Büyük Torbalı

Kriz var diye yerimizde oturacak degiliz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kriz var diye yerimizde oturacak degiliz
186 Görüntüleme
10 Haziran 2010 - 21:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali Ticaret Odasi’nin aylik olagan toplantisinakatilan Yorgancilar ekonomi ve is dünyasina iliskin önemli mesajlar verdi

TURKIYE Odalar ve Borsa-lar Birligi(TOBB) yönetim kurulu üyesi Ege Bölgesi Sanayi Odasi(EBSO) Baskani Ender Yorgancilar önceki ak-sam Torbali Ticaret Odasi’nin davetlisi olarak ilçeye geldi. Ticaret Odasi’nin Haziran ayi olagan toplantisina katilan Yorgancilar, ‘Uretim Yoksa Kalkinma Hayal’ konulu bir sunum yapti. Torbali Ticaret Odasi aylik olagan meclis toplantisi Abdulvahap Olgun baskanliginda yapildi.
Yaklasik 1,5 saat süren sunu-ma Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, Soförler Odasi Baskani Civa Ismail Akman, TOSIAD Baskani Serdar Sekban, TOGIAD Baskani Yurdadog Mutlu, Ticaret Odasi meslek komitesi baskanlari katildi. Yorgancilar, yaptigi konusma-da üretimin önemine vurgu yaparken, önümüzdeki yilin sanayiciler için oldukça umut-lu geçecegini belirtti. Baskan, Türkiye’nin de son yillarda yaptigi atilimlarla Ortadogu-nun lideri konumuna geldigini ifade etti. Yorgancilar’a ko-nusma sonrasinda Ticaret O-dasi tarafindan bir plaket verildi.

YERLI URETIME DESTEK VERILMELI

TICARET Odasi toplanti sa-lonunda gerçeklestirilen su-numda kürsüye çikan Ender Yorgancilar, ithalata dayali büyüme yerine ihracat ve is-tihdama dayali büyüme mo-delinin benimsenmesi gerek-tigini vurguladi. Yorgancilar: “Türkiye birtakim zihniyet dönüsümüne yönelik adimlar atmalidir. Iste böyle bir süreçte yeni bir büyüme modeli sarttir. Uretim yoksa kalkinma hayaldir. Türkiye bugün bölgesinin en önemli imalatçisidir. Ancak ithalat tesvik edilerek sanayi adeta yok ediliyor. Ithalatin neden oldugu haksiz rekabetten yurtiçi üretimin korunmasi gerekir. Bunun için gerekirse gizli tesvik saglanmali” diye konustu

YENI PAZARLAR BULMALIYIZ

TURKIYE’NIN 2001’de ya-sadigi krizi simdi Avrupa Bir-ligi ülkelerinin yasadigini be-lirten Ender Yorgancilar: “Bu kriz bizi fazla etkilemez, çünkü biz ne Yunanistan’iz ne de Macaristan. Ulkemi-zin yaptigi ihracatin yüzde 90’i sanayi üretimi. Avrupa en büyük pazarimiz ancak orada kriz var diye yeri-mizde oturacak degiliz. Hemen alternatif pazarlar bulmaliyiz. Kuzey Ame-rika, Asya, Ortadogu, Türki ülkeler buralara da gitme-liyiz. Önümüzdeki yil piyasalarin daha iyi olacagini tahmin ediyoruz ve  gelecege umutla bakiyoruz. Herkeste bu yönde bir bekleyis var” seklinde konustu.

BUYUME HIZI YETERSIZ

MEVCUT büyüme hizinin yetersiz oldugunu, bu yüzden ithalata bagli büyüme modeli yerine mali disiplinden feragat etmeyen, yapisal reformlara odaklanan, üretim, istihdam ve ihracat odakli bir stratejinin gerçeklestirilebilecegini ifade etti. Yorgancilar ayrica: “Eger hedefimiz 2023’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yasinda dünyanin en iyi 10 ekonomisi arasina girmesi iseyüzde 7’nin üzerinde bir büyüme sart” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web