Büyük Torbalı

Kurslarla cezaevini degistirdiler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kurslarla cezaevini degistirdiler
249 Görüntüleme
20 Şubat 2011 - 22:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2010 yilinda toplam 15 kursun açildigi Torbali Cezaevinde bu kurslarda egitim gören mahkûmlar kurumun boya badana ve mermer döse mesi gibi çalismalarini yapti. Bastan asagi yenilenen cezaevi, bölgedeki en donanimli ve modern cezaevi olma yolunda hizla ilerliyor.

MURATBEY Mahallesinde 1987 yilinda kurulan Torbali K2 Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumunda son dönemde yapilan yenilikler takdir topluyor. 60 kisi kapasiteli, 18 dönüm arazi üzerinde yaklasik 1 dönüm kapali alana kurulu Torbali Cezaevindeki yenileme çalismalari ile kurum modern bir görünüme kavustu. Zemini ve duvarlari fayans kaplanan cezaevinde hükümlülerin kullandigi ranzalar, yemek masalari, sandalyeler degistirildi. Yeniliklerin bununla sinirli kalmadigi cezaevinde asil ilginç olan birçok yenileme çalismasinin bizzat hükümlükler tarafindan yapilmasi. Cezaevindeki boya badana ve mermercilik kurslari kapsaminda kurum bastan asagi yenilendi. Cezaevinin tadilatinda Cumhuriyet Bassavciligi, Kaymakamlik, Jandarma, Belediye, Halk Egitim, Milli, Egitim gibi kurumlari yani sira ilçedeki mermer fabrikalarinin ve hayirsever isadamlarinin da payi büyük. Yenileme çalismalari ile hükümlülere daha saglikli ve modern bir ortam sunduklarini söyleyen Cezaevi Sorumlu Infaz ve Koruma Basmemuru Kenan Yilmaz, kurslarla da hükümlülerin tahliye sonrasinda topluma uyum saglamasini ve donanimlarini arttirmalarini amaçladiklarini ifade etti. 2010 yilinda toplam 15 kurs açildi.

MESLEK EDINDIRME KURSLARI TAM GAZ

TORBALI K2 Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumumuzda barindirilmakta olan hükümlü ve tutuklularin serbest hayatta kendileri için firsatlar yaratabilme, donanim ve kabiliyetlerini gelistirme, toplumsal yasamdaki farkli yetersizlikleri nedeniyle suça yönelme olgularini ortadan kaldirma, Kendi hayatlarini kazanma gibi yasamsal amaçlara yönelik olanaklari kullanabilme amaciyla çesitli kurslar açilmakta. Kurslar hakkinda bilgi veren Cezaevi Sorumlu Infaz ve Koruma Basmemuru Kenan Yilmaz, “Ilk olarak bilgisayar ve okuma yazma alaninda baslattigimiz kurslarimiz devam ediyor. Örtü alti Organik Sebze Yetistiriciligi kursu açilmasi için Adalet Bakanligi Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlügünün uygun görüs alinmis olup, Izmir IsKurumu Il Müdürlügünün destegi ile Organik tarim sebze yetistiriciligi kursu için sera kurulumu yapildi.. Torbali Ilçe Tarim Müdürlügü tarafindan görevlendirilen Ziraat Mühendisleri tarafindan egitimler baslatildi. Halk Egitim Merkezi Müdürlügü tarafindan temin edilen ögreticiler tarafindan 02 Kasim 2009 tarihinde baslatilan 1.ve 2.Kademe okuma yazma kursu ve Bilgisayar Operatörlügü Kursu ile egitimlerimize baslanmis kurs bitiminde basarili olan hükümlü ve tutuklulara düzenlenen törenle belge ve sertifikalari verilmistir. Kurslarimiz gelecek yillarda da araliksiz devam edecek” dedi.

BAGLAMA ÇALMAYI ÖGRENECEKLER

2010 yili içerisinde 15 kursta toplam 90 kisiye sertifika verdik-lerini kaydeden Yilmaz, bu yil içerisinde de baglama, satranç, aricilik basta olmak üzere birçok kursun açilacagini söyledi. Yil-maz, “Hükümlülerin tahliye son-rasi istihdamlarina olanak sagla-yacak kurslar sonucu kendilerini toplum içinde üretici bir birey olarak görmelerine olanak sag-laniyor. Bu kurs ile hükümlüler günümüz piyasa sartlarinda isin öneminin bilincinde çalistigi ku-rum veya özel sektörden sorumluluklarini bilen, alani ile ilgili islerde gurup veya birey olarak çalisma yöntemi edinmis, is hayatindaki ahlakin da önemini kavrayan birey olacaktir. Bu kap-samda 2011 yili içerisinde de kurslarimiz sürecek” dedi. Yil-maz ayrica hem kurslarda hem de yenileme çalismalarinda kendile-rine destek olan Cumhuriyet Bassavciligi, Kaymakamlik, Be-lediye, Jandarma Ilçe Milli Egi-tim, Halk Egitim, Tamsa Sera-mik, IZKO Mermer, CEVAKA Mermer ve Enmersan’a tesekkür etti.

Neler yenilendi?

• Cezaevinin sol tarafina otopark yapildi
• Kurumun girisine donanimli bir bekleme salonu yapiliyor
• Idarî bina yenilendi, mermer dösendi
• Görüs salonu bastan asagi yenilendi
• Mahkûmlarin ranzalari degistirildi
• Yemek masalari ve sandalyeler degistirildi
• Tüm duvarlar boyandi, fayans dösendi
• Belediye tarafindan bahçede peyzaj çalismasi yapildi

Cezaevinde yevmiyeli kurslar

ILÇEDE 22 yildir faaliyet gösteren Torbali Cezaevi son 1 yildir gözle görülür bir degi-sim yasaniyor. Gerek açilan kurslar gerekse de yapilan tadilat çalismalari ile dikkat çeken kurum, bölgedeki en donanimli ve modern cezaevi olma yolunda hizla ilerliyor. Kütüphanesi, kurs siniflari, bilgisayar dersligi, projeksiyo-nlu sinif, el isi atölyeleri, sera-si basta olmak üzere birçok donanimi ile ön plana çikan cezaevindeki hummali yeni-leme çalismalari kurslarla paralel sürüyor. Sera ve bitki örtüsü yetistiriciligi kursu gö-ren mahkûmlar mutfak malze-melerini buradan temin eder-ken, mermer dösemeciligi kur-sunu bitirenler cezaevinin du-varlarini ve zeminini yeniliyor. Kurslara katilanlar hem mes-lek ediniyor hem de günlük 5 TL yevmiye aliyor. Is-Kur destekli kurslarda birçok kisi okuma yazma ve bilgisayar kullanimini da ögrendi. Orga-nik Tarim Kursu, Mermer Mo-zaik Kursu, Okuma Yazma Kurslari açarak birçok kader mahkûmunu meslek sahibi yapan Torbali K2 Tipi Ceza-evi, önümüzdeki dönem Re-sim, Bilgisayar, Aricilik, Boya Badana, Satranç, Baglama Mermer ve Mozaik Kurslarina devam edecek. Bugüne kadar el isi, resim gibi kurslardan el ettiklerini sergileyen kursiyer-ler son olarak geçtigimiz gün karo fayans dösemeciligi ve 1. kademe okuma yazma kursla-rinin tamamlanmasi nedeniyle sertifikalarina kavusmustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web