Büyük Torbalı

Kordon’un Çaybasili faytoncusundan sitem

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kordon’un Çaybasili faytoncusundan sitem
344 Görüntüleme
07 Ocak 2010 - 22:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 yildir Kordonboyu’nda faytonculuk yapan Çaybasili Ihsan Acar, Türklere özgü bu gelenegin bitme noktasina gelmesinden yakiniyor.

IZMIR’DE Karsiyaka sahili, Konak Kordonboyu denince akla ilk gelen fayton sefalari-dir. Yüzyillar boyunca günlük hayatin bir parçasi olan fayton-culuk, erozyona ugramis nice degerler gibi, ancak nostaljik olan varligini sürdürebiliyor son yillarda. Faytonculuk artik yok olma asamasina gelmis. 30 yil boyunca Kordonboyu’nda faytonculuk yapan Çaybasili Ihsan Acar, Atatürk’ün benim-setmis oldugu faytonculugun artik çok az kisi tarafindan ya-pildigini belirterek bunun yasa-tilmasi gereken bir miras oldu-gunu söyledi.

AMERIKALILARI TASIMAK AMACIYLA YAPILMISTI
68 yasindaki Çaybasili Ihsan Acar Izmir’in dokusuyla bü-tünlesmis olan eski faytoncu-lardan. Kordonboyu’nda 30 yil boyunca faytonculuk yapan Acar Izmir deyince akla fayto-nun geldigini belirterek “Fay-tonculuk bize Atatürk tarafin-dan benimsetildi. Önceleri fay-tonlar Izmir’deki Amerikalila-rin ticarî amaçla tasinmasi için kullanilmaya baslanmis. Sonra gitgide yayginlasmis. Özellikle de gelen turistler tarafindan aranan bir araç haline gelmis” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

OSMANLI’NIN MIRASI YOK OLUYOR
30 yil önce Kordon’da 290 fayton bulunurken bu sayinin bugün 30 faytona düstügünü belirten Acar “Osmanli Devle-tinden bu günlere miras kalan faytonculuk yok olma tehlikesi ile karsi karsiya. Son yillarda faytoncularin sayisinda görülen bu önemli düsüs artik fayton-lara eskisi gibi ilgi gösterilme-digini gösteriyor. Özellikle turistlerden yogun ilgi gören faytonlar ülke turizmine ve ekonomisine de katki sagliyor-lar. O yüzden faytoncular des-teklenmeli ve bu meslegin yasatilmasi saglanmali. Aslinda faytonculugu bitme noktasina getiren noktalardan bir tanesi de artik kimsenin faytonculugu is olarak seçmiyor olmasi. Son zamanlarda yasanan küresel ekonomik kriz ülkemiz insan-lari olumsuz etkiledigi gibi tu-ristler de harcamalarindan ki-stiklari için faytonlar eskisi gibi ragbet görmüyor” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web