Büyük Torbalı

Kipa’ya komsu dayanmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kipa’ya komsu dayanmiyor
397 Görüntüleme
08 Ocak 2010 - 23:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI Mahallesi’nin girisinde bulunan Torbakent Sitesi’nde 80 dükkan bulunuyor. Fakat bu dük-kanlarin yüzde 90’i bos. Dükkan-larin camlarinda kiralik ya da sati-lik levhalari bulunuyor. Ancak bu-rada açilan is yerleri kisa süre için-de kapaniyor. 1 yil bile dayanama-yan esnaf 5-6 ay içerisinde camina devren ‘kiralik’ yazisini asiyor. Sitede faaliyet gösteren dükkanla-rin büyük bir kismi ise bakkal ve marketlerden olusuyor. Torbali’nin girisinde ve Izmir-Aydin yolu üze-rinde bulunmalarina ragmen isle-rinin önceki yillara göre çok kötü oldugunu belirten Torbakent esnafi dükkanlarin birer birer kapanma-sindaki en büyük etkenin Kipa ol-dugunu söylüyor. Esnaf, bos dük-kanlarin dolmasi ve is yapabilmel-eri için siteyi canlandiracak çalis-ma yapilmasi gerektigini söyledi.

EN BUYUK ETKEN KIPA
TORBAKENT’TE faaliyet gös-teren esnafin kisa süre içinde dükkan kapatmasindaki en önemli etkenin Kipa oldugunu belirten Merve Market’in sahibi Yilmaz Kara “Kipa açilmadan önce buradaki esnafin isleri çok güzeldi. Ancak artik Kipa yüzün-den esnaf is yapamaz hale geldi. Açilan bir dükkan 1 yilini ta-mamlamadan kepenk kapatiyor. Site içinde 80 dükkan var fakat bunlardan sadece 10-15 tanesi dolu. Buradaki esnafin islerinin düzelmesi ve dükkanlarin bos kalmamasi için site için çesitli ça-lismalar yapilmasi lazim. Ya eskisi gibi site yönetimi olusturulmali ve diteyi güzellestirmeli ya da beledi-ye burayi canlandiracak birseyler yapmali. Örnegin Torbakent’te bir çocuk parki bile yok. Yapilacak bir parkin bile buradaki esnafa faydasi olur” seklinde konustu.

1 TL GUNLERI YAKTI BIZI
EKONOMIK kriz sebebiyle piya-sanin zaten çok kötü oldugunu be-lirterek Kipa’nin yapmis oldugu 1 TL günleri de buna eklenince Tor-bakent’te bulunan esnafin ayakta kalamadigini söyleyen Yilmaz Market’in görevlisi Kadir Yalçin “Kipa toptan fiyatinda daha ucuza ürün satisi yapiyor. Öyle olunca da müsteriyi kendisine çekiyor. Aslinda birçok ürün bakkal ve diger marketlere göre çok daha pahali. Fakat vatandas bunun bi-lincinde degil. Torbakent Site-si’nde sadece bakkallar ve mar-ketler is yapabiliyor. Diger sek-tördekiler çok fazla dayanamiyor. Izmir-Aydin yolu üzerinde olma-miza ragmen bu durumu bile de-gerlendiremiyoruz. Çünkü müste-rinin çok büyük bir kismi Kipa’ya gidiyor. Buradaki dükkanlarin açilmasi ve esnafin is yapabilmesi için Torbakent’in canlandirilmasi gerekir” seklinde konustu.

ESNAF SADECE KENDI ISINI YAPMALI

TORBAKENT’TE bulunan 80 dükkanin büyük bir kisminin bos ol-duguna deginen Ege Manav’in sahibi Ahmet Sac “Burada faaliye-te baslayan esnafin islerini olumsuz etkileyen faktörlerin basinda Kipa geliyor. Vatandasin büyük bir kisminin alisveris için Kipa’yi ya da ilçe merkezini tercih etmesi sebebiyle buradaki esnaf is ya-pamiyor. Ayrica buradaki esnafin islerinin kötü olmasindaki baska bir etken de esnafin ne satacagina karar verememe-si. Çünkü örnegin bakkal da pideci de manavlik yapiyor. Bu yüzden ben de dükkânimi kapatmak zorunda kalaca-gim. Eger esnaf her ise girmezse durum biraz daha farkli olur. Torbakent’te esnaf ilerlemeye çalistikça daha da geri gidiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web