Büyük Torbalı

Kapinizi polis çalabilir!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kapinizi polis çalabilir!
306 Görüntüleme
09 Nisan 2010 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Torbali polisi ilginç bir uygulama baslatarak vatandaslarin kapiyi herkese açip açmadigini test etmek için 1000 tane ev gezdi. 5000 vatandas ile yapilan görüsmenin sonunda hirsizlik olaylarinda yüzde 5’lik düsüs yasandigi gözlendi

TORBALI Ilçe Emniyet Müdürlü-gü Toplum Destekli Polis (TDP) Amirligi, kuruldugu günden bu yana kapi kapi dolasarak vatandas-larla yüz yüze görüsüyor. Suana ka-dar 1000 evin zilini çalan polisler, 5000 kisiyle karsilikli görüsme yaparak sikintilarini dinledi. TDP Amirligi ekiplerinin yaptigi ev ziyaretlerinde özellikle hirsizlik olaylarina karsi vatandaslarin dik-katini çekebilmek için apartman girisindeki zili çalarak, ka-piyi açip açmayacaklarini test etti. Yapilan çalis-ma neticesinde vatan-daslarin büyük bir bö-lümünün “Kim O” de-meden kapiyi açtigi görüldü. Bu çalisma ile vatandaslarin bilinçlen-mesi sonucunda, ilk üç ay-lik hirsizlik olayinda yüzde 5’-lik bir düsüs yasandigi ifade edildi.

4 AYDA 1000 EV

8 Aralik 2009’da Torbali’da göreve baslayan Toplum Destekli Polisler, eski bekçilik gibi “Mahallenin poli-si” kavramini yeniden oturtarak, hem sorumluluk alanlarindaki böl-geleri daha güvenli ve huzurlu hale getiriyor, hem de halkin ihtiyaçla-rini karsilamaya çalisiyor. TDP ekipleri, evlerden hirsizlik olaylari-ni azaltabilmek, vatandasin duyarliligini ve güvenlik önlemleri-ni artirabilmek amaciyla çesitli yöntemlere basvuruyor. Ekipler vatandaslarin, apartman veya daire kapisini zili her çalana açip açma-diklarini denemek için, sokaga çikti. 5 polis, ilçe merkezindeki apartman ve müstakil evleri ziyaret ederek, kapi zillerine teker teker basti. 4 ayda 1000 ev dolasildi. Apartman zilleri çalinan vatandas-lardan bazilari her hangi bir sey sormadan kapiyi açarken, bazilari “Kim o?” sorusunu yöneltti. An-cak, bunlarin da çogu, “tüp-çü, sütçü, sucu, elektrik-çi, bakkal” diyen polise ikinci bir soru yönelt-meden kapilarini ara-ladi.

155’E IHBARDA BULUNUN

TURKIYE genelinde hirsizlik konusunda büyük bir sorun yasanirken, ilçede ilk 3 ay içinde yüzde 5’lik bir azalma ya-sandi. Bunda TDP ekiplerinin basa-risinin büyük oldugunu ifade eden Ilçe Emniyet Müdürü Yardimcisi Ahmet Çiftçi, “Ekiplerimiz yaptik-lari bu uygulamalar sayesinde va-tandaslari evden hirsizliklar konu-sunda uyariyor. Bu uyarilarin mey-vesini de toplamaya basladik. Va-tandaslar süpheli gördükleri sahis-lari hemen 155’e bildirsinler” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web