Büyük Torbalı

Kanalizasyon atiklari arazilere karisiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kanalizasyon atiklari arazilere karisiyor
244 Görüntüleme
07 Nisan 2010 - 22:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrancilar bölgesinde sanayi atiklarinin yeni dösenen kanalizasyon hattina baglanmamasi arazi sahiplerini isyan ettirdi. Bazi çiftçilerin atiklarin aktigi derenin suyu ile ürünlerini suladigi iddia ediliyor

AYRANCILAR – Pancar yolu üzerinde bulunan ve iki mahal-lenin sinirini olusturan tabi dere yatagi fabrika atiklariyla dolup tasiyor. 20 kilometre uzunlu-gundaki dere, Moskof Çayi’n-dan akip Pamucak Denizi’ne dökülüyor. Sanayi atiklarinin dereye aktigi bölgenin tam 15 metre ilerisinde Izmir Büyük-sehir Belediyesi tarafindan ya-pilan 15 kilometrelik kanalizas-yon hatti bulunuyor. Kanalizas-yon borularinin bölgede bulun-masina ragmen, sanayi atiklari-nin bu hatta baglanmamasi böl-gede arazisi olan vatandaslari isyan ettirdi. Tepki gösteren tarla sahipleri, sanayi atiklari-nin dereden tastigini ve arazile-rine aktigini belirtti.

TARIM ARAZILERI TEHLIKE ALTINDA
IZMIR Büyüksehir Belediyesi Ayrancilar’da kanalizasyon atiklarinin daha rahat akmasi için gerçeklestirilen, ekipleri bölgede 6 ay önce çalisma yapti. Köytür Tesisleri yaninda bulunan Çiftlik Mevkii’ne tam 15 kilometrelik bir kanalizas-yon boru hatti dösendi. Ancak boru hatti baslangicinin sadece 15 metre uzakliginda bulunan sanayi atiklarini, bu hatta bag-lanmadi. Yasanan bu durum ne-deniyle, dere yatagina akitilan sanayi atiklari tarim arazilerine büyük zarar veriyor. Arazi sa-hiplerinden Nuh Aktas ve Kerem Teymuri, “Dere yatagi boyunca Torbali, Ayrancilar, Yazibasi ve Kusçuburun’daki birçok tarim arazisi zarar görü-yor. Bölgede çok kötü ve agir bir koku mevcut. Hatta bazi yerlerde dere tastigi için sanayi atiklari tarlalara ve yola akiyor. Bazi çiftçiler bu dereden arazi-lerini suluyor ve elde ettikleri ürünleri vatandaslara yediri-yorlar. Bölgedeki üreticiler ola-rak, sanayi atiklarinin kanali-zasyon hattina bir an önce bag-lanmasini istiyoruz” dedi.

ÖZKAN: 2 DEFA TEMIZLETTIK
BU derenin 20 yildir bu sekilde aktigini ifade eden eski Ayran-cilar Belediye Baskani Ahmet Özkan, “Bizim dönemimizde, Köylere Hizmet Götürme Birli-gi’yle birlikte dere boyunca te-mizleme çalismalari gerçekles-tirdik. Dere yataginda yapilan bu çalisma nedeniyle, tasma sorunu hiç yasanmadi. En son 2004 yilinda dereyi temizledik ve Izmir Büyüksehir Belediye-si’ne devrettik. Bölgede suana kadar bir çalisma yapilmadi. Dere yatagi boyunca tarim ara-zilerinin zarar görmemesi için, Büyüksehir’in çalisma yapmasi gerekir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web