Büyük Torbalı

Kerpiçe klima gerekmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kerpiçe klima gerekmiyor
209 Görüntüleme
12 Temmuz 2011 - 20:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Betonarme evlerde yasayanlar sicaktan bunalirken, kerpiç evlerde yasayanlar ise bu durumda hiç de sikayetçi degil. Kisin sicak, yazin serin olma özelligini tasiyan kerpiç evlerde klimaya ihtiyaç kalmiyor

KAVURUCU sicaklarin bastirmasi ile vatandaslar klimacilara akin ediyor. Hava sicakliklarinin 39 dereceyi buldugu su günlerde evlerde durmak mümkün degil. Betonarme binalarda oturanlar cehennem sicakliklarina maruz kaliyor. Bu durum kerpiç evlerde yasayanlar için pek de önemli degil. Kisin sicak, yazin serin olma özelligini tasiyan kerpiç evlerde klimaya ihtiyaç kalmiyor. Bu tür yapilarda özellikle tavanla yerin arasi 1.5 metre olmasina ragmen evlerdeki hava sicakligi disariya nazaran oldukça düsük. Torbali’nin ilk yerlesim alanlarindan olan Muhacir mahallesinde evlerin tamami kerpiçten ve bu evlerde yasan vatandaslar hallerinden oldukça memnun. 2004 yilindan buyana kerpiç evde yasadigini söyleyen Harun Isler, “Bizim evimizde klimaya gerek yok” dedi.

BINALAR YANIYOR KERPIÇ EVLER SERIN SERIN

YAZ mevsimi bu yil beklenilenden daha da sicak geçiyor. Temmuz ayinin ilk haftalarindan ibaren hava sicakliklari 38 dereceyi buldu. Bu duruma nemde eklenince evlerde durmak imkânsiz bir hal aldi. Betonarme evlerde yasayanlar sicaktan bunalirken, kerpiç evlerde yasayanlar ise bu durumda hiç de sikayetçi degil. Kerpicin sanildigindan daha yaygin olmasi, kolay bulunur olmasindan kaynaklaniyor. Saglikli yasamak için çevre kitlesi, hava hizi, sicaklik, bagili nem gibi sartlarin uygun olmasi gerekiyor. Iste bütün bu özellikleri kerpiç mekanlar yapi malzemesi geregi insanlara sagliyor. Evin iç sicakligini distaki sicakliktan farkli tutmasiyla kerpiç insanlarin ilgisini çekiyor. Briket, tugla, ya da betonarme yapilar ise kisin soguk, yazin da sicak. Yani disaridaki isiyi içeri alma özellikleri bulunuyor.

KLIMAYA IHTIYACIMIZ YOK
ILÇEDE agirlikli olarak Muha-cir mahallesinde kerpiç kulla-nimi oldukça eski zamanlara dayaniyor. Torbali’nin ilk yer-lesim alani olma özelligi tasi-yan Muhacir mahallesinde yasayanlar sicakliklardan pek etkilenmiyor. Bu evlerin tava-ni yere yakin olmasina rag-men kavurucu sicakliklardaki serinligi ile oturanlara ferah bir ortam sunuyor. 2004 yilindan bu yana kerpiç evde yasadigini söyleyen mahalle sakinlerinden Harun Isler, evine klima taktirma gibi bir derdinin olmadigini söyledi. Evinin si-caklara ragmen çok serin oldugunu söyleyen Is-ler: “Su anda evimiz oldukça serin. Disarisi kavurucu si-caktan yanarken biz pek etki-lenmiyoruz. Klima gibi ekstra masrafa da ihtiyaç duymu-yoruz” seklinde konusarak sözlrini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web