Büyük Torbalı

Korkuyordu, simdi egitiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Korkuyordu, simdi egitiyor
271 Görüntüleme
20 Ekim 2011 - 20:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güneydogu’da özel egitimli savas köpegiyle terörist kovalayan Ayhan Özyurt, askerlikten istifa ettikten sonra hayatini köpek egitimine adamis durumda. Özyurt, egitimli köpek sahiplerini Torbali’da bir dernek altinda bulusturmayi amaçliyor.

GUNEYDOGU’DA Uzmançavusluk yaparken köpek egitim egitimi alan Ayhan Özyurt Torbali’da 15 yildir özel köpek egitimi veriyor. Güneydogu’da özel egitimli savas köpegiyle terörist kovalayan Özyurt askerlikten istifa ettikten sonra hayatini köpek egitimine adamis. Bugüne kadar sayisiz köpege komut egitimi veren Özyurt, egitimli köpek sahiplerini Torbali’da bir dernek altinda bulusturmayi amaçliyor. Büyük oglu Mustafanin hem üniversite okudugunu hem de köpek egitmenligi yaptigini ifade eden Özyurt “Köpek sevgisi benden çocuklarima da intikal etti” dedi. Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulu’nda köpek egitimi almadan önce köpeklerden korktugunu belirten Özyurt, “Insanlar köpege eskisi gibi zaman ve para harcamiyor, köpek bakimi Torbali’da bir lüks haline geldi”

GUNEYDOGU’DA KÖPEGIYLE SAVASTI

1993 senesinde Uzman Çavus olarak Mus’a tayin olan Ayhan Özyurt buradan köpek egitimi almak için Bursa Gemlikteki Askeri Veteriner Okulu’na gönderilir. Burada 6 ay boyunca köpek egitim egitimi alan Özyurt, Mus’a döndügünde özel egitimli köpegiyle arazide terörist izi sürmeye baslar. Bu görevlerin birinde yeraltindaki bir siginaga gizlenmis 15 teröristin izine rastladiklarini ifade eden Özyurt “Yer alti siginaginda bulduklarimizin hepsi üniversite ögrencisiydi ve örgütün Istanbul’dan Mus’a getirdigi gençlerden olusuyordu. “dedi. Özel egitimli köpegiyle defalarca daglarda göreve çiktigini ifade eden Özyurt Hastalik yüzünden epey köpegimiz telef oldu. Belediye’deki veterinere götürdügümüzde “ben Safi mezhebindenim. Köpege dokunamam diyordu. Biz de köpekleri kendi imkânlarimizla hayatta tutmaya çalisiyorduk” dedi.1998 senesinde Uzmançavus’luktan istifa ettigine devam eden “Vuran da vurulan da bizim insanimizdi. Kendimi zamanla anlamsiz bir savasin içinde görmeye basladim. O yüzden de askerlikten istifa ettim” dedi.

ÖNCE KORKUYORDU SIMDI EGITIYOR

KÖPEK egitimi almadan önce kendisinde müthis bir köpek fobisi oldugunu belirten Özyurt “Egitim aldiktan sonra köpeklerin neden saldirdiklarini ögrendim ve onlari anlamaya basladim. Bir köpek ya korktugu için ya da korkutmak için saldirir. Eger kisi köpekten korkuyorsa bu korkusunu gizlemeli aksi taktirde köpek ona saldiracaktir. Fakat bu söylediklerim normal köpekler için geçerli. Saldiri köpekleri saldir komutunu almislarsa onlari ancak ikinci bir komut durdurabilir” dedi. Itaat egitimi almayan köpege saldiri egitimi verilmesinin yanlis olduguna deginen Özyurt “Egitimli bir köpegi normal bir köpekten ayiran en önemli unsur verilen komutlara sartsiz olarak itaat etmesidir” dedi.

15 YILDIR TORBALI’DA KÖPEK EGITIYOR

ASKERLIKTEN sonra Torbali’ya dönen Özyurt kendisini tamamen köpek egitimine adadigini dile getirerek “1,5 sene Çapak’taki Dog Academy’de müdürlük görevinde bulundum. O süre zarfinda kendimi daha da gelistirme imkânim oldu. Oradan ayrildiktan sonra bireysel olarak çalismaya basladim. Torbali’da bu konuda tek oldugumu düsünüyorum” dedi. Köpek egitiminin eskisi kadar kazançli bir meslek olmadigini vurgulayan Özyurt, “Daha önceleri egitimli bir köpegi 1000 dolara pazarlayabiliyorduk. Ayni köpek simdi 250 lira gibi komik rakamlara satiliyor. Köpek bakimi ve egitimi insanlar için artik bir lüks haline gelmeye basladi. Insanlar kendilerine bakamaz durumdalar, köpeklere na
sil baksinlar ki?”dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web