Büyük Torbalı

Kadin avukatlar, kadina siddete karsi tek ses oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadin avukatlar, kadina siddete karsi tek ses oldu
279 Görüntüleme
02 Aralık 2011 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadin avukatlar, kadina siddetle karsi tek ses oldu. Ilçedeki bosanma davalarinin yüzde 85’inin “dayak” yüzünden oldugunu söyleyen avukatlar önemli mesajlar verdi.
TORBALI’DA emniyetin verdigi rakamlara göre Kasim ayi ortalarina kadar 138 kadin esinden gördügü siddet yüzünden sikâyetçi oldu. Kocasinin biçakladigi Yadigar Esedoglu, esinin iskence tecavüzüne ugrayan Nurgül Özkan Torbali’da son 6 ay içinde ulusal basina konu olan siddet magdurlarindan. Her egitim seviyesinden, her kültürden, her ekonomik düzeyden ve her yastan kadin evde, sokakta siddete maruz kalirken, “kadina siddet”e en anlamli tepki Torbalili kadin avukatlardan geldi. Torbali’nin önde gelen kadin avukatlari, mesleklerinden dolayi sik sik karsi karsiya kaldiklari siddet olgusu ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Kadin avukatlarin ortak görüsü, “Siddetin temelinde aile içi egitimin yattigi, hiçbir ceza yaptirimin siddetin önüne geçmeyecegi” yönünde. Dilek Sertcan ise, “Kadinin siddete karsi kendisini koruyabilmesinin yollarindin egitimden, ekonomik özgürlükten geçtigi kanisindayim.”

Kadin avukatlarin ortak görüsü, “Siddetin temelinde aile içi egitimin yattigi, hiçbir ceza yaptirimin siddetin önüne geçmeyecegi” yönünde. Avukatlar  mesleklerinden dolayi sik sik karsi sahit olduklari siddet olgusu ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

MEDYANIN son dönemde konuyu sik sik islemesi ile gündeme tasinan “Kadina Yönelik Siddet” su siralar sikça sorgulaniyor. Kimileri kadina siddetin milattan önce bile var oldugunu söylerken, bir yandan da yasal düzenlemelerle erkek siddetine son verilmeye çalisiliyor. Torbali’da da, hemen hemen her gün gazetelerin 3.sayfalarina konu olacak “siddet” örneklerine sik  rastlaniyor. Sadece Torbali’da emniyetin verdigi rakamlara göre kasim ayi ortalarina kadar 138 kadin esinden gördügü siddet yüzünden sikâyetçi oldu. Kocasinin biçakladigi Yadigar Esedoglu, esinin iskence, tecavüzüne ugrayan Nurgül Özkan Torbali’da son 6 ay içinde ulusal basina bile konu olan siddet magdurlarindan. Her egitim seviyesinden, her kültürden, her ekonomik düzeyden ve her yastan kadin evde, sokakta siddete maruz kalirken, “kadina siddete” en anlamli tepki Torbalili kadin avukatlardan geldi. Torbali’nin önde gelen kadin avukatlari, mesleklerinden dolayi sik sik karsi karsiya kaldiklari siddet olgusu ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Kadin avukatlarin ortak görüsü, “Siddetin temelinde aile içi egitimin yattigi, hiçbir ceza yaptirimin siddetin önüne geçmeyecegi” yönünde.

KADIN AVUKATLAR NE DEDI?

ERKEKLER EZILMISLIKLERINI ÖRTMEYE ÇALISIYOR

Beyhan Sayir: Bosanma davalarinin yüzde 85’ini aile siddet olusturuyor. Toplumda siddet o kadar kaniksanmis ki artik sikâyetten bile sayilmiyor. Erkekler için çok normal sayilan bu durum hayatin bir gerçegi haline gelmeyi basladi. Aile Koruma Kanunu son dönemde önemli yatirimlarla bu durumdun önüne geçmeye çalisiyor. Yine de tam anlamiyla önüne geçilemiyor. Her kadinin basina polis dikilemeyecegi için siddete ugrayan kadinlar en yakin karakola, saviciya basvurmali. Siddetin kaynagindan erkeklerin yetersizliklerinin oldugunu düsünüyorum. Insanlar egitilmedikçe, medenî hale getirilmedikçe bunun sonu gelmez. Erkekler ezilmisliklerini, esine vur vura örtmeye çalisiyor. Erkeklerin ruh hali maalesef böyle. Futbol maçinda erkekler neden bagiriyor, hiç düsündünüz mü? Sonunda hiçbir kazançlari olmadigi halde kazanan tarafta olmak, üstünlük kurmak maalesef onlara moral veriyor.

AHLAKI VE MANEVI EGITIM SART

Aysegül Sen: Meslegimiz geregi zaman zaman kadina siddet uygulandigi durumlara sahit oluyoruz. Insana yakisan bir durum degil. Ama maalesef her egitim ve sosyal seviyeden insanda bu olguya rastlamak mümkün. Cezai yaptirimlar artti ama yeterli degil. Siddetin bitmesi için ahlaki ve manevi egitim sart.

SIDDET EGILIMI BEYINDE BITER

Türkan Kurcan: Yasalarla kadinlar korunmaya çalisilsa da insan kaynakli bir durum oldugu için sorun sifira indirilemiyor. Istediginiz kadar ceza verin egitimsiz bir insani durduramazsiniz. Siddet egilimi beyinde biter. En kati kural ve ceza bile bu egilimi azaltamaz. Siddet, aile içi egitimle biter. Çocuk annesinin siddet gördügüne sahit olmussa bunu karisina da uygular. Ekonomik özgürlük, toplumsal baski gibi unsurlar da kadinin siddet gördügünü söylemesinde zorlastirici etkenler. Maalesef toplumsal kurallarimiz bu anlamda kadinin aleyhine isliyor. Toplumsal bir iyilesme lazim. Kadina tüm toplum destek olmali.

DAYAKÇI KOCALARI YETISTIREN DE BIR ANNE

Serpil Mucuk: Baro’nun bu konuda önemli çalismalari var. Geçtigimiz günlerde “Kadina Yönelik Siddet Olgusunun Psikolojik, Sosyal ve Hukuksal Boyutu” konulu bir seminere katildik. Orada önemli bilgilendirmeler yapildi. Biz de kadina yönelik siddete bosanma davalarinda sikça karsilasiyoruz. Kadin fiziksel yönden zayif oldugu için erkek bunu kullaniyor. Temeli ise bence aile içi egitim. Dayakçi kocalari yetistiren de bir anne. Erkek evladini üstün gören, erkek egemen sekilde büyüten bir anne o erkegin ileride yönlendiremedigi kadini dövmesinde pay sahibi
KADINA YÖNELIK SIDDET ARTIYOR

Dilek Sertcan: Ne yazikki ülkemizde siddet yasamin her alaninda var. Sokakta, okulda, evde… Ancak siddet magdurlari daha çok çocuklar ve kadinlar. Kadina yönelik siddet giderek artiyor. Her gün basinda dövülen, sövülen ve hatta öldürülen kadinlarla ilgili haberler yer aliyor. Kadina yönelik siddet eylemlerinin nedenleri arasinda ilk siralarda töre cinayetleri, namus adina islenen cinayetler, bosanmalar nedeniyle meydana gelen yaralama ve öldürme olaylari yer aliyor. Sorun son derece ciddi ve toplumsal. bu nedenle sorunun nedenleri ve çözüm yillari üzerinde yasa koyucunun, sosyologlarin, psikologlarin, egitimcilerin, hukukçularin, basinin ciddi olarak çalismasi gerekiyor. Çözümün; daha agir cezalar içeren yasalarin çikarilmasinda, kadina yönelik siddet uygulayanlarin en üst sinirdan cezalandirilmasinda, bütün toplumun bu konuda egitilmesinde, kadina karsi siddete karsi olan erkeklerin de kadinlara destek olmasinda oldugunu düsünüyorum. Kadinin siddete karsi kendisini koruyabilmesinin yollari egitimden, ekonomik özgürlükten, örgütlülükten geçtigi kanisindayim.

SIDDET GÖREN KADIN NE YAPMALI?

SIDDET gören kadinlara tav-siyede bulunan uzmanlar, sunlari söylüyor: “Bulundu-gunuz yerdeki en yakin polis merkezine ya da karakoluna basvurun. Yasadiginiz olayla ilgili tutanak tutturun. Emniyet görevlileri tutanak tutmak zo-rundadir. Tutmayanlar hakkin-da cezai islem uygulanir. Vücudunuzdaki izler kaybol-madan hemen muayene ol-mak önemlidir. Tutanak yazil-madan önce hastaneye sevk yapilmasi konusunda israrci olun. Tutanagi okumadan önce asla imzalamayin ve imzali bir örnegini mutlaka kendiniz için alin” seklinde ikazlarda bulunuluyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web