Büyük Torbalı

Köylü, can suyunu istiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Köylü, can suyunu istiyor
182 Görüntüleme
19 Şubat 2013 - 7:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karakizlar, Saipler ve Arslanlar köylerine yapilmasi planlanan ve yatirim programina alinan göletlerin yapiminin ne zaman baslayacagi bölge sakinleri tarafindan merak ediliyor. Bölgede bulunan yüzlerce çiftçi, çalismalarin bir an önce baslamasini istedi.

TORBALI’DA çiftçileri yakindan ilgilendiren sulama göletleri projelerinin bir türlü baslatilmamasi, bölgedeki vatandaslarin tepkisine neden oluyor. Yapilmasi dört gözle beklenen ve yüzlerce çiftçinin sulu tarima geçmesinde en büyük umut kapisi olarak gösterilen göletlerin bu yil içinde baslamasi planlaniyordu. Konuyla ilgili olarak en son Torbali Kaymakami Aydin Memük geçtigimiz yil bir açiklama yapmis, Karakizlar, Saipler ve Arslanlar köylerine yapilmasi planlanan göletlerin yatirim programina alindigini söylemisti. Göletlerin proje asamasinda oldugu açiklamasini yapan Memük, 2013 yili içerisinde çalismalarin baslatilacagini söylemisti.

SULU TARIMA GEÇILECEK
KARAKIZLAR, Saipler ve Arslanlar köyülerine yapilmasi planlanan göletler, bölge çiftçisi için can suyu olacak. Bölgedeki çiftçilerin en büyük sorunlarindan bir tanesi sulu tarim yapilamamasi. Her türlü ürünün yetistirildigi Torbali’da yasanan yeralti suyu sikintisi, üretimde kalitenin ve rekoltenin düsük olmasina neden oluyor. Yeni çikan kanunla DSI tarafindan yeralti sularina sayaç takilmasi planlaniyor ve bu da çiftçiler açisindan oldukça olumsuz bir durum arz ediyor. Özellikle dag köylerinde yasanan bu sikinti, bölgedeki bahçe tariminin gelismesinin de önünü tikiyor. Iki köye yapilacak olan göletlerin zemin etüt çalismalari DSI Bölge Müdürlügü tarafindan yürütülüyor. Çiftçilerin en büyük umudu olan bu göletlerin yapilmasinin ardindan sadece Karakizlar, Saipler ve Arslanlar köyleri sakinleri degil, yakin bölgelerde bulunan birçok çiftçi de bu göletlerden faydalanacak ve bölgede sulu tarima geçisin önü açilacak.

VERIM VE KALITE ARTACAK
ÇIFTÇILERE can suyu olmasi düsünülen göletlerin yapimini dört gözle bekleyen üreticiler ise bürokratlarin ve siyasilerin bu konuda biraz daha hizli hareket etmesini istiyor. Göletlerin bir tanesinin Karakizlar Köyü’nde Incircik Mevkii’ne, bir digerinin Saipler’e Muharrem Mevkii’ndeki 100 dönümlük alana, sonuncusunun ise Arslanlar Köyü Ayazdere Mevkii’ne kurulmasi planlaniyor. Bölgede sulu tarimin yapilmasi için büyük önem arz eden göletler, köylerde bulunan yüzlerce çiftçiyi ihya edecek. Öte yandan Arslanlar Köyü’nde geçtigimiz günlerde kaynaklardan yeniden su çikmasi bölgede büyük sevinç yasatmisti. Bölge yasayan halk, bu göletlerin yapilmasiyla tarimda verimliligin daha da artacagi inancinda. Arslanlar Köy’ünde bugday, pamuk, her türlü sebze yetistirilirken; Saipler’de zeytin, bamya, üzüm; Karakizlar Köyü’nde ise zeytin, kiraz, incir ve üzüm yetistiriciligi yapiliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web