Büyük Torbalı

IZKA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IZKA
236 Görüntüleme
20 Ocak 2010 - 23:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

IZMIR Kalkinma Ajansi (IZKA) birkaç yil önce kuruldu. Kalkinma ajanslarinin kurulma-sindaki asil amaç yerinde planlama ile kalkin-mayi saglamaktir. Bu güne kadar merkezi idare araciligi ile kalkinma planlari uygulan-mis ama hepinizin de bildigi gibi yeterince ba-sarili bir kalkinma saglanamamisti. Bu model-le birlikte bölgedeki sorunlar yerinde tespit edilecek, kalkinma planlari desteklenecektir. Denenmekte olan bu sistemin de ne derece basarili olacagini önümüzdeki günlerde sonuç-lari ile birlikte görecegiz. Bizim beklentimiz bu sistemin basarili olmasidir. Bunun için de herkes elinden geldigince destek vermelidir.
IZKA iki hafta kadar önce bir hibe programi açikladi. Ancak Ilçemizde çok anlasildigini zannetmiyorum. Bu nedenle bugünkü yazimda bu hibe programindan kisaca bir kere daha bahsetmek istiyorum.
Destekler Izmir ili sinirlari içerisinde faaliyet gösteren kamu ve tüzel kisiliklere Tarim ve Kirsal Kalkinma ile Turizm ve Çevre alanla-rinda verilecek. Tarim alaninda 19.000.000 TL ye yakin bir miktar ve Turizm alaninda da 12.650.000 TL kadar bir destek verecek.
Tabii konu çok kapsamli, size bugün tarimsal alanda verilecek desteklerden bahsetmek isti-yorum. Konu ile ilgili daha genis bilgi almak isteyen okuyucularimiz internetteki Izka adre-sine girerek genis bilgileri alabilir.
Tarimsal desteklere; Kaymakamlik, Ilçe Ta-rim Müdürlügü, Belediye, Köy Muhtarliklari, Odalar, Birlikler, Dernekler, Tarimsal amaçli Kooperatifler, Uretici Birlikleri ile Hayvan Islah Birlikleri de basvurabiliyorlar.
Tarim alaninda verilecek destegin 12.000.000 TL lik kismi kar amaci güden kuruluslara, 7.000.000 TL si ise kar amaci gütmeyen kuru-luslara verilecek. En az destek miktari 30.000 TL, en fazla destek miktari ise 450.000 TL olacak. Kar amaci gütmeyen kuruluslara projenin en fazla % 75 i destek verilecek, % 25 ini kurulus kendisi karsilayacak. Kar ama-ci güden kuruluslara ise projenin %50 i des-tek verilecek % 50 sini kurulus kendisi karsi-layacak. Basvurular 26 Mart 2010 tarihi me-sai bitiminde sona erecek.
Tarimsal desteklerin öncelikli konulari Tarim-sal Arastirma –Gelistirmenin altyapisini gelis-tirmek. Organik ürünlerin pazarlanmasini sag-lamak, iyi tarim uygulamalarini yayginlastir-mak olacak. Bununla birlikte öncelikli konu-lar; ahir, agil ve kümeslerin modernizasyonu. Hayvan refahina yönelik uygulamalarin yay-ginlastirilmasi, seralarin modernizasyonu. Tarimsal üretime yönelik ortak makine sistem-lerinin olusturulmasi ve merkezi süt sagim sis-temlerinin olusturulmasi olacak. Proje uygula-ma süresinin 12 ayi geçmemesi gerekiyor.
Ilçemiz bu zamana kadar ne yazik ki bu tür desteklerden yeterince faydalanamadi. Desteklemeler ile ilgili geçmisten gelen ve alisilmis çesitli kusku ve tereddütler yok mu? Elbette ki var yok demek pek de dogru degil. Ama siz bu hibe programlarina müracaat ede-rek çikacak sonucu görmelisiniz. Ancak bu se-kilde tereddütlerinizi giderebilirsiniz. Nitekim bir önceki dönemde çikan hibe projesine Ka-raot köyümüzdeki Karaot Zeytinyagi Fabrika-si müracaat etti. Projesinin % 50 sini destek olarak aldi ve kullandi. Bu çalismayi yerinde görmek mümkün.
“Amaaan bize vermezler. Alacaklar belli-dir” demek dogru degil. Böyle olmadiginin anlasilabilmesi için sizin de müracaat etmeniz gerekir. Özellikle muhtarliklarimiz bu hibe projelerine müracaat ettiklerinde çok sansli olacaklarini düsünüyorum.
Yahudilerin cimri oldugu bilinir. Biraz da konu ile ilgili olmasi vesilesiyle bir hikâye anlatmak istiyorum. Yahudi’nin biri çok borçluymus. Ne kadar çalisip çabalasa da borcunu bir türlü ödeyemiyormus. Borcunu ancak bir ikramiye vurursa ödeyebilecek. Bu umutla her gün durmadan ulu tanriya yalvariyormus. “ Ey Ulu Tanrim ne olur bana bir ikramiye çikar da su borçlarimi ödeyip rahata kavusayim “. Durmadan dua edip yalvariyor. Dag tas bu yalvaristan inlemeye baslamis. Ama bir türlü ikramiye çikmiyor. Bu yalvarislar meleklere kadar ulasmis. Onlar da Yahudi’nin durumuna çok üzülmüsler. Kendi aralarinda konusmuslar. Gidelim Ulu Tanridan bir de biz ricada bulunalim da su adama bir ikramiye çikarsin demisler. Nihayet Ulu Tanrinin huzuruna çikmis, yalvarip Yahudi ye ikramiye çikarma-sini istemisler. Tanri meleklerine dönüp “ Ey meleklerim durumu ben de biliyorum. Bu yalvaristan artik ben de rahatsiz olmaya basla-dim. Ikramiye çikarmak istiyorum, lakin pinti herif cimriliginden bilet almiyor ki ben de ona ikramiye çikarayim” demis. Niyetimiz bi-raz latifeydi. Sürçü lisan ettiysek affola, kalin saglicakla …

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web