İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı: “Yapılmamışı en iyi şekilde yapmak için çabalıyoruz”

249 Görüntüleme

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı: “Yapılmamışı en iyi şekilde yapmak için çabalıyoruz”

Büyük Torbalı Gazetesi Haber Müdürü Seda Tener, 15 Mart’ta İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı olarak göreve gelen Hatice Kırtan ile röportaj yaptı. İlk röportajını veren Kırtan, siyasetten kadın olmaktan ve Torbalı’da İYİ Parti Kadınları olarak yapacakları faaliyetlerden bahsetti

SEDA TENER: Merhaba Hatice Hanım. Sizi tanıyabilir miyiz?

HATİCE KIRTAN-Ben Hatice Kırtan. 1982‘de Torbalı’da doğdum. Evli 3 çocuk annesiyim. Lise mezunuyum. Babam çiftçidir ben de çiftçi kızıyım. Çalışkan birisiydi biz de ondan gördüğümüz gibi çalışmayı seven insanlarız. Torbalı’nın Taşkesik Köyü’nde küçük bir bakkal olarak başladığımız işletmemizi markete çevirerek yıllarca esnaflık yaptık eşimle. Çocuklarımı markette büyüttüm aslında. Çocuklarımın eğitiminden dolayı Torbalı’ya taşındık. Torbalı’ya geldiğimizden beri de sadece çocuklarımla ilgileniyorum.

SEDA TENER: Siyasete nasıl giriş yaptınız?

HATİCE KIRTAN: Aslında küçük yaşlardan beri siyasetin içindeydik ama aktif rol alamıyordum. İYİ Parti’nin kurulmasıyla beraber Torbalı Teşkilatına ilk üye olan isimler arasında yer aldım. Üye olmama rağmen çocuklarım ve ailemle ilgilendiğim için aktif olamıyordum. Ta ki 15 Mart 2022’de İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı olarak görevlendirilene kadar. Yönetimimle beraber 10 yönetim üyesi olmak üzere Kadın Politikalarında 25 kadınımızla göreve başladık.

SEDA TENER: Torbalı’da Kadın Politikaları olarak ne yapmayı planlıyorsunuz?

HATİCE KIRTAN: Göreve başlayalı iki ay kadar oldu. Bu süreci sürekli sahada geçirdik. Kadın Politikaları Yönetimi olarak halkımıza dokunmayı, dertlerini dinlemeyi, yardımcı olmayı hedefliyoruz. Ben de hem çiftçi kızı hem de esnaf olduğum için halkın derdini anlayabiliyorum. Genel siyasetçi algısında olduğu gibi sadece kendi çıkarları için değil gerçekten halkın yardımına koşmak için buradayım. Seçim zamanına kadar kapı kapı gezip seçim bittikten sonra bir kenara çekilmeyi düşünmüyoruz. Ben esnaflık yaparken de siyasetçiler belli dönemde gelir ziyaret eder, Vaadlerde bulunurdu. Benim en çok eleştirdiğim noktalardan biri buyken ben ve yönetimim de kendimizi bu duruma düşürmeyeceğiz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener de kadınların, gençlerin ve çocukların yanında durması bizi göreve daha çok teşvik ediyor.

SEDA TENER: Siyasette kadının olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

HATİCE KIRTAN: Bence genel hayatta olduğu gibi siyasette de kadınlar verdiği sözleri yerine getirme ve aktif çalışmada daha hassas davranıyor. Kadın, evin maddiyatıyla, çocuğun derdiyle ya da iş hayatındaki tempoyla beraber yaşadığı için siyasette de sorunlara her açıdan bakıp çözüm bulması daha kolay oluyor. Bizler de kadının yaşamın her alanında görünür olmak için verdiği mücadelede yanlarında olmak istiyoruz. Kadınların sesini daha çok duyurmak, kadınları ön plana çıkarmak istiyoruz.

SEDA TENER: Siz de eski esnaf olarak içinde bulunduğumuz ekonomik durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

HATİCE KIRTAN: Ekonomi gün geçtikçe kötüye gidiyor. Eski esnaf olarak değerlendirmek çok bir anne olarak ele alalım bu konuyu. Üç tane çocuğum var ve en büyüğü 17, en küçüğü 10 yaşında. 17 yaşındaki oğlum yaşadığımız ekonomik krizin farkında ve Türkiye’de bir gelecek kuramayacağı kaygısı içinde. Çocuklar maliyetlerin arttığının farkında ve bizlerden bir şey isterken bile çekinerek istiyorlar. Günlük 50 lira harçlık veriyorum. İnanın o bile yetmiyor artık. Çünkü yol ücreti ve kantin fiyatları çok yüksek. Biz çocukken zor durumda olduğumuzu düşünürdük oysa şimdiki çocuklar daha zor durumda. Eminim ki birçok aile çocuklarının istekleri karşılayamacak durumda. Ramazan ayında dağıttığımız kolilerde ailelerin evine ziyaretlerde bulunduk. İnanın çok zor durumda insanlar var. Bu gidişat hayra alamet değil.

SEDA TENER: Göreve geldiğiniz iki aylık gibi kısa sırada birçok etkinlik yaptınız. İlk izlenimler aktif olduğunuzu gösteriyor. İleriki süreçler için plan projeniz var mıdır?

HATİCE KIRTAN: Elbette. İYİ Parti Kadın Kolları Politikaları olarak yapılmamışı en güzel şekilde yapmak için çabalıyoruz. Ramazan ayında dağıttığımız koliler için uzun süre araştırma yaptık. Kolileri dağıtmış olmak için değil gerçekten ihtiyaç sahibine dağıtmak için çalıştık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarımız ve aileleri ile bir araya gelerek açık hava sinemasında film izledik. Özel günlerde karanfil dağıtıp geçmek yerine anneler gününde annelerimizin sevdiği sukulent, hemşireler gününde de hemşirelerimizi yüzünü güldürmek için gül verdik. Başta da dediğim gibi yapılmamışı yapmış olmak için değil gerçekten can-ı gönülden yapmak için çalışıyoruz. İleriki süreçte de yaptığımız etkinliklerle de kendimizden çokça söz ettireceğimize inanıyoruz.

SEDA TENER: Hatice hanım, ilk röportajınızı bana verdiğinizi için teşekkür ediyorum, görevinizin hayırlı ve huzurlu olmasını diliyorum.

HATİCE KIRTAN: Ben teşekkür ederim kendimi tanıtma fırsatı verip bu röportajı kaleme aldığınız için.