Büyük Torbalı

Istifa mektubu!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Istifa mektubu!
Armağan KARS( a.kars@buyuktorbali.com )
358 Görüntüleme
01 Şubat 2011 - 0:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Japonya’da deprem oluyor, olusan can ve mal kaybinin sorumlulugunu yüreginde duyan bürokrat ya da politikaci istifa ediyor. Yerinde yapilinca kisinin “onur” hanesine yazilan bu tür eylemlerin bizim gibi kaderci toplumlarda pek önemi ve anlami(!) olmadigi için, nadiren de olsa yasanan böylesi olaylar dikkatimizi çekmeye yetiyor. Bu anlamda, Antalya milletvekili Yusuf Ziya Irbeç’in geçtigimiz hafta AKP’den istifa etmesi kadar, istifa nedenlerini de kayda deger buluyorum. Iktidar nimetlerinden faydalanma tercihi beklenen yönelim olagelmis bir ülkede iktidar partisinden istifa eden vekilin muhalefet partisine geçmesi ise bu kayda degerligi artirmaktadir. Gerekçeleri üzerinde söyle bir durup düsünmek gerektigine inandigim bu istifa mektubunun önemli bir bölümünü yazima konu aliyor ve degerlendirmeyi siz degerli okurlarima birakiyorum. Saygilarimla.

“…Vatanina, milletine ve manevi degerlerine bagli bir milletvekili olarak; içinde bulundugum partinin özellikle iç politikada takip ettigi stratejinin ülkemize getirecegi zararlar konusunda endiselerim artti. Çünkü takip edilen politikalar ile ülkemin ve milletimin sosyolojik, psikolojik ve cografik yönden bölünme sürecine sürüklendigini üzüntü içinde görmekteyim. Bu endiselerimi, hem milletvekili arkadaslarim arasinda ferden, hem de parti toplantilarinda defalarca ve alenen dile getirdim. Ancak, yaptigim görüsmelerin ve konusmalarin, keza ikazlarin hiçbir fayda getirmedigini üzüntüyle müsahede ettim. Bu kaygilarima sebep olan hadiselerin basinda, Basbakanin her konusmasinda toplumu ayristirmaya yönelik söylemleri gelmektedir. Söyle ki; Sayin Basbakan 4 Ocak 2011 tarihli grup konusmasinda aynen su cümleleri kullanmistir:


“Ama biz, bu ülkedeki tüm etnik unsurlari, dedik ya, Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’iyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’siyla, Roman’iyla, akliniza ne gelirse hepsiyle, bunlar birer alt kimliktir ve bunlar kesrettir ve vahdette biz bunlari topluyoruz.”


Sayin Basbakan bu tür söylemleri, milletimize verdigi zararlari hesap etmeden aliskanlik haline getirmistir….Vatanina, milletine ve manevi degerlerine bagli ve ayni zamanda milletinin fertleri arasinda hiçbir ayirim gözetmeyen bir milletvekili sifatiyla, Basbakana sahsen su soruyu yöneltmek istiyorum:


Sizden evvel bu milleti kim böldü de, siz bütünlestirmeye çalisiyorsunuz?”

Sahsen, milletin ismini telaffuz etmekten kaçinan bir tutuma karsi tepki vermek zorunlulugunu hissediyorum. Ulkemizin anayasal adi Türkiye’dir ve üzerinde vatandas sifati ile yasayan herkes Türk’tür. Bu bir alt kimlik degildir. Oysa Basbakan söylemlerinde milletimizi bütünlestirici bir unsur olan Türklügü sürekli ve anlasilmaz bir biçimde alt kimlik haline getirme çabasi ve gayreti içindedir.

Ben, aynen Basbakan gibi, Imam Hatip Lisesinden mezun olmus bir kisi olarak; Basbakanin benimsedigi bu davranis ve söylemi sonucunda ortaya çikan ayirimciligin yüce dinimizde de yerinin olmadigini ifade etmek istiyorum.
Simdiye kadar, AK Parti içinde birlikte çalistigim arkadaslarimla ve AK Parti’ye oy vermis vatandaslarimizla hiçbir sorunum olmamistir. Ancak, AK Partiye oy vermis, ayni endiseleri tasiyan çok sayida milletvekili arkadaslarimin ve vatandaslarimizin oldugunu da biliyorum. Tepkim, parti yönetiminin endiselerimi tetikleyen birlik yerine bölünmeye tasiyan baskici politikalarinadir.
Açilim politikalarinin milletimizin yüreginde Habur ve benzerleri ile açtigi yara, hepimizin malumudur. Seçim sonrasi yapilacak anayasal degisiklikler ile milletimizin ve ülkemizin birlik ve bütünlügünün bozularak, bu yaranin daha da derinlesecegi endisesini tasimaktayim. Su anda gösterilen yogun çaba, her türlü hassasiyeti göz ardi ederek halk oylamasina ihtiyaç birakmayacak bir milletvekili sayisina ulasmayi hedeflemektedir. Vatanin ve milletin bütünlügü üzerinde hiçbir sekilde parti politikasi kabul edilemez. Burada asil olan, milletin birligini ve bütünlügünü korumaktir.

Bu duygu ve düsüncelerle, simdiye kadar mensubu bulundugum AK Parti’den istifa ediyorum….Saygilarimla.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web