Büyük Torbalı

Kâzimpasa’yi ne yakti?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kâzimpasa’yi ne yakti?
226 Görüntüleme
17 Temmuz 2011 - 21:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

85 yillik tarihi geçmise sahip iki katli 12 derslikli Kazimpasa Ilkögretim Okulu’nda restorasyon çalismalari sirasinda çikan yanginin dikkatsizlikten kaynaklandigi ögrenildi. Tarihi okulda meydana gelen yangin basta mezunlari olmak üzere tüm ilçede üzüntüye neden oldu. Çatida yapilan lehimleme çalismalari sirasinda oksijen kaynagindan siçrayan kivilcimlar izolasyon malzemelerini tutusturup, yangin çikmasina neden oldu. Torbali Itfaiye Amirligi’nden yapilan açiklamada yanginin kendilerine geç bildirildigi belirtildi. Itfaiye Amiri Özdemir Gündogdu,  yanginin “dikkatsizlik” nedeniyle yasandigini açikladi. Okulun eski müdürlerinden Nejat Çetin, büyük bir “ihmalkarlik” nedeniyle tarihi binanin yandigini söyledi. Restorasyon çalismalarini yürüten Umart Mimarlik Sirketi mimarlarindan Ahmet Erdinç, okulu yeni egitim ögretim yilina hazir hale getireceklerini söyledi.

Dikkatsizlik!

85 yillik tarihi geçmise sahip iki katli 12 derslikli Kazimpasa Ilkögretim Okulu’nda restorasyon çalismalari sirasinda çikan yanginin dikkatsizlikten kaynaklandigi ögrenildi. Tarihi okulda meydana gelen yangin basta mezunlari olmak üzere tüm ilçede üzüntüye neden oldu. Çatida yapilan lehimleme çalismalari sirasinda oksijen kaynagindan siçrayan kivilcimlar izolasyon malzemelerini tutusturup, yangin çikmasina neden oldu. Torbali Itfaiye Amirligi’nden yapilan açiklamada yanginin kendilerine geç bildirildigi belirtildi. Itfaiye Amiri Özdemir Gündogdu, yanginin “dikkatsizlik” nedeniyle yasandigini açikladi. Okulun eski müdürlerinden Nejat Çetin, büyük bir “ihmalkarlik” nedeniyle tarihi binanin yandigini söyledi. Restorasyon çalismalarini yürüten Umart Mimarlik Sirketi mimarlarindan Ahmet Erdinç, okulu yeni egitim ögretim yilina hazir hale getireceklerini söyledi.

ÖNCE DEPREM SONRA YANGIN VURDU

YILLARA meydan okuyan ve birçok ünlü ismin egitim gördügü okul, kuruldugu günden bu yana iki defa dogal afetlere yenildi. Izmir’de valilik yaptigi dönemde egitime çok büyük önem veren Kazim Dirik Pasa, çesitli ilçelerde ilkokullar insa ettirdi. Konak ve Güzelbahçe disinda bir de Torbali’da ilkögretim okulu yaptirdi. Okul, 1926 tarihinde, Ertugrul Mahallesi’nde Merkez Ilk Erkek mektebi adiyla egitim ögretime açildi. 19261927egitim ögretim yilinda ilk olarak kapilarini egitime açan, okul 1928 yilindaki depremde yikildi. Torbali’daki en büyük deprem ardindan kullanilmaz hale gelen okulun yeniden onarimi için harekete geçildi. Izmir Valisi Kazim Dirik Pasa eski okulun çürük ve ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle yeni bir bina yapilmasina karar verdi. Malzemeleri valilik tarafindan, isçilik halktan saglanarak büyük bir ruh ve çalisma azmiyle bina 1931 yilinda bitirilerek, 19311932 yilinda, Kazim Dirik Pasa tarafindan Kazimpasa Ilkokulu adi altinda açildi.

20 BIN LIRALIK ZARAR VAR

CUMA günü saat 17:00’da isçilerin çalistigi sirada çikan yangin, ilçede büyük üzüntüye neden oldu. Yasanan üzücü yangin nedeniyle yüklenici firma Umart Mühendislik Sirketi’nin yetkilileri, dün okulda bir dizi incelemelerde bulundu. Yasananlarin üzücü oldugunu ifade eden mimar Ahmet Erdinç: “Yangin sonrasinda meydana gelen tüm hasar bize ait. Okulun ahsap aksamini ve sivalarini önceden sökmüstük. Yangin sadece çatida meydana geldi. Neredeyse tamamlanmak üzere olan çati bir anda kül oldu. Bu yangin nedeniyle 20 bin lirayi asan bir zararimiz oldu. Okuldaki çalismalarimiza kaldigimiz yerden devam ediyoruz. Yeni egitim ögretim yilina yetistirmeyi planliyoruz” dedi.

ITFAIYE AMIRI: YANGIN GEÇ BILDIRILDI

ÇATIDA çikan yanginin, ok-sijen tüpü ile lehimleme ya-pildigi sirada meydana gel-digini ifade eden Itfaiye A-miri Özdemir Gündogdu: “Restorasyon nedeniyle o-kulun bos olmasi ve pence-relerin bulunmamasi, rüzgar sirkülasyonunun yogun ol-masina neden oldu. Yasa-nan yangin bu yüzden bir anda büyüdü. Bize geç ha-ber verilmesi, ateslerin tüm okulu sarmasina neden ol-du. 10 itfaiye araci ile mü-dahale ettigimiz yangin kisa sürede kontrol altina alindi. Her sey 5 dakikada gelisti. incelememiz sürüyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web