Büyük Torbalı

Köylünün kesfi geçim kapisi oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Köylünün kesfi geçim kapisi oldu
209 Görüntüleme
02 Mart 2010 - 23:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karakizlar ve Helvaci Köyü’nde köylülerin kesfettigi yabanî ot yeni geçim kapisi oldu. Yilda 200 ton toplanan ‘Pamukluk otu’ tüccarlara satiliyor. Bu bitki islenip, ayakkabi ve deri boyasi yapiminda kullaniliyor

SON yillarda geçim kaynakla-ri iyice azalan ve tarimdan ar-tik istedigi kâri saglayamayan üretici farkli arayislar içine girdi. Karakizlar ve Helvaci Köyü sakinleri de bu farkli arayislara yönelenlerin basinda geliyor. Köylüler, geçimlerini saglayabilmek için dagdan topladiklari yabanî pamukluk otuyla sagliyor. Ayakkabi, deri gibi ürünlerin boyanmasinda kullanilan bu bitki, köylünün yeni ekmek kapisi oldu. Dagda yetisen bu bitki Nisan ve Tem-muz aylari arasinda toplaniyor.

YILDA 200 TON
TORBALI’NIN dag köylerin-deki vatandaslar, geçimlerini saglayabilmeki için çareyi do-gada aramaya basladi. Bunun en güzel örnegi ise Karakizlar ve Helvaci köylerinde yasani-yor. Iki köyün sakinleri üret-tikleri ürünün para etmemesi nedeniyle, pamukluk otu top-lamaya basladi. Dagda ve ba-kimsiz arazilerde yetisen bu yabani bitki yaklasik 6 yildir köylüler tarafindan toplaniyor. Yilda 200 ton toplanan bu ürün tüccarlara satiliyor. Bu bitkiler daha sonra islenip, ayakkabi ve deri boyasi yapi-minda kullaniliyor. Bitkinin kilosu 50 kurus ila 1 TL ara-sinda satiliyor.

DEVLET DESTEK VERSIN

TOPLANMASI çok zahmetli bir bitki olan pamukluk otu, vücuda temas etmesi halinde kasintiya neden oluyor. Binbir zahmetle topladiklari pamuk-luk otunu çok ucuza sattikla-rini ifade eden Birol Sözeri, “Yaz sicaginda, büyük emek vererek topladigimiz bu bit-kinin en az 2-2,5 TL’ye satil-masi gerekir. Yaygin olmayan bu yabani bitkinin, toplanmasi için devletin köylüyü tesvik etmesi gerekir ve bu konuda maddi açidan destek vermeli. Ayrica bu bitkilerin, islendigi fabrikalardan ilçemiz sinirlari içerisinde kurulmasini istiyoruz” seklinde sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web