Büyük Torbalı

Istasyon kapatildi,köyde hayat durdu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Istasyon kapatildi,köyde hayat durdu
245 Görüntüleme
24 Şubat 2010 - 23:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saglik Köyü sakinleri 1944 yilinda yapilan, istasyonlarinin tekrar eskisi gibi kullanilir hale gelmesini istiyor. Istasyonun köye canlilik kattigini savunan köylüler yetkililere çagrida bulundu

BÖLGENIN en eski tren yol-larindan biri olan Izmir-Aydin tren hatti üzerinde bulunan is-tasyonlardan bir kismi kulla-nilmiyor. Torbali sinirlari içer-isinde yer alan dört tren yo-lundan ikisi islemiyor. Sadece Torbali Tren Istasyonu ve Pa-ncar Tren Istasyonu kullanili-yor. Tepeköy ve Saglik Köyü Tren Istasyonlari kullanilmi-yor. Saglik Köyü sakinleri 1944 yilinda yapilan, istasy-onlarinin tekrar eskisi gibi kullanilir hale gelmesini istiyor. Saglik Tren Istasyonu’nda sadece, Söke Hatti’ndaki tren duruyor. Köylüler, özellikle Torbali’ya daha kolay gidebilmek için istasyonda diger tren hatlari-nin da durmasini istiyor.

66 YIL ÖNCE INSA EDILDI, 6 YIL ÖNCE KAPATILDI
DUNYANIN en güvenli ula-sim araçlarindan biri olan de-miryollari, özellikle Kurtulus Savasi sirasinda Türk askerlerinin ulasimi açisindan büyük bir önem tasiyordu. Bu nedenle ülkemizin dört bir ya-ni tren raylariyla donatilmis ve kritik bölgelere de istas-yonlar kurulmustu. Torbali tren yolu da bu önemli tren yollarindan biriydi. Özellikle Yunan askerleriyle yapilan savasta, tren tasimaciligi bü-yük önem arzediyordu. Ancak aradan geçen yillara ragmen, tren tasimaciligi eski popüle-ritesinden hiç birsey kaybet-medi. 66 yil önce Saglik Köyü’ne yapilan tren istasyo-nu, yaklasik 6 yil önce kapa-tildi. Istasyon sadece Söke Hatti treni için kullaniliyor. Köylüler, eskisi gibi tren is-tasyonlarinin diger tren hatlari için hizmet vermesini istiyor.

DILEKÇE VERILDI
KÖY sakinlerinden Mehmet Çelik, “Istasyonun niye kapa-tildigini bilmiyoruz. Istasyo-numuzun eskisi gibi yeniden kullanilmasini istiyoruz. Eger diger tren hatlari içinde kulla-nilirsa, biz de istedigimiz yer-lere daha kolay ulasim sagla-riz. Istasyon kapandigi gün-den bu yana, herhangi bir yere gidebilmek için anayola çikmak zorunda kaliyoruz ve dakikalarca araç bekliyoruz. Istasyonumuzun yeniden faaliyete geçmesi için dilekçe verdik, fakat herhangi bir netice elde edemedik. Yetkili-lerden bu konuda bir çalisma yapmalarini istiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web