REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Krediyle kurban kesilir mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Krediyle kurban kesilir mi?
176 Görüntüleme
20 Eylül 2014 - 8:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçe Müftüsü kredi çekerek ya da borçlanarak kurban kesmesinin dinen uygun olmadigini söyledi. Müftü Semih Keskin, maddi durumu iyi olmayanlarin kendilerini böyle bir sorumlulugun altina sokmamasi gerektigini söyledi

TORBALI Müftüsü Semih Keskin, Diyanet Isleri Baskanligi’nin açiklamasi dogrultusunda konusarak, kredi çekerek ya da borçlanarak kurban kesmesinin dinen uygun olmadigini söyledi. Torbali Müftüsü Semih Keskin, bütün ibadetlerin yegane gayesinin yaraticiya yakin olmak oldugunu belirterek, “Bize emredilen bütün ibadetlerin gayesi aslinda kurbandir. Kurban Rabbimize yakin olmaktir. Bugün insanligin yasadigi en büyük sorun insanligin Rabbinden uzaklasmasidir. Bütün ibadetlerin gayesi olan kurbiyeti ifade eden bir kelimedir kurban. Kurban ahde vefadir, kurban sadakattir, kurban fedakarliktir, kurban vefadir. Bize bütün bu duygulari ögreten bir ibadettir aslinda” diye konustu.“Bütün ilahi dinlerde üzerinde durulan en önemli hususlardan bir tanesi ibadetlerin mana ve hikmetidir” diyen Keskin, “Bunlari kaybettiginiz zaman birer sekle dönüsür. Onun için hem kurban, hem hac, hem diger bütün ibadetlerimizde buna dikkat etmeliyiz. Bütün ibadetlerimizin asil gayesi olan yaraticinin rizasina erdirme, ona yakin olma gayesini gerçeklestirmeyi yüce Rabbimiz bizlere nasip eylesin” ifadelerini kullandi.

SORUMLULUK YOK

DiyanetIsleri Baskani Mehmet Görmez’in açiklamasi üzerine degerlendirme yapan ve Hac ibadeti ile kurban ibadetinin birbirinin ayrilmaz parçasi oldugunu kaydeden Müftü Keskin, söyle konustu:“Kurban ayni zamanda hac ibadetinin bir hükmüdür, önemli bir parçasidir. Islam’in çok önem verdigi, tarih boyunca var olan çok önemli bir ibadettir. Dünya Müslümanlarinin temsilcileri hac ibadetini ifa ederken, evlerinde kalan Müslümanlar da hali vakti yerinde olanlar kurban keserek bu ibadete katilirlar. Hali vakti yerinde olmayanlar da o kurbani kesmis sayilirlar. O ibadete katilmis olurlar. Yüce Rabbimiz hiçbir Müslüman’a çekemeyecegi yükü yüklememistir. Diyanet Isleri Baskanimizin açiklamasi dogrultusunda, baskanligimiza en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Benim varligim yok, ben zengin degilim ama kurban kesmek istiyorum. Hatta bankadan kredi alabilir miyim gibi yollarla, borçlanarak kurban kesmeye kalkisir, kendisini ve ailesini zor durumda birakan fakir kardeslerimizin varligini biliyoruz. Bilsinler ki Cenabi Hakk onlardan böyle bir sey istememistir ve onlarda aslinda bizatihi kurban kesen kardesleriyle birlikte o Allah’a yakinlik sürecine katilmis olurlar. Dolayisiyla hiç kimse kendisini ve çocuklarini zor durumda birakarak, borç, harç ederek, baska yerlerden paralar temin ederek, eger zengin degil ise, kurban kesecek konumda degilse, kendisini böyle bir sorumlulugun altina sokmasi dogru degildir. Ancak kurban kesen kardeslerimiz de kesmeyen kardeslerimizi adeta kesmis gibi bu süreçlere katarlar, birlikte kurbanin o kurbiyetinden ifade ederler.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web