Büyük Torbalı

Kurutmalik üzümde hasat

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kurutmalik üzümde hasat
251 Görüntüleme
17 Ağustos 2011 - 20:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 yil öncesine kadar binlerce dönümlük arazide yetistirilen üzüm, kuraklik ve isçi maliyetleri nedeniyle artik sayili kisiler tarafindan ekiliyor. Uzüm hasadi, 2 hafta sonra sona erecek.

TORBALI ve köylerinde üzüm yetistiren çiftçiler hasada basladi. Çapak, Korucuk, Çakirbeyli ve Bozköy’de yetistiriciligi yapilan üzümlerin büyük bir bölümü kurutulduktan sonra satiliyor. Bir zamanlar ilçedeki üreticilerin en gözde ürünü olan üzüm baglari, son yillarda yerini zeytinliklere birakti. 10 yil öncesine kadar binlerce dönümlük arazide yetistirilen üzüm, kuraklik ve isçi maliyetleri nedeniyle artik sayili kisiler tarafindan ekiliyor. Hafta basindan itibaren baslayan üzüm hasadi, 2 hafta sonra sona erecek. Kurutmalik olarak kullanilacak olan bu çekirdeksiz üzümler daha sonra, fabrikalarda islenip kuru üzüm olarak satisa sunulacak.

HASTALIKLAR VERIMI ETKILEDI

URETIM maliyetlerinin artmasi, ürünün para etmemesi ve yetistiriciligin çok zor olmasi nedeniyle birçok üretici, üzüm baglarini bozarak yeni ürünler yetistirmeye basladi. Bu durum ilçede yetistirilen çekirdeksiz özelligi olan kurutmalik üzümünün unutulmaya yüz tutmasina neden oldu. Ilçede üzüm yetistiriciligi yapan çiftçi sayisi ise maalesef 150’yi geçmiyor. Bu yil önemli hazirliklar yapan üretici, hasat döneminde ise istedigini alamadi. Havalarin yagisli olmasi nedeniyle bas gösteren mildiyö hastaligi ve bazi baglarda dolunun neden oldugu hastaliklar, üzüm üretimini geçen yillara göre azaltti. Bu durum üzüm fiyatlarinin da yükselmesine neden oldu.

GUNESIN ALTINDA KURUTULUYOR

2 hafta sonra hasadin bitecegini söyleyen Önder Dal: “Hasadin bitmesinden sonra islerimiz bitmiyor. Topladigimiz bu üzümleri, özel olarak hazirlanan alanlara seriyoruz. Büyük bir titizlikle topladigimiz üzüm salkimlarini günesin altinda kurutuyoruz. Daha sonra üzüm tanelerini tek tek çöplerinden ayikliyoruz. Bu üzümler çöplerinden arindiktan sonra fabrikalara satisa sunuluyor. Fabrikalar da bizden satin aldigi bu üzümleri isleyip, kuru üzüm olarak yeniden piyasaya sunuyor” dedi. ayikliyoruz. Büyük bir zahmet sonucu elde ettigimiz ürünlerden maalesef para kazanamiyoruz” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web