REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

IZSU ve Çevre-Sehircilik anlasti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IZSU ve Çevre-Sehircilik anlasti
169 Görüntüleme
04 Şubat 2014 - 8:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Çevre Sehircilik Izmir Il Müdürlügü ve IZSU Genel Müdürlügü arasinda Torbali’daki fabrikalarin desarj izin belgelerinin iptali ile ilgili yasanan yetki karmasasi giderildi. Yetki Tekrar IZSU’ya geçti. Ayrica IZSU yakin gelecekte bölgeye 2 adet Endüstriyel Atik Artima Tesisi kuracak.

Torbali Yazibasi bölgesindeki sanayi kuruluslarinin son aylarda yasadiklari en büyük problemler arasinda yer alan ‘desarj izin belgelerinin iptali’ sorunu çözüldü. IZSU ve Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü arasinda yasanan yetki karmasasindan ötürü sanayicinin yasadigi magduriyeti göz önüne alarak Torbali Ticaret Odasi’nin yapmis oldugu girisimler sonucunda ‘desarj izin sorunu’ çözüme kavusturuldu. 4 aydir konu ile ilgili yaptiklari çalismanin olumlu sonuçlanmasinin memnuniyet verici oldugunu ifade eden Torbali Ticaret Odasi (TTO) Baskani Abdulvahap Olgun “Sanayicilerimi ile birlikte 4 aydir yapmis oldugumuz çalismalar lehimize sonuçlandi, izin belgeleri iptal olmayacak. Fakat nihai olarak ilçemize 2 adet Endüstriyel Atik su Artima Tesisinin yapilmasini istiyoruz. Fabrikalarimiz, atiklarini 13 kilometrelik iletim kanali ile Fetrek’e akitiyor. Bu kanaldan günde 14 bin metreküp su akiyor. Su anda kimyasal atiklari alip götürebilecegimiz baska bir yer yok. Bunun için ayri bir artima tesisi sart. Yetkililerden söz aldik, kisa sürede atik tesisinin yapismasini beliyoruz” dedi.

 SORUN NASIL OLUSTU?

Torbali’da faaliyet gösteren sanayi isletmelerinin, Izmir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlügü (IZSU) tarafindan verilen Kanal Baglanti Izin Belgelerine sahip olmalarina ragmen atik su denetim yetkisinin Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü’ne devredilmesinden dolayi fabrikalara mevcut belgelerinin geçerliligini yitirdigi bildirilmisti. Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü’nün konuyla ilgili isletmelere teblig etmis oldugu yazida ise isletmelerin kendi bünyelerinde aritma tesisi veya fosseptik kurmalari gerektigi aksi takdirde çok agir yaptirimlara maruz kalacaklari ifade ediliyordu. TTO, sorunun çözümü için tüm taraflari 2 ay önce Torbali’da bir araya getirmisti. Izmir Valisi Mustafa Toprak’in talimati ile düzenlenen Çevre Zirvesine Vali Yardimcisi Hüseyin Demirciler, Çevre ve Sehircilik Il Müdürü Fethi Sahinoglu, IZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, EBSO Baskan Yardimcisi Erdogan Çiçekçi, Kaymakam Aydin Memük ve Torbali Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Sentürk katilmisti.

YETKI TEKRAR IZSU’DA

Yapilan toplantilar netice verdi ve denetim yetkisi tekrar IZSU’ya devredildi. Torbali’da faaliyet gösteren sanayi isletmelerinin alici ortama desarj edilen atik su kanal hatlari ise IZSU tarafindan yapilacak kanal baglantilari ile aritma tesisi ile sonlandirilacagi bildirildi. Bu sebeple fabrikalarin daha önce kendilerine Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü tarafindan bildirilen (kendi bünyelerinde aritma tesisi ya da fosseptik kurmalari ile ilgili) bildirimlerin hükmü kalmadi. Ayrica IZSU Yönetim Kurulu’nun aldigi karar geregi Çaybasi Mahallesi ve Yazibasi’da 2 adet Endüstriyel Atik Su Artima Tesisi’nin yapiminin 2 yillik yatim programina alinmasi kararlastirildi. Böylece ilçedeki 20 büyük sanayi kurulusunun belgeleri Çevre Sehircilik Il Müdürlügü tarafindan verilecek. Geri kalan tüm isletmelerin sularinin toplanmasi ve aritilmasina iliskin hükümler ile gerekli belgelendirmeler IZSU tarafindan verilecek.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
  • DOLAR
    -
    -
    -
  • EURO
    -
    -
    -
  • ALTIN
    -
    -
    -
  • BIST 100
    -
    -
    -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web