Büyük Torbalı

Kardelen Elif’in çigligi hepimizin yüregini burktu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kardelen Elif’in çigligi hepimizin yüregini burktu
304 Görüntüleme
25 Haziran 2010 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

AK Partili Belediye Meclis Uyesi Hüseyin Karaman hem is, hem siyaset hem de sivil toplum kuruluslarinda ayni anda etkin rol alip hepsini de hakkiyla yerine getirebilen ender isimlerden. Siyasete Eski Belediye Baskani Hasan Karatoklu ile birlikte adim atan Karaman, simdilere mec-lis üyeliginin yanisira Torbali Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Uyeligini de sürdürüyor. Ilçe siyasetin sakin ama etkili isimlerinden olan Hüseyin Karaman ile AK Parti’yi ülkedeki son gelismeleri, 29 Mart yerel seçimini, Belediye Meclis’ini konustuk. Önemli açiklamalarda bulunan Karaman, en önemli mesaji ise son günlerde artan terör olaylarina yönelik oldu. Kendisi de Güneydogu kökenli olan basarili meclis üyesi açilimin kesin-likle devam etmesi gerektigini belirten Karaman, son günlerde PKK’ya yönelik tepkisi gündemde olan Elif Ögretmen’in isyaninin herkesi çok etkiledigini söyledi

INSANLAR TAYYIP ERDOGAN’I SEVIYOR

AK Parti’nin oyunu korudu-gunu genel seçimde iktidarin en güçlü adayinin kendi partileri oldugunu söyleyen Hü-seyin Karaman, bunda Basba-kan Recep Tayyip Erdogan’in büyük payi oldugunu söyledi. Karaman, “Muhalefetin penceresinden bakacak olursak sanki oyu düsmüs gibi gösteriliyor. Basinda da zaman zaman oylari düstü deniliyor ama ben o inanci tasimiyrum. AK Parti’nin genel baskani ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan disinda ülkeyi yönetecek bir lider göremiyorum. Vatandas da bunun farkinda. Kimi zaman belki bazi durumlara sinirlenip ‘ben artik oy vermeyecegim’ diyor ama sandik basina gittiginde de Recep Tayyip Erdogan’dan baska oy atacak lider gör-müyor.

YUZDE 40 OY ALIRIZ

AK Parti’nin ülkenin 7 bölge-sinde oy alabilen bir parti ol-dugunu söyleyen Karaman, “Büyük bir ihtimalle yüzde 38-40 arasinda oy aliriz. Bu rakamin altina düsecegimizi sanmiyorum. Türkiye’nin 7 bölgesinden oy alabilen partiyiz. Ege’ye baktigimizda oylarin düsük oldugunu görüyo-ruz ama genel olarak son dönemlerin en istikrarli iktidarinin AK Parti oldugu ortada”

MILLET ISTIKRAR ISTIYOR

BASBAKAN Recep Tayyip Erdogan’in ülkeye Cumhuri-yet tarihinde yapilmayan hiz-metleri kazandirdigini söyle-yen Karaman, “Neden AK Parti’ye oy veriliyor? Çünkü insanlar tarih boyunca yanlis yönetimlere sahit olmus. Mil-let istikrari seviyor. Gelecegi-ni dizayn edecek parti olarak AK Parti’yi görüyor. Baktigimizda 7 yilda yapilanin Cum-huriyet kuruldugunda bu yana yapilmadigina sahit oluyoruz. Duble yollar, saglik yatirimlari, Milli Egitim’deki reformlar, dis politikada etkili siyaset AK Parti’nin oyunu yük-seltiyor” dedi.

AÇILIM DEVAM ETMELI

ARTAN terör olaylarinin açi-limindan kaynaklandigi, bu sebeple açilimin bitirilmesi gerektigi görüsüne kesinlikle katilmadigini söyleyen Kara-man “Açilim kesinlikle devam etmeli. Açilim artik Türkiye için kaçinilmaz. Çünkü bir açilim olmadigi takdirde özlenen baris ortami saglana-mayacak. Kürtler ile Türkle-rin kardesligi daha da pekisecek. Çünkü zaten halklar her zaman uyum içerisinde, kar-desçe yasiyor. Hiçbir sorun yok. Hükümetimiz yasalarla ilgili sorunlarin da üstesinden gelecektir” dedi. 

SALDIRILAR, TERÖRUN SON ÇIRPINISLARI

TERÖR saldirilarinin Türkiye’nin içeride ve disarida basarili politikalar sürdürdügü dönemlere denk gelmesinin manidar oldugunu, her dönem ülkenin önünü kesmek için bu tür üzücü olaylarin tertip edildigini vurgulayan Hüseyin Karaman, “Türkiye’de geçmiste Turgut Özal dönemin-den de baris ortaminin saglanmasi gündeme geldiginde terör tirmanmisti. Simdi de ayni durum söz konusu. Saldirilari terörün son çirpinislari olarak görüyorum. Açilima sekte vurmaya, önüne set çekilmeye çalisiyor. Açilimin basari ile ilerlemesi birilerini rahat-siz etmistir: Tüm engelleme-lere ragmen hükümet açilimi basarili ile gerçeklestirecektir” dedi.

TORBALI SAGDUYU DERSI VERIYOR

ESINI terör saldirisina kur-ban veren Muslu ‘Kardelen’ Elif Ögretmenin ”Ben de kürdüm hakkimi savunmak PKK’ya mi kaldi?’ seklindeki tepki dolu sözlerinin iyi irdelenmesi gerektigini söyleyen Güneydogu kökenli Meclis Uyesi Karaman, “Elif Ögret-menin çigligi çok dogru. Ben de ayni duygulari yasiyorum. PKK kesinlikle Kürtleri temsil edemez. 15-20 milyon Kürt vatandas var. Bunlari asla PKK gibi bir örgüt ile öz-deslestiremeyiz. Ege bölgesinde Kürt vatandaslarin en yogun oldugu ilçe Torbali. Bu son olay yüzünden hiç kimse provokasyona kapilmamali. Biz her zaman kardesiz. Sevgi ve saygi ile çözülemeyecek sorun yok. Torbali bu anlamda çok güzel bir sagduyu der-si veriyor. Nüfus neredeyse yari yariya ama kardeslik ortaminda yasiyoruz. Bence bu birliktelik tüm Türkiye’ye örnek olabilecek nitelikte” dedi.

ATILLA DÖNERSE SEVINIRIM

29 Mart’ta AK Parti’nin yürüttügü seçim kampanyasini da degerlendiren Karaman, kendisini 10.siraya yazdigi için aralarinin açik oldugu Bele-diye Baskan Adayi Atilla Kaya ile ilgili de konustu. Kara-man, “Siyasi açidan bir hatamiz yok. Belki meclis üye siralamasinda adayimiz Atilla Kaya’nin bazi hatalari olabilir, bunu zaten kabul ediyor. Ama 29 Mart öncesinde güzel bir seçim kampanyasi yürüttük. Atilla Baskan çok güzel çalis-ti, inkâr edemeyiz. Ama nasip degilmis. Kendisi beni kirdigi için üzgün oldugunu belirt-mis. Ben de kirginim. Çünkü o partiye en çok emek veren bendim. Ama Atilla Kaya partde aktif siyasete dönse yine en çok ben sevinirim” dedi.

ORTADA BIRSEY YOKKEN YAYGARA KOPARMAYIZ

AK Parti’nin mecliste etkili muhalefet edemedigi yönünde elestirileri de yanitlayan Ka-raman, “Meclis biraz fazla sa-kin(gülerek). Bunda yanlis anlayacak bir sey yok. Begenmedigimiz bir karar olursa tepki koyariz. Zaten biz meclisten önce konular hakkinda grup karari aliyoruz. Muhale-fet etmeme, özellikle bunu yapma gibi bir durum söz konusu degil. Gerekirse muhalefet ederiz. Ama ortada bir sey yokken de yaygara kopar-manin anlami yok Ismail Uygur Torbali’yi çok güzellestirmedi ama yine de hizmet ediyor. Daha önceki dönemlerde Belediye’nin ödenekleri daha kisitli oldugunda ulasilamayan bölgelere Uygur hizmet götürdügü için çalismasi yok diyemeyiz” dedi.

TICARET ODASI IVME KAZANDI

SIYASETÇI ve isadami kisiliginin yani sira ayni zamanda Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Uyesi olan Hüseyin Kara-man, bu alandaki çalismalarini da degerlendirdi. Geçtigimiz yil yönetimi de-gisen Ticaret Odasi’nda fark-liligin birçok alanda hissedil-digini söyleyen Karaman,  “Ticaret Odasi’na hareket geldigi, ivme kazandigi bize iletiliyor. Son olarak sivil toplum kurulus baskanlari ile bir-liktelik saglandi. Böyle bir adim atildi. Torbali’ya güzel hizmetler veriliyor. Sanayici artik Ticaret Odasi yönetimin-den her an kapisina görüp so-runlarini iletebiliyor. Sanayi-cinin ayagina gidiyoruz. Uye-ler ile bulusmak için sadece seçim dönemi olmasi gerek-miyor. Ihtiyaçlari, istekleri not ediliyor, gereken yapiliyor” dedi.

SIYASI HIRSLARIM YOK

ILÇENIN etkili isimlerinden olan, faaliyette oldugu tüm alanlarda basariyi yakalayan Karaman, Torbali’ya katki sunmanin kendisini mutlu ettigini söyledi.  Karaman, “Topluma faydali olmamiz gerekiyor. Bu ilçede yasiyo-ruz. Mesela daha önceki seçimlerde mükellefler sandiga gitmiyordu, simdi heyecani Belediye seçimlerini geçiyor. Demek ki hizmet yarisi var. Biz de ailecek hem is alaninda hem de siyaset alaninda ilçemize faydali olmaya çalisiyoruz. Çünkü gelecek nesil Torbali’da yasayacak ve bizim biraktigimiz eserlerle yasayacak. Siyasete Hasan Kara-toklu döneminde ortak arkadaslarimiz vasitasiyla girdim. O günden bu yana devam edi-yorum. Çok fazla siyasi hedefim yok. Hirslarim yok. G-elecegi neyi gösterir bilmiyorum” dedi.

OTELCILIGIN USTASI

1959 yilinda Sanliurfa’nin Siverek Ilçe-sinde dünyaya gelen Hüseyin Karaman ilk ve orta egitimini Siverek’te tamamladi. Daha sonra lise egitimine baslayan Kara-man okulunu yarida birakip, 1975 yilinda Torbali’ya yerlesti. Torbali’ya tasindiktan sonra Isviçre’ye giden Karaman 10 yil yurt disinda kaldiktan sonra yeniden Torba-li’ya döndü. Hüseyin Karaman Torbali’da 1988 yilindan bu yana otel isletmeciligi ve mobilyacilik sektöründe hizmet veriyor. 15 yildir siyasetle ugrasan ve 29 Mart seçimlerinde AK Parti’den Belediye Meclis Uyesi seçilen Karaman 2 dönemdir Ticaret Odasinda Meclis Uyesi ve Yönetim Kurulu Uyeligi görevini yürütüyor.

UYGUR DENGE SIYASETÇISI

CHP’NIN 29 Mart’ta yüzde 50’ye oy alarak Belediye’yi yeniden ka-zanmasinda Ismail Uygur’un ba-sarili politikalarinin payi oldugu-nu söyleyen Karaman, “Uygur denge siyasetçisi. Her partiden oy almayi basarabiliyor. Siyaseti çok iyi biliyor. Bu konuda hakkini ver-mek lazim. Her kesim ile iliskile-rini iyi tutup sandigin kazanani oluyor. Bu tarz siyaseti sorgula-mak gerekebilir ama sonuçta ka-zanan her zaman iyidir, basarili-dir. Sandiktan çikan sonuç esastir”

MHP’NIN TORBALI’DAKI 4. PARTI OLMASI MUMKUN MU?

AK Parti’nin yereldeki durumunu da degerlendiren Karaman, 29 Mart yerel seçimi yenilgisinde MHP ve DYP’nin CHP’yi desteklemesinin yat-tigini söyledi. Bu tespitini rakamlar-la örnekleyen Karaman, “Su gün iti-bariyle 29 Mart’taki oyumuzu kuru-dugumuza inaniyorum. Türkiye ge-neline yakin bir oy. Bugün seçim ol-sa yine bu oyu aliriz. AK Parti’nin Belediye’yi almasi ise herkesin ke-ndi partisine oy vermesi durumunda gerçeklesir Her siyasi partinin oy orani belli. 7 yil önce Karatoklu ile seçime girdigimizde 3900 oy aldik, aradan 7 yil geçti seçmen 25 bin atti. Ama DP 400 oy aldi. Bunun açiklamasi ortada. Ayni sekilde 22 Temmuz milletvekili seçimde 11 binin üzerinde oy alan MHP seçmen artisina ragmen Belediye seçiminde ancak 2000 oy alabildi. Hesap meydanda, sandik ortada. MHP’nin Torbali’da dördüncü parti olmasinin açiklamasini herkes biliyor” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web