Büyük Torbalı

Issizlik ve kadini proje konusu yaptilar TUBITAK’da ilk 20’ye girdiler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Issizlik ve kadini proje konusu yaptilar TUBITAK’da ilk 20’ye girdiler
291 Görüntüleme
15 Mart 2010 - 22:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrancilar ÇPL ögrencileri tarafindan hazirlanan issizlik ve kadin haklari ile ilgili projeler Ege Bölgesi’nden toplam 69 proje arasinda ilk 20’ye girdi. 4 ögrencinin projesi 26 Mart tarihinde yapilacak finalde yarisacak.

AYRANCILAR Çok Programli Lise ögrencilerinin ha-zirladigi sosyal içerikli pro-jeler TUBITAK’in yaptigi degerlendirmeden ilk 20’ye girdi. Ögrenciler, Ege Bölge-sinin önde gelen okullari tara-findan hazirlanan projeler ara-sina 2 projelerinin de girme-siyle büyük bir basariya imza atti. 69 proje arasinda ilk 20’-ye girmeyi basaran projelerin konulari günümüzün en yay-gin sorunlari olan issizlik ve kadin haklarindan seçilmis. Issizligin Aile Iliskilerine Et-kileri ve Bir Hak Arama Araci Olarak Kadin Dernekleri i-simli projeler 23-24-25 Mart tarihlerinde Dokuz Eylül Uni-versitesi Tip Fakültesi dersliklerinde sergilenmesinin ardindan 26 Mart tarihinde yapilacak degerlendirmeye göre Türkiye genelinde yarisacak.

ILK 20’YE 2 PROJE
11’INCI sinif ögrencileri Se-nem Biltekin, Melisa Kork-maz, Sevcan Macit ve Ebru Yildirim tarafindan hazirlanan projelerin danismanligini Bi-yoloji Ögretmenleri Esra Gelmedi ve Felsefe ögretmen-leri Mustafa Fatih Çiçek yap-ti. Ekim ayinda baslanan pro-je çalismalari Ocak ayinda son buldu. ‘Issizligin Aile Iliskilerine Etkileri’ isimli proje için Torbali’dan 68 kisiyle görüsülürken ‘Bir Hak Arama Araci Olarak Kadin Dernekleri’ isimli proje için de Izmir’de bulunan 14 kadin derneginden toplam 65 kisiyle görüsüldü. 28 Subat tarihinde Ege Bölgesi’nden toplam 69 projenin TUBITAK degerlen-dirilmesinin ardindan ilk 20-ye girmeyi basaran projeler 26 Mart tarihinde yapilacak finalin ardindan dereceye gir-dikleri taktirde Türkiye gene-linde yarisacak. Projeyi hazir-layan ögrencilerin tamamen gönüllü olarak bu çalismaya katildigini belirten proje danismanlari Gelmedi ve Çi-çek “Ögrenciler proje için konularini belirlerken çev-relerinde gördükleri problem-leri seçmek istediler. Bu nedenle de issizlik ve kadin haklari konularini seçtiler. Yapilan çalismalar sonucunda elde edilen veriler tamamen güvenilir verilere dayaniyor. Sorulari ögrenciler kendileri hazirladilar ve arastirma sira-sinda görüsmeleri de kendileri yaptilar” dedi.

ÖNEMLI BIR BASARI
OLANAKSIZLIKLAR içinde ve ögretmen eksigine ragmen okul ögrencilerinin büyük bir basariya imza attig-ini belirterek Ege Bölgesi’nin önde gelen okullari tarafindan hazirlanan projeler arasinda 2 projelerinin de ilk 20’ye gir-mesinin çok önemli bir basari oldugunu söyleyen okul mü-dürü Adem Gül “Ögrencileri-miz tarafindan hazirlanan bu projeler tamamen bilimsel çalismalardir. Ögrencileri-mizin çalisma azmi ve basari-lariyla elde edilen bu projeler tamamen bagimsiz proje-lerdir. Ayrancilar Çok Prog-ramli Lise olarak çok yeni bir okuluz. Bu kisa süre içinde TUBITAK gibi bir kurum ta-rafindan kabul edilen 2 proje-ye imza attik. Bu hem Torbali hem de Izmir için son derece önemli.
Bizim projelerimizin diger projelerden hiçbir eksigi oldugunu düsünmüyorum. Bu nedenle ilçemizi en iyi sekilde temsil edecegiz. Oldukça iddialiyiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web