Büyük Torbalı

İzmir çiftçisine 148 Milyon destek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir çiftçisine 148 Milyon destek
571 Görüntüleme
29 Aralık 2015 - 8:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya Ankara’dan yaptığı açıklama ile İzmir’deki çiftçiye destek müjdesi verdi. Milletvekili Kaya, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında en fazla hibe desteklemesi alan illerin başında İzmir’in yer aldığını açıkladı.

 

 

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında en fazla hibe desteklemesi alan illerin başında İzmir’in yer aldığını açıkladı. Kısa adı IPARD olan Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde gerçekleştirilen hibe desteklemelerinin 42 ilde uygulandığını hatırlatan Kaya, söz konusu 42 ilin dışında kalan 39 ilde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından KKYDP programı çerçevesinde yüzde 50’ye varan oranlarında hibe desteklemeleri gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi. IPARD programında yer alan illerin, 2000 yılı TÜİK verileri kullanılarak; Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla’dan (GSYİH) ilin aldığı pay, dışarıya göç verip vermediği, kırsal alanların ve tarım sektörünün ildeki potansiyelleri olmak üzere üç kritere bakılarak belirlendiğini açıklayan Kaya, 2014 yılından itibaren IPARD ile örtüşen desteklemelerin IPARD uygulanan 42 ilde sadece IPARD programından, IPARD olmayan 39 ilde ise KKYDP programından yapıldığını ifade etti. Kaya, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen ve onaylanan IPARD programına kriterler nedeniyle dâhil olamayan İzmir’in, KKYDP programıyla desteklenen iller kapsamında olduğunu hatırlattı.

 

İZMİR TÜRKİYE BİRİNCİSİ

 

İzmir’de KKYDP programı kapsamda bugüne kadar 185 projenin tamamlandığını söyleyen Kaya, programın hem 9. ve 10. etaplarında başvuru sayısında, hem de desteklenen proje sayısı ve hibe desteği miktarında İzmir’in Türkiye birincisi olduğunu da sözlerine ekledi. 9. ve 10. etap projelerinin 2016 yılı Mayıs ve Haziran aylarında sırasıyla tamamlanması ile birlikte, İzmir’deki 314 Milyon TL’lik yatırıma 148 Milyon TL hibe desteğinin sağlanmış olacağını açıklayan Kaya, “İzmir’in tarımsal sanayisine, üreticimize, çiftçimize bugüne kadar verdiğimiz hibe ve destekler bundan sonra da artarak devam edecek. 2016-2020 yılları arasını kapsayan, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı üçüncü dönemini içeren yeni bir program da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır” dedi.

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web