyunun, sesini duyurmaktaki etkisine vurgu ya-pildi. Finansmani TTO tarafindan saglanacak çalismalari organize edecek bir komisyon belirlendi. Iç Anadolu Sevenler Dernegi Baskani Feyzullah Turan, Gazeteciler Cemiyeti Uyesi Mehmet Ergün, Taskesik Muhtari Is-mail Çakaloglu, Kars Ardahan Igdirli-lar Dernegi yöneticilerinden Mehmet Özkaya, Egitim Sen yöneticilerinden Hayri Aktas, TOSiAD adina Mehmet Kara ve TTO’yu temsilen Abdulvahap Olgun, Ahmet Dalgiç ve Sükrü Kolcu’-dan olusan heyet bugünden itibaren ça-lismalarina baslayacak. Ilk olarak çöpe karsi; parti, STK ve sendikalarin imza-sini tasiyacak bir deklarasyona imza atilacak. 25 kurulusun imza attigi dek-larasyon el ilani sekilde dagitilacak, gazete ilani seklinde kamuoyuna duyu-rulacak. Deklarasyona imza atan kuru-luslar basta olmak üzere genis bir katilim ile Torbali Ticaret Odasi’nin organizatörlügünde Izmir’in çöpünün depolandigi mevcut olan Harmadali’ya ve çöpün 30 yil boyunca depolanmasi öngörülen Taskesik Köyüne gidilecek. Basinin da davet edilecegi gezilerde, Harmadali’nin yasadigi olumsuz duruma ve Taskesik Köyü’nün çöp için müsait olmayan tarim arazilerinden olustuguna dikkat çekilecek.

DALGIÇ: HALK NEZDINDE KABUL GÖRMUYORSA HAYAT GEÇIRILEMEZ

TOPLANTININ açilis konusmasini yapan Sivil Inisiyatif Koordinatörlerin-den TTO Meclis Uyesi Ahmet Dalgiç, çöp meselesinin siyaset üstü oldugunu belirterek günde 600 kamyonun tüm Izmir’in çöpünü ilçeye tasiyacak olma-sinin Torbali’nin gelecegine yönelik ciddi bir tehlike oldugunu söyledi. Ahmet Dalgiç: “Böyle bir konuda gös-terdiginiz hassasiyetten ötürü tesekkür ediyoruz. Çöp ile ilgili sivil inisiyaf olusturma çalismalarina siyaset üstü olmasi sarti ile basladik. Meclisimizde gündeme gelen öneri kabul edildi ve bugün ilçede bir ilke imza attik. Çöp meselesi hem siyaset üstü hem de kisi-ler üstü bir mesele. Hayata geçirilecek olan projeye her ne kadar Kati Atik Bertaraf Tesisi denilse de bence’ Çöp Deponi Alani’dir. Tesisin açilmasi ile birlikte günde yaklasik 600 tir Izmir’-den Torbali’ya çöp tasiyacak. Bu çok ciddi bir meseledir. Çöp Deponi Alani ile ilgili gerekli arastirmalarin yapilip yapilmadigini merak ediyoruz. Bu konunun Torbali halkindan gizlendi-gini, saman altindan su yürütüldügünü düsünüyoruz. Ön ÇED alinmis, büyük ÇED alinmamis. Ön ÇED Izmir’deki ilgili kurumlardan, ana ÇED raporu ise Ankara merkezden aliniyor. Her ne kadar umutsuzluga kapilip ‘Bu is bitti, proje kesin Torbali’da yapilacak ‘ diyenler olsa da ruhsat verilse bile bu is halk nezdinde kabul görmüyorsa hayata geçirilemez. Napoli’de bile halk ayakladi. Biz bunu yapalim demiyoruz ama en azindan sesimizi yükseltmeli-yiz. Bu isi polemik ve rant konusu ol-madan gündemde tutmaliyiz. Gerekirse eylem yapmaliyiz” seklinde konustu.

Iç Anadolu Sevenler Dernegi Baskani Feyzullah Turan:  Almanya’da yapilan te-sis Torbali’dan daha az nüfuslu bir ilçenin tesisidir. Bu bir ölçü degildir Bu durum esitlik ilkesine ters. Izmir’i güzellestirme ve temizlestirme adina çöpü Torbali’ya getiriyorlar. Biz dernek olarak her zaman bu projeye karsiyiz.

Agrilar Dernegi-Mehmet Gökçe:  Bütün gücümüzle bu olusumu destekliyoruz. Bu projenin ilçeye gelmesinin örgütlenme eksikliginden kaynakladigini düsünüyo-ruz. Örgütlenme alaninda Torbali’da Uçurtma Senligi’nde, Deve Güresi’nde saglanan birlikteligin ilçemizin gelecegini ilgilendiren bir konuda da saglanmasini temenni ediyoruz.

Alevi Bektasi Dernegi Baskani – Engin Türkdogan:  Taskesik’e kurulacak çöp tesisi ile tarihi bir felakete yaklasacagiz. Bu yüzden TTO onun öncülük ettigi bu toplanti, ya tarihi felakete engelleyecek ya da Torbali tarihi kaderine terk edilecektir. Sivil topluma çok ciddi görevler düsüyor.

Torbalispor Kulüp Baskani Sabit Güldo-gan: Yarinlara birakacak daire-dükkân hesabi yaparken çevre ile ilgili de hesap-lar yapmaliyiz. Ama Torbali’da birçok seyin sözde oldugunu biliyoruz. Bunu Torbalispor’da yasadik. Eger hakikaten basarili olmak istiyorsak alinacak kararin arkasinda durmaliyiz. Yoksa yarinlara birakacak bir Torbalimiz kalmayacak.

Kars Ardahan Igdirlilar Dernegi Baskani Nurettin Çelik:  Torbali eger bizimse çok güzel fikirler üretmeliyiz. Mikrofonla ko-nusmakla degil fiili olarak bir seyler yap-maliyiz. Gruplasmayi bir tarafa birakma-liyiz. Burasi ayni zamanda bir halk mec-lisidir.  Izmir’in tüm çöpünün Torbali’ya yüklenmesine karsitiz. Çöp gelmeden ilçeye yatirimlar kesilmeye baslamistir. Arsa fiyatlari düsmeye basladi.

Girisimci Genç Isadamlari Dernegi Baskani Ibrahim Çetin:  Bu tesisi Tor-bali’da istemiyoruz. Bu konuda hemfikir olamamamizin nedeni ise siyasi kutup-lasmadir. Sorumuz gelecek 30 yilin ipotek altina alinacak olmasidir. Siyasi iradesi olanlardan bekledigimiz susmamalari idi. Anlamsiz muhalefet yapmaktan anlamli konulara deginemedik.

Taskesik Muhtari – Ismail Çakaloglu:  Tesisin kurulacagi alan çok verimli. Çok verimli ormanlik bir alan. Bu durumu nasil göz ardi ettiklerini anlayamiyorum. Il Ta-rim Müdürlügüne, zeytinlikleri konu alan bir yazi yazdim.  Zeytinliklerin kesilmeye-cegine iliskin cevap geldi. Bence Büyük-sehir yeterli bir arastirma yapmamistir. Alan, agaçlandirilmis, sulak bir alandir. Etrafi yemyesildir.

Yapi Teknikerleri Odasi Temsilcisi Ismail Turan: Siyasi kaygilardan uzak bir sekilde samimiyetle konuyu tartismaliyiz. ‘Istemezük, ben yaptim, oldu’ mantiginda uzak bir sekilde konunun uzmanlari ile görüsülmeli. Ilçe halki ikna edilmezse hep birlikte Taskesik’te çadir kurariz.

AK Parti Ilçe Baskani Adnan Yasar Görmez:  Çöp, süt kuzusunun kurban edilmesidir. Bu konu siya-sallasirsa Torbali kaybeder. Bu mevzunun gündeme gelmesi  5-6 aylik degil; 5-6 yillik mesele. Bu çöpün Buca ve Kaynaklar’da depolanacagini B-üyüksehir Meclisi’nde duymustum. O za-man Bucalilar karsi çikti. Ondan sonra is dolasti ve sürpriz bir sekilde bize döndü. Torbali’ya çöpün gelmesi çok maliyetli. Ama diger ilçelerin siyaseten agirliklari çok fazla.  Torbali, toplumsal tepkide geç ve zayif kaldi. Yumrugu masaya vurmamiz lazim. Torbali’ya çok yazik olacak. Deponi alani olarak düsünülen alan, Kocaoglu’nun ‘Buradan baska yer yok’ dedigi bir yer de-gil. Tabiat harikasi, doga harikasi bir yer. Bir ilçe baskani olarak gelecekte çocukla-rima ‘Geleceginiz için elimden geleni yap-tim’ demek için her türlü destege hazirim.

MHP Ilçe Baskan Yardim-cisi Mustafa Terzioglu: Çöp tesisi kurulacak alanda 50 bin zeytin agaci ve son-daj kuyulari var. Buraya sahip çikamazsak baskalari sahip çikar ve çöplük kurar. Eylem planini destekliyoruz.

BDP Ilçe Baskani Cengiz Ulusan: Aydin-Izmir asfalti-na çiktigimizda her kam-yondan bir seyler döküldü-günü görüyoruz. Çöp tasi-yacak kamyonlarin ne dö-kecegi de ortadir. Bu durum sanayiye, tarima ciddi za-rarlar verecektir. Bu birliktelik geç kalinmis ama faydali bir olusumdur. Bu projeye asil karsi çikmasi gereken Torbali halkidir. Bü-yüksehir, Torbali halkinin bunu saglayama-yacak kapasitede oldugunu düsünüp ilçe-mizi seçti. Böyle olmadigini göstermeliyiz.

SP Ilçe Baskani Ahmet Sertcan: Bugüne kadar halkin bilgilendirilmemesi büyük eksiklik. Almanya gezisi düzenlendi, resim-ler çekildi. Ama ben de Almanya’da yasadim. Orada sokaklarda bile çöp yok. Bu anlamda Torbalililar bilinçlen-dirilmeli. Bornova karsi çikmis, Buca karsi çikmis; biz de karsi çikmaliyiz.

DP  Ilçe Baskani Hayati Saydam: Çöp, adi üstünde çöp. Kulaga geldiginde hos karsilanmayan bir kelime. Izmir’in hangi ilçesine sor-saniz sorun, çöpü isteme-yecektir. Bu is uzmanlardan olusan heyet ile çözülür. Yer tespitinde de Google’den indirilmis haritalara bakilmadan yapilmaliydi. Torbali’yi seçerken ulasimi, cografi yapiyi ön plana almislar. Yerinde arastirilmadan seçim yapilmis. Biz buradan, halk olarak akilci bir çözüm bulmalari konusunda yük-sek ses çikarmaliyiz.

BBP Ilçe Baskani Osman Aksu: Olaya siyaset üstü bakmaliyiz; ama bu isin içerisinde zaten siyaset vardir. AK Part’inin bir Belediye Meclis Uyesi, benim de izledigim bir meclis toplantisinda Belediye Baskanina sordu. Baskan Uygur o zaman ‘Haberim yok. Eger dogruysa geregini yapariz’ dedi. Keske bu is gündeme geldiginde AK Parti’nin grup üyeleri meclisi protesto etseydi. Belki o zaman Baskan farkli bir durus ortaya koyardi. En önemli yaptirim gücü yerel iktidarindir. Konusmalarimizin temenniden öteye geçmesi gerekiyor. Universite hoca-lari ve bilim adamlarindan bir kurul kuru-labilir. Hukuken de haklar aranabilir. Kapi kapi gezip vatandastan destek isteyebiliriz. Ardindan miting düzenlenebilir.

DSP Ilçe Baskani Behaettin Karaca: Torbali, 1960’tan bu yana gelisim gösteriyor. Sorunlarimiz gelisme hizindan daha büyük yol aliyor. Hal böyle olunca sanayinin getirdigi açmazlar bizi rahatsiz ediyor. Az vardi geceden bir de o düstü bacadan. Çöpün elbette bir tarafa atilmasi gerekiyor. Dogrudur. Ama öyle zannediyo-rum ki Taskesik’ten daha uygun yerler var. Tüm girisimleri destekliyoruz.

Torbali Ticaret Odasi Baskani Behçet Çinar: Anayasanin 56. Maddesin-de ‘Insanlar yasadiklari yerleri korumakla sorum-ludur’ der. 2872 sayili yasada da ‘Halk yasadigi yerden sorumludur’ der. Biz, su anda anayasal haklara sahibiz. Tas-kesik köyü, Torbali’nin kuzeydogusundadir. Sular, kuzeydogudan güneybatiya akar. Yani Taskesik’ten Pamucak’a dogru sular hareket halindedir. Yani bu proje ile muslu-gun basi kirlenecek. Çöp elbette ki bir yere atilacak. Ama 30 ilçenin çöpünün Torbali’-da olmamasi gerekiyor. Napoli’de halk çöp arabalarini yakiyor. Sebep? Kalabalik nü-fusun çöpünün bir yerde toplanmak istenmesi.

Soförler Odasi  Baskani Civa  Ismail Akman:  Tor-bali her zaman bu aksamki birlikteligi saglamali. Allah razi olsun çöpü bize layik görmüsler. Ama biz çöpe layik olmadigimizi düsünü-yoruz. Benim sahsi temen-nim, geçmiste birliktelik ile saglanan olumlu sonuçlarin bu konuda da alinmasi.

TOSIAD Baskan Yardim-cisi Mehmet Kara: Biz bu olay ilk gündeme geldigin-de nasil bir durus sergile-memiz gerektigini masaya yatirdik. Bu olusumu des-tekliyoruz. Güzelim toprak-larimizi batirmak degil de yükseltmek için çabalamaliyiz.

TOGIAD Baskani Yurdadog Mutlu: Böyle bir konu için toplanmis olmamizdan bir esef duyuyoruz. Çünkü vergi sampiyonu bir ilçenin öncelikle gündem konusu bu olmamali. Ortada bir çöp var. Bazi mahallelerde belediyenin çöp konteyneri koyamadigini biliyoruz. Ama su anda 3 milyon kisinin atiginin toplanacagi bir tesisin ev sahibi olmamiz gündemde. Çocuklarimiza çöp ile dolu bir gelecek birakmak istemiyoruz.

Egitim Sen Temsilcisi Kemal Karakoyun: Projenin sonucu her açidan kaygi vere-cektir. Bu proje, köylünün agacinin kendi diktigi, ke-kigini yetistirdigi, hayvan-cilik yaptigi dogal yasam alaninin çöpe mahkûmudur. Bu konuda kamuoyu olusturulmalidir.

Egitim Bir Sen Temsilcisi Sakir Aygün:  Yapilacak çalisma-lara Memur-Sen ve Egitim-Bir-Sen olarak katki sun-maya haziriz.  Çöp dökecek alan bulunur ama bizim gidecek baska yerimiz yok.

Egitim-Is Temsilcisi Sefik Saral: Bize bu projenin da-yatildigini düsünüyoruz. Ve Torbali bu dayatmaya karsi basarili bir sinav vereme-mistir.  Eminim çocuklari-miz bizden bunun hesabini soracaklardir. Batida Yesil örgütler çevre için mücadele ederken biz burada gülüyoruz. Seçimde kapi kapi oy istiyoruz ama bu kadar önemli bir konuda halka hiç bir sey söylemiyoruz.

ÇYDD Sube Baskani Tan-zer Bogan: Bu çalisma çok önemli. Bir araya gelmemiz Torbali için bir sey yapilabi-lecegini gösteriyor. Birçok ilçenin basina farkli yatirim-larla talih kusu konarken bizim basimiza 3,5 milyon nüfuslu bir ilin çöpü kondu. Taskesiklilerin hukuksal mücadelesine destek vermeliyiz. Eger bir dava söz konusu olursa davanin görülecegi gün yüzlerce kisiyi mahkemeye yigmaliyiz.

Torbali Gazeteciler Cemi-yeti Baskani Ömer Günay-din: Ilçemizin gelecegi için ortaya sivil bir durus koy-ma imkâni saglandi. Bu çok önemli. Sivil toplum rolü ve etkisi artiyor. Torbali’da da sivil toplumun dinamik bir yapidadir ve bugün kanitlanmistir. Gelecek-te çok daha etkin bir aktör olarak sivil toplum alani olusacagina inaniyorum.

KIMLER KATILDI?

Adnan Yasar Görmez (AK Parti Ilçe Baskani), Mustafa Terzioglu (MHP Ilçe Baskan Yardimcisi) Cengiz Ulusan (BDP Ilçe Baskani), Behattin Karaca (DSP Ilçe Baskani), Ahmet Sertcan (SP Ilçe Baskani), Hayati Saydam (DP Ilçe Baskani ), Osman Aksu (BBP Ilçe Baskani), Behçet Çinar (Ticaret Odasi Baskani), Civa Ismail Akman (Soförler ve Otomobilciler Odasi Baskani), Murat Uslu (Ziraat Odasi Baskani), Mehmet Kara (Torbali Sanayici Isadamlari Baskan Yardimcisi), Yurdadog Mutlu (Torbali Genç Isadamlari Dernegi Baskani), Kemal Karakoyun (EgitimSen Temsilcisi), Sakir Aygün (EgitimBir Sen Temsilcisi), Sefik Saral (EgitimIs Temsilcisi), Ismail Turan (Yapi Teknikerleri Torbali Sube Baskani), Ömer Günaydin (Torbali Gazeteciler Cemiyeti Baskani), Feyzullah Turan (Iç Anadolu Sevenler Dernegi Baskani), Tanzer Bogan (Çagdas Yasami Destekleme Dernegi Baskani), Meh-met Gökçe (Agrililar Dernegi Ikinci Baskani), Engin Türkdogan (Alevi Bektasi Dernegi Baskani), Sabit Güldogan (Torbalispor Kulübü Baskani), Ibrahim Çetin (Genç Liderler ve Girisimler Dernegi Baskani), Ismail Çakaloglu (Taskesik Muhtari).

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web