Büyük Torbalı

Karadeniz’in geleneksel evlerini tüm Ege’ye sevdirdi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Karadeniz’in geleneksel evlerini tüm Ege’ye sevdirdi
222 Görüntüleme
26 Mayıs 2010 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SON yillarda yapilan agaç islerinde dekoratif olarak kullanilan eskitme ahsaplar büyük ilgi topluyor. Bu mo-danin Torbali’daki ilk ve tek temsilcisi olan Uzel Mobil-ya, yaptigi çalismalarla a-dindan sikça söz ettiriyor. Dizayn ve estetigin birlestigi eskitme ahsap teknigi ilçe-mizde Kir Kahvesi, Metro-park ve Zeytin Restaurant gibi isletmelerde kullanildi. Yeniköy’de bulunan Dag Restaurant’ta önümüzdeki günlerde 150 metrekarelik, eskitme ahsaptan yapilmis bir bina insa edecek. Uzel Mobilya’nin sahibi Turhan Tuncay: “Torbali’daki mo-bilya fabrikalarinin artmasi beni farkli arayislara itti. Ben de 2006 yilinda bu tek-nigi ilçede uygulamaya bas-ladim. Ege Bölgesi’nde es-kitme ahsap teknigini kap-samli bir sekilde kullanan üç mobilyacidan biriyim” diye konustu.

MODA OLDU

SAHIL bölgelerinde turistik amaçli, Karadeniz’de ise va-tandaslar tarafindan ikamet etmek için kullanilan ahsap yapilar ülke genelinde oldu-gu gibi Torbali’da da giderek yayginlasmaya basladi. Ag-açtan yapilan ev ve isyer-lerinin artik moda oldugunu belirten Tuncay: “Eskitilmis parkelerin tüketiciye sundu-gu en önemli avantaj, kulla-nim esnasinda yüzeye zarar verme riskinin olmayisidir. Normal ahsap zeminlerde, yüzey üzerinde olusabilecek hasarlar istenmeyen kötü görüntülere sebep olur ve göze batar. Ancak yüzey ha-sarlari, eskitilmis parkelerin en karakteristik özelligidir ve bu nedenle de göze bat-masi söz konusu olmaz. Bu durum eskitme ahsaplarin talep görmesini sagliyor” dedi.

DOGARKEN DE ÖLURKEN DE AGAÇ YANIMIZDA

AGACIN hayatin her ala-ninda insanliga gerekli oldu-gunu belirten Turhan Tuncay: “Biz dünyaya gelirken agaç besiklerde büyüyoruz, ölürken de agaçtan yapilmis tabutun içinde gömülüyoruz. Böyle binalarin islandigi zaman zarar görecegi söylenir ama bunun tam aksine agaç islandikça daha da güzellesir. Bunun yani sira depremlerde de can kaybini en aza indiriyor. Ahsabi Torbalililara sevdirecegiz” dedi.

TORBALI’DAKI en gözde me-kânlarin eskitme ahsap teknigi-nin uygulandigi isletmeler oldu-gunu belirten Tuncay: “2006 yilinda ilk defa bu teknik Koru-luk Kafe’de uygulandi. Bunun yani sira Kir Kahvesi, Zeytin Restaurant ve Metropark’ta es-kitme ahsaplar kullanildi. Tor-bali disinda Izmir’deki birçok ilçede ve Konya Beysehir’de bu-na benzer çalismalarimiz oldu. Artik insanlar betonarme binal-ardan sikildi. Yeni arayislar içe-risine girdi. Birkaç yil sonra bir-çok müstakil ev ve isyeri eskitme ahsap teknigiyle yapilacak” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web