Büyük Torbalı

Kurumlar vatandastan ikâmetgâh istemesin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kurumlar vatandastan ikâmetgâh istemesin!
231 Görüntüleme
12 Ocak 2010 - 1:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2008 yilinda getirilen düzenleme ile resmi kurum ve kuruluslarin ikametgâh isteme uygulamasi kaldirildi. Bu karara uyulmamasi Nüfus Müdürü’nü isyan ettirdi.

ADRESE Dayali Kayit Siste-mi’nin saglikli bir sekilde yü-rütülmesi adinda hükümet ta-rafindan 2008 yilinda yeni bir düzenleme getirildi. Dü-zenlemeye göre kisilerin yer-lesim yeri ve diger adres bil-gilerinin standartlara uygun sekilde tek bir merkezde tu-tulmasi ve bu bilgilerin tüm kamu kurum ve kuruluslariyla paylasimi gerçeklestirildi. Bu düzenlemeyle vatandaslardan ikametgah, nüfus kayit örnegi gibi evraklarin kamu kurum ve kuruluslardan istenmemesi hedefleniyordu. Ancak aradan geçen süre boyunca, konuyla ilgili olarak herhangi bir gel-isme yasanmadi. Torbali Nü-fus Müdürü Hüseyin Kavak, bazi kurumlarin bu evraklari istenmemesine ragmen talep ettigini belirtti.

VATANDAS ZOR DURUMDA KALIYOR
KAMU kurum ve kurulusla-rinca yürütülen is ve islemler-de, nüfus müdürlüklerinden veya yurttaslardan yerlesim yeri ve diger adres belgesi ile nüfus kayit örnegi isteniyor-du. Ancak 2008’de gerçekles-tirilen degisiklikle birlikte bu belgeler ilgili kurulus tarafin-dan dogrudan Adrese Kayit Sistemi’ne dayali Kimlik Pay-lasim Sistemi’nden (KPS) el-de ediliyor. Özel sektöre is basvurularinda ve bazi islem-lerde ise ikametgah belgesi alinmaya devam ediyor. Buna göre, kamu kurum ve kurulus-lari yaptiklari islemlerde MERNIS veri tabaninda yer alan ve T.C kimlik numarasi ile iliskilendirilmis bulunan ‘Kimlik Paylasimi Siste-mi’nden (KPS) elde edecek-leri yerlesim yeri ve diger adres bilgilerini esas alacak. 1,5 yildir bu sisteminin hayata geçirildigini ancak birçok kurumun halen ikametgah veya nüfus kayit örnegi gibi evrak istedigini söyleyen Kavak, “Kurumlar, kendile-rini garantiye almak adina, vatandaslardan evrak talebin-de bulunuyor. Bu nedenle va-tandas zor durumda kaliyor.” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web