Büyük Torbalı

Kararsizlik ögrencilerin kimyasini bozdu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kararsizlik ögrencilerin kimyasini bozdu
253 Görüntüleme
11 Şubat 2010 - 23:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Universiteye giris sinavinin ertelenmesinin gündeme gelmesi, kat sayi kararinin iptali gibi konularda yasanan belirsizlik LGS ve LYS’ye hazirlanan ögrencilerin motivasyonlarini olumsuz etkiliyor

YGS ve LYS sinavlarina aylar kala Danistay tarafindan ali-nan katsayinin iptal edilmesi karari nedeniyle tam bir karar-sizlik hakim. Katsayi karari-nin iptal edilmesi en çok da meslek lisesi ögrencilerini düsündürüyor. Sinav sistemin-deki belirsizlik nedeniyle ögrencilerin motivasyonlari-nin tamamen bozuldugunu be-lirten Rehberlik Ögretmeni Özlem Sarica, ne olursa olsun ögrencilerin morallerini boz-madan ve sinava adapte etmeleri gerektigini söyledi.

ÖGRENCILER ENDISELI
UNIVERSITEYE giris sinav-larina az bir süre kala kat sayi kararinin iptal edilmesi ve sü-rekli bir belirsizligin bulun-masi basta meslek lisesi ög-rencileri olmak üzere sinava girecek tüm ögrencilerin sina-va konsantre olmalarini engel-liyor. Ögrencilerin çok endise-li oldugunu belirten Sarica “Katsayi farki en çok meslek lisesi ögrencilerini etkiliyor. Bu yüzden de en çok onlar endiseli. Birçok meslek lisesi ögrencisi alan disi bölümleri tercih etme karari alarak ders-hanelerde de alan disi kayitlar yaptirdi. Katsayi farki arttiri-lirsa bu durumdan en çok on-lar etkilenecek. Sinav tarihinin degisip degismeyecegi merak ediliyor. Bilinen bir gerçek var ki ögrenciler çok tedirgin” seklinde konustu.

ÇALISMAYA DEVAM EDILMELI
SINAV sistemi ve katsayilarla ilgili sürekli olarak degisiklik yapilmasinin rehber ögret-menleri de zor durumda birak-tigini belirterek bu durumda ögrencilere saglikli bilgiler veremediklerini söyleyen Sa-rica “Bu durum ögrencilerin motivasyonlarini büyük ölçü-de etkiledi. En kötü çözüm bile çözümsüzlükten daha iyidir. Bu nedenle de bir an önce sinav problemine çözüm bulunmasi gerekir. Sinava gi-recek olan ögrencilerin hiçbir probleme takilmadan çalisma-larina devam etmesi gereki-yor. Sinav sisteminde degisen ne olursa olsun sonuçta çali-san kazanacak. YGS sinavina çok az bir süre kaldi. Eksik ol-duklari konulari motivasyon-larini bozmadan tamamlama-ya çalismalari gerekiyor. Bu noktada velilerin de çocuklari-na destek olmasi çok önemli. Onlari motive ederek yapabi-leceklerine inandirmalari ge-rekli. Kalan süre içinde ögren-cilerin farkli soru çesitlerini görmeleri gerekiyor. Bu ne-denle günde 3-4 saat test çö-zümü için ayrilmali. Haftada 1 mutlaka deneme testi yapil-mali” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web