Büyük Torbalı

Kiyak zamma hem vatandastan hem de sendikalardan tepki var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kiyak zamma hem vatandastan hem de sendikalardan tepki var
164 Görüntüleme
29 Aralık 2011 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emekli milletvekillerinin maasinin 5 bin 600’den, 8 bin TL’ye çikarilmasi, basta emekliler olmak üzere sendikalari, muhalefet partilileri ve vatandaslari kizdirdi.

TURKIYE’DE 2.7 milyon emeklinin intibak yasasinin çikmasini beklerken milletvekillerine yapilan kiyak emeklilik düzenlemesinin yankilari sürüyor. Emekli milletvekillerinin maasini 5 bin 600’den, 8 bin TL’ye çikarilmasi, basta emekliler olmak üzere sendikalari, muhalefet partilileri kizdirdi. Bir gecede milletvekillerinin emekli maaslarinin 2 bin TL artirilmasi ülkede her kesimden tepkiye neden oldu. Torbali’da emeklilerin ortalama 800 lira aldigini, asgari ücretin ise 650 lira oldugunu belirten vatandaslar, “Vekillere yapilan zammi Allah’a ve vicdanlara havale ediyoruz” dediler. Öfkeli vatandas, “Millet aç gezerken, emekli oldugunda bile parasini yettiremeyip çalismaya devam ederken, milletvekilleri bu parayi gönül rahatligiyla nasil yiyecek merak ediyoruz” dediler. Öte yandan EgitimSen Torbali Temsilciligi de Belediye önünde yaptigi basin açiklamasiyla tepkisini dile getirdi.

SAGLAM: ZAM GEREKLIYDI

ÖTE yandan TBMM Baskan Vekili Mehmet Saglam, önceki gün yaptigi açiklamayla emeklileri daha da kizdirdi. Emekli milletvekillerinin maasina yüzde 60 zam içeren ve 4 partinin mutabakatiyla Meclis’ten geçen düzenlemenin gerekli oldugunu savunan Saglam, “Bir insan düz isçilikten olsa bile en son aldigi maasin yüzde 70’i kadar emekli ayligi aliyor. Bir tek milletvekillerinde bu durum farkli. Milletvekili yüzde 32’sini aliyor. Bunu kimse söylemiyor. Digerleri üçte ikisini, milletvekili üçte 1’ini aliyor. Sebebi milletvekillerinde düz maasa ilave olarak bir de tazminat var. Bu, maasa ilave edilmez. Ayni durum profesörler, valiler, hakimler, savcilar için geçerliydi; bunlar düzeltildi” dedi.

EGITIM SEN DE TEPKISINI DILE GETIRDI

GEÇTIGIMIZ günlerde bir gece yarisi operasyonu ile Meclis’ten geçen ve milletvekillerinin emekli maaslarina 2 bin lira zam öngören yasaya, Egitim Sen Torbali Temsilciligi, dün yaptigi basin açiklamasi ile tepki gösterdi. Isçilere, memurlara yapilan düsük zamlar gündemdeyken, milletvekillerinin vatandasi hiçe sayarak kabul ettikleri zamma karsi çikan Egitim Sen Torbali Temsilciligi ve KESK üyeleri, Cumhurbaskani Abdullah Gül’ün bu yasayi yürürlüge koymamasini istediler. Belediye Meydaninda ögle saatlerinde yapilan basin açiklamasi, Persembe günü olmasi nedeniyle yüzlerce vatandasa hitap etmis oldu. Sendikalilarin basin açiklamasina, halktan da destek geldi. Vatandaslar, asgari ücrete 19 lira gibi komik bir zam yapilirken, emekli milletvekillerine 2 bin lira zam yapilmasinin adaletsiz oldugunu dile getirdiler.

CUMHURBASKANI’NA ÇAGRI

EGITIM Sen ve KESK üyeleri dün ögle saatlerinde Torbali Belediyesi önünde toplanarak, milletvekili emekli maasina yapilan astronomik zamma tepkilerini dile getirdiler. Asgari ücret ile isçi ve memur emeklilerin maaslari, yoksulluk sinirinin altindayken, milletvekili emekli maaslarina 2 bin lira zam yapilmasinin kabul edilemeyecegini dile getiren sendikalilar, vatandastan da destek gördü. Basin açiklamasinda emekçilerin maaslari bu kadar düsükken emekli milletvekillerine, asgari ücretin yaklasik 5 kati oraninda zam yapildigi, bu zammin kesinlikle kabul edilemeyecegi, hakkaniyete aykiri oldugu ve Cumhurbaskani Abdullah Gül’ün yasayi yürürlüge koymamasi gerektigi ifade edildi.

KIMIN PARASINI KIME VERIYORLAR?

TORBALI’DA milletvekillerine yapilan zammi elestiren Metin ve Dilek Dülger çift, hükümete agir elestirilerde bulundu. Ikisi de isçi emeklisi olan çift, “Emekliye aylar sonra 20 lira, milletvekiline bir gecede 3 bin lira zam. Kimin parasini kime veriyorlar? Emekli aç geziyor, milletvekili kiyak yasiyor. Emekli aliyor 800 lira, onlar aliyor 8 bin lira. Biz emekliyiz ama hala soguk, kar, yagmur demeden simit satiyorum 3 kurus için. Mecbur muyuz? Mecburuz, çünkü maaslar yetmiyor. Bu hükümet gelmis geçmis en kötü hükümet. Emekli yasini 65 yaptilar. Vatandas yillarca çalisiyor 3 kurus alacak diye, milletvekilleri 4 senede emekli oluyor. Gel de kizma. Atatürk’ü bu yüzden sevmiyorlar. Yakinda Cumhuriyet Bayrami’ni da kutlamayacaklarindan korkuyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web