Büyük Torbalı

Kore Gazisi’nin 60 yillik gururu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kore Gazisi’nin 60 yillik gururu
327 Görüntüleme
28 Haziran 2010 - 21:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kore Savasi’nin 60. yil dönümünde Torbalili Kore Gazisi ve eski siyasetçi Hakki Kirli ile o günleri konustuk. Kahramanlik mücadelesinin verildigi savas yillarini anlatirken gözyaslarini tutamayan Kirli, Türk ordusunun son dönemde yipratildigini savundu

KORE Savasi’nin 60. yil dönümünde, gazilerin anilari, o günlerde yasanan sikintilari, drami ve savasin soguk yüzünü gözler önüne seriyor. Anlatilanlar ve yasananlar yeni nesil için barisin önemi kadar geçmisten dersler de içeriyor. Torbali’da o günleri yasayan gazilerimizden olan Hakki Kirli üzerinden 60 sene geçse de pek çok aninin zihninde tazeligini korudugunu ifade etti. 1974 yilinda belediyede 1 yil encümenlik 4 yil da meclis üyeligi yaptigini ifade eden Gazi Kirli, Torbali Belediyesi’nin simdi çok iyi hizmet ettigini, Belediye Baskani Ismail Uygur’u her platformda takdir ettigini söyledi. 1952’nin Haziran ayinda Kore çikarmasina çavus olarak katilan Hakki Amca o günleri anlatirken göz yaslarini tutamadi. Ilk olarak Izmir Cumhuriyet meydanindan gemiye bindiklerinde Yunan askerle kavga ettiklerini anlatan Kirli: “Koreye gitmek için Cumhuriyet meydanindan gemiye bindik. Sevdik-lerimize gemiden el salliyorduk. O zaman ben de 45 günlük evliydim. Mangamda Sivasli bir asker vardi. ‘Çavusum, Yunan askerler Meydandaki Atatürk heykeline bakip küfür ediyorlar’ dedi. Meger bizim oglan Yunanca biliyormus. Benden suya atmak için emir vermemi istedi. Ben izin vermeyince de, ‘Çavusum ben atama dedeme sövdürmem. Hele hele Mustafa Kemal Atatürk’e hiç sövdürmem’ dedi. Yunanliyi denize atiyordu ki zor aldik elinden. Yunan askerle-riyle bizim askerlerimizi ayri güvertelere götürdüler. Yoksa Kore’ye kadar biz onlari denize atardik” dedi. 

ARKADASLARIM KOLLARIMDA SEHIT OLDU

27 gün süren gemi yolculugunun sa-vastan daha beter oldugunu vurgula-yan Kirli, “Su yolculuk bitse de sava-sa girsek diye dua ediyorduk” dedi. Zorluklar içinde geçen savas yillarin-da bir çok kez ölümle göz göze gel-diklerini ifade eden Hakki Amca bir anisini da söyle anlatti. “Cephede ye-mek yiyorduk. Havan mermisi 50 metre uzagimiza düstü. 1 arkadasi-mizi sehit verdik” dedi. 14-15 Mayis 1952 gecesi düsmanin kuvvetli taarruzuyla karsi karsiya geldiklerini de söyleyen Gazi, “Benim bölügüm-den 26 sehit verdik. Arkadaslarimi kucagimda tasidim mekanlari cennet olsun hepsi dün gibi aklimda” dedi. Çok sayida arkadasini sehit verdigini ama hep o onurlu günlerini düsün-dükçe gurur duydugunu dile getiren Gazi Kirli, “27-28 Mayis 1952 gece-siydi. Düsman baskin yapti. 24 saat süngüyle gögüs gögüse çarpistik. Ertesi gün çekil emri geldi. Mevzimi-ze çekildigimizde sagdan say emriyle 220 askerden 120 arkadasimiz sehit-ti” dedi. Bunlari anlatirken göz yas-larini tutamayan Hakki Amca o yillarda bir yandan da hasretle yolunu bekleyen esine bakiyordu.

ORDUYA ZARAR VERILIYOR

SON günlerde hükümetin yaptigi açilimlarla Mehmetçik’e ve orduya zarar verdigini bundan dolayi da büyük üzüntü yasadigini dile getiren Hakki Kirli: “Beceriksiz bir politika ordumuza zarar veriyor. Ordumuza karsi savas halinde bir hükümet var. Hergün sehit haberleri duyuyorum yüregim daglaniyor. Askerimize kur-sun sikanlar davul zurnayla karsilani-yorlar. Çogu okullarda Andimiz oku-tulmuyor. Atatürk’ü unutturma poli-tikalari yapiliyor. Atatürk’e, Ismet Pasa’ya laf söyleyenin alnini karis-larim” seklinde konustu.

GENÇLIK ÇOK SAYGISIZ

GEÇMISINI bilmeyen bir neslin gelecegine sahip çikamayacagini, barisin kaliciligi için savasin ne-den ve sonuçlarinin ögrenilmesi gerektigini anlatan Kirli: “Gençler geçmisine sahip çikmiyor. Çok üzülüyorum. Diskolarda kafelerde zaman harcayan gençler keske bi-razcik kitap okuyup tarihine geç-misine sahip çiksalar. Cahil bir millet ülkesine sahip çikamaz” de-di. Gençlerin yaslilara büyüklerine saygi göstermedigini de söyleyen Kirli: “Otobüste yolda gençler bize saygi gösterip yer verecegine biz onlara yol gösteriyoruz. Bu durum beni çok üzüyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web