Büyük Torbalı

Katilim payi zammi yanlis anlasildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Katilim payi zammi yanlis anlasildi
416 Görüntüleme
06 Ocak 2010 - 22:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hastanelerin puanlarina bagli olarak yapilan fark ücreti artirimi Torbali Tip Merkezi tarafindan uygulanmayacak. Merkez Müdürü Hayrettin Aydin, vatandasin zammi yanlis anladigini savundu

1 Ocak’tan itibaren SGK’li has-talarin özel hastanelerdeki teda-vi masraflari 2,5 kat artirilip SGK’li hastalardan alinan yüz-de 30′luk fark ücreti yüzde 70′e çikarildi. Fark ücreti artirimi konusunda net bir bilgiye sahip olmayan vatandas yüksek mua-yene ücreti ödemesi endisesiyle özel hastanelere gidemiyor. Torbali’da faaliyet gösteren Torbali Tip Merkezi katilim paylarini arttirmadi. Hastane-lerin puanlarina bagli olarak yapacaklari bu artirim Torbali Tip Merkezi tarafindan uygu-lanmayacak. Halkin bu zammi yanlis anladigini vurgulayan Torbali Tip Merkezi müdürü Hayrettin Aydin, muayene üc-retlerinde zam yapmadiklarini söyledi.

VATANDAS ENDISELI
VATANDASIN özel hastane-lerin 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren SGK’li hastalardan ali-nan fark ücretinin artmasi ko-nusunda tam olarak bilgi sahibi olmadigini ve yüksek ücret ödeme endisesi içinde olan Tor-balililardan sürekli zam yapip yapmadiklari yönünde sorular geldigine deginen Aydin “Yeni yilla birlikte kamu idaresi sag-lik hizmeti sunuculari disindaki vakif üniversiteleri dahil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan belirlenen; hizmet kalite stan-dardi, hasta haklari, hasta ve çalisan güvenligi, hastane hiz-met dilim endeksi, hastane kapasitesi, çalisan haklari ve hukukî sorumluluklar gibi ölçütlere göre siniflandirilan sözlesmeli saglik hizmeti sunu-culari, Saglik Hizmetleri Fiyatlandirma Komisyonunca belirlenen saglik hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 70′ine kadar ilave ücret alabilecek. Vatandaslar katilim paylarina yapilan yüzde 70’lik zammin 15 lira olan muayene ücretine geldigini düsünüyorlar. Bu yüzden de birçok vatandas özel hastanelere gitmeye çekiniyor. Yeni yila girmemizle birlikte halkin muayene ücretlerine zam geldigi düsüncesine sahip olmasi gelen hasta sayisinin düsmesine sebep oldu” dedi.

ARTTIRIM YAPMADIK
ÖZEL hastanelerin katilim pa-yini arttirip arttirmamanin ken-di ellerinde oldugunu belirterek hastanelerin puanlarina göre katilim payi arttirim oranlarinin belirlenecegini söyleyen Aydin “Torbali Tip Merkezi olarak biz katilim paylarinda herhangi bir arttirim yapmadik. Hatta eko-nomik sikinti içinde olan vatan-dasa katki saglamak amaciyla 5 TL olan ücreti 3 TL’ye düsür-dük. Maddî imkâni olmayan vatandaslar ya tedavilerini ge-ciktirmek zorunda kaliyorlar ya da devlet hastanelerinde uzun kuyruklar beklemek zorunda kaliyorlar. Bu sekilde yüksek ücret ödeme korkusu içinde olan vatandaslar burada tedavi-lerini geciktirmeden rahatlikla muayenelerini olabilirler. Dev-let hastanelerinde uzun kuyruk-larda beklemeyecekler” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web