Büyük Torbalı

Kapali okulda tek basina bir Sarayli

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kapali okulda tek basina bir Sarayli
237 Görüntüleme
24 Ocak 2010 - 23:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ögrenci sayisi 10’un altina düstügü için kapanan Saipler Ilkögretim 83 yasindaki Afife Sükran Senerdem’e emanet. 29 torun 7 çocuk sahibi yasli kadin ögretmen lojmaninda tek basina yasiyor.

1968 yilinda hizmete açilan ve azalan köy nüfusu nede-niyle en son 2 yil önce egi-timin verildigi Torbali’ya bagli Saipler Köyü Ilkög-retim Okulu simdilerde 83 yasindaki Afife Sükran Se-nerdem’e emanet. Ögrenci sayisi 10’un altina düstügü için faaliyete açilmayan oku-lu yasli kadin koruyor. Ço-cuklarin bahçeye girip oyun aletlerine, pencerelere ve okulun diger malzemelerine zarar vermesini engelleyen Senerdem, ögretmen lojma-ninda kaliyor.
Damat Ferit Pasa soyundan gelen, Istanbul bagli Eyüp ilçesinin meshur komiser-lerinden Seyit Mehmet Muzaffer’in kizi olan Afife Sükran Seneredem okula gözü gibi bakiyor.

OKULDA TEK BASINA
GENÇ nüfusun köylerde, yasamasi ve çocuk sayisinin buna bagli olarak azalmasi ile köylerdeki okullarda ög-renci sayisi gitgide düsüyor. 2 yil önce ögrenci sayisinin 10’un altina düsmesi ile köye en yakin merkez olan Yazi-basi Ilkögretim Okulu’na ta-simali sitem ile ögrenci gön-derilen Saipler’de okul bina-si 83 yasindaki Afife Sükran Senerdem’e emanet. Saipler’e 10 yil önce Istanbul Eyüp’ten gelen ve okulda hademelik yapan Senerdem simdi ise bos okulun bekçi-ligini yapiyor. Milli Egitim Müdürlügü ve Ilçe Kayma-kamligi’nin denetiminde okula ait ögretmen lojma-ninda yasayan yasli kadin okul bahçesini temizliyor, malzemeleri koruyor. 29 torun 7 çocuk sahibi olan yasli kadin lojmanda tek basina yasiyor.

AYNI ZAMANDA SARAYLI
KADIKÖY Moda Mek-tebi mezunu olan, Istan-bul Zeynep Kamil Has-tanesi’nden uzun yillar hemsirelik yapan ve e-mekli olduktan sonra okullarda hademelik yap-maya baslayan Sükran Teyze ayni zamanda bir ‘Sarayli.’
Sadrazam Damat Ferit Pa-sa’nin torunlarindan Eyüp’ün efsane komiseri Seyyid Mehmet Muzaffer’in kizi olan Afife Sükran, “Yakinla-rimin çogu Sam’da han-
larda yasiyor. Ben bu müte-vazi köyde kendi yagimda kavruluyorum. Emekli maa-sim beni geçindirmeye yeti-yor.
Milli Egitim Müdürlügü ve Kaymakamlik bana bu evi tahsis etti” dedi.
Tek sikintisinin yalnizlik ol-dugunu söyleyen yasli ka-din, “Bir zamanlar bu bah-çede civil civil çocuklar var-di Simdi tek basima kaldim. Okul demek, devlet mali demek. Korumak gerekir” seklinde konustu.

MILLI EGITIM: BINANIN BAKIMSIZ KALMAMASI IÇIN
OKUL lojmanin ve okul binasinin bakimsiz kalmamasi için Afife Sükran Senerdem’e tahsis ettiklerini söyleyen Ilçe Milli Egitim Müdürü Ruhi Gün-dogdu, “Afife Teyze’nin orda olmasi okula zarar vermek isteyenleri cay-diriyor. Hem onun için hem de bizim için faydali. Lojman bos kalsa belki bakimsizliktan yikilacakti ama bu sekilde korunmus oluyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web