REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadina siddet yasasi BUYUK BIR ADIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadina siddet yasasi BUYUK BIR ADIM
290 Görüntüleme
11 Mart 2012 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kamuoyunda merakla beklenen ve bir çok erkegi kizdiran yasa, siddete ugrayan veya ugrama tehlikesi bulunan tüm kadinlari koruma kapsamina aliyor. Torbalili kadin avukatlar yasayi yorumladi

KADINA siddet uygulayan kisilere elektronik kelepçe veya bileklik takilmasina imkan saglayan Ailenin Korunmasi ve Kadina Yönelik Siddetin Önlenmesine Iliskin Kanun Tasarisi, TBMM Genel Kurulu’nda oybirligi ile kabul edilerek yasalasti. Kanuna göre, siddete ugrayan kadinlarin korunmasi için alinacak önlemlere iliskin usul ve esaslar, yeniden belirlendi. Anayasa ile Türkiye’nin taraf oldugu uluslararasi sözlesmeler, Avrupa Konseyi Sözlesmesi ve yürürlükteki tüm kanuni düzenlemeler esas alinacak. Elektronik kelepçe gibi teknik takibe varan yeni önlemler alinmasini saglayacak yasa, siddet gören kisinin kendi istegine bagli olarak kimlik bilgilerinin degistirilmesi, korunan kadinin çalisma yasamina katilabilmesi için çocuklarina ücretsiz kres imkani, erkegin tapusuna ‘aile konutu serhi’ konulmasi gibi birçok yenilik getiriyor. Torbalili kadin avukatlardan Aysegül Sen ve Serpil Mucuk, yeni yasayi gayet olumlu bir gelisme olarak görüyor.

DAHA FAZLASI OLMALI

ILÇENIN genç avukatlarindan olan kadina siddet üzerine daha önce birçok kez seminerlere katilan Serpil Mucuk, yeni kanunu gayet olumlu bulanlardan. Siddet içerikli davalarin sayisinda düsüs yasanacagini söyleyen Mucuk, “Atilan adimlari çok olumlu buluyorum. Biz de kadina yönelik siddete bosanma davalarinda sikça karsilasiyoruz. Kadin fiziksel yönden zayif oldugu için erkek bunu kullaniyor. Bundan sonra kadina siddet vakalari ile daha az karsilasacagimizi düsünüyorum. Yeni kanunun etkisini mutlaka hissedecegiz. Izmir Barosu’nun da bu konuda çalismalari var. Atilan adimlar gayet olumlu ama tabiî ki daha fazlasi olmali” seklinde konustu.

GENEL OLARAK “SIDDETI” SORGULAMALIYIZ

AILENIN Korunmasi ve Kadina Yönelik Siddetin Önlenmesine Iliskin Kanun Tasarisinin, TBMM Genel Kurulunda oybirligi ile kabul edilerek, yasalasmasini çok olumlu buldugunu söyleyen Aysegül Sen, bu tür yasalarin sadece “kadina” yönelik olmasina karsi çikiyor. Genel olarak “siddet” olgusu üzerine önlemler alinmasi gerektigini söyleyen Sen, “Basinda ve kamuoyunda sürekli ‘Kadina siddet’ kavrami sorgulandiginda ‘demek ki kadin hak ediyor’ gibi bir izlenim doguyor. Bunun önüne geçmek için siddetin sadece kadinin degil tüm insanligin sorunu oldugunu kabul etmeliyiz. Kadina, erkege ve tüm canlilara siddete karsi çikmaliyiz. Bir kadini dövebilen bir hayvana vurmaz mi? Tabiî ki vurur. O zaman öncelikli olarak ‘Genel siddeti’ sorgulamaliyiz” dedi.

ISTE YASANIN GETIRDIGI BAZI YENILIKLER:

Siddete ugrayan kadinin saglik giderleri bakanlik tarafindan karsilanacak

Çalisana da çalismayana da siddete ugramasi halinde kres destegi saglanacak

Erkegin tapusuna ‘aile konutu serhi’ konacak

Siddet uygulayan erkege terapi uygulanacak, alkol ya da uyusturucu kullaniyorsa tedavi edilecek

Kadina, siddete ugradigi andan itibaren geçici maddi yardim baglanacak

Kadin Izleme Merkezleri kurularak, kadinlar özel olarak izlenecek

Özel, kamusal ya da toplumsal alanda veya ev içinde siddet, siddet kapsaminda olacak

Çocuklar, siddetten korunacak

Siddet uygulayan kisi görevi geregi tasidigi silahi, çalistigi kuruma teslim edecek

Korunan kisinin hayati tehlikesi varsa kimlik bilgileri, ilgili diger bilgi ve belgeler degistirilecek.

Tedbir kararlari verilirken delil ve belge aranmayacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web