Büyük Torbalı

Kurutulmus domateste hijyen hayati önem tasiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kurutulmus domateste hijyen hayati önem tasiyor
246 Görüntüleme
15 Mart 2010 - 23:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

VSM Gida ile Ege’nin güneste kurutulmus domatesini Avustralya’dan Kanada’ya kadar onlarca ülkeye ve dünyanin en önemli gida zincirlerine satiliyor. Firma, özellikle temizlige çok önem veriyor

SAGLIK açisindan çok sayida faydasi bulunan kurutulmus do-mateslere olan ilgi her geçen gün artiyor. Hemen her sektörde oldu-gu gibi talep artisini firsat bilen merdiven alti imalatçilar bu alan-da da üretimlerini gerçeklestiri-yor. Tamamen sagliksiz ve hijye-nik olmayan kosullarda yapilan üretimler basta Hepatit olmak üzere çok sayida saglik problemi-ni de beraberinde getiriyor. Kuru-tulmus domates sektöründe faali-yet gösteren firmalardan bir tanesi de üretimini Torbali’da gerçekles-tiren VSM Gida. Hijyenik bir ortamda ve alaninda uzman kad-rosuyla Torbali basta olmak üzere Bergama ve Bayindir bölgelerinde özel olarak yetistirilen domates-leri kurutarak dünya ülkelerine pazarlayan VSM Gida Genel Mü-dürü Serden Yel, saglikli ürünlerin hazirlanip pazarlanmasi konusun-da basta çiftçiler olmak üzere fir-malara ve tüketicilere büyük gö-rev düstügünü belirterek hijyenik olmayan kosullarda yapilan üre-timlerin yurt disindaki pazar pay-larina çok ciddi zararlar verdigini söyledi.

13 ULKEYE IHRACAT
3 yildir Torbali’da bulunan VSM Gida üretimini yaklasik 100 bin m²’lik bir alanda gerçeklestiriyor. Agirlikli olarak kurutulmus do-mates imalati bulunan firma yilda 750-1000 ton arasinda üretim ya-piyor. Urettigi kurutulmus doma-tesleri 13 ülkeye ihraç eden VSM Gida’nin 30’a yakin müsterisi var. Basta Torbali olmak üzere Berga-ma ve Manisa’da özel olarak üre-tilen domatesleri satin alarak ku-rutan firma yilin sadece 50 gü-nünde üretim yapabiliyor .Çiftçi-ye Subat ayinda fide, tohum ve gübre destegi veren firma çesidini de kendilerinin belirledigi doma-tesleri seçerek aliyor. Soguk hava depolarinda 1 yil süreyle saklanan kurutulmus domatesler müsteri-lerin taleplerine göre ambalajla-narak gönderiliyor.

PAZAR PAYINA ZARAR VERIYOR
KURUTULMUS domateslerin tüketimi son yillarda oldukça yayginlasti. Özellikle kalp krizi riskini azaltan ve erkeklerde prostat problemine iyi gelen kuru-tulmus domates uygun kosullarda üretilmedigi taktirde sagligi olum-suz etkileyebiliyor. Hijyen kural-larina son derece önem veren ve BRC ve HACCP sertifikalarina sahip olan VSM Gida, hijyen ve temizlik malzemeleri için yilda 150 bin TL’ye yakin harcama ya-piyor. Uygun olmayan kosullarda yapilan üretimlerin hepatit basta olmak üzere bir çok problemi be-raberinde getirdigini ve bu sekilde üretim yapan merdiven alti firma-larin sektörün yurt disindaki pazar payina zarar verdigini söyleyen Yel “Biz firmamizda 3 gida mü-hendisi ve 2 gida ve ziraat tek-nikerimizle çalisiyoruz. Birçok firmada bulunmayan pastörizas-yon sistemine sahibiz. Gerek üre-tim kosullarimiz ve gerekse per-sonelimiz sayesinde ürünlerimizin hiçbiri saglik açisindan problem olusturmuyor. Uygun kosullarda yapilmayan üretim sonucunda mikrobiyolojik üremenin gerçek-lestigi ürünler domatesleri üreti-minde kullanan firmalara da mad-di zaralar veriyor. Bu nedenle bu konuda çiftçilerin, kuru domates üreten ve bu kuru domatesleri alan firmalarin bilinçli olmasi ge-rekiyor. Bölgedeki çiftçinin ürü-nünü sattigi firmayi bilmesi çok önemli. Biz bu yil 1500 tona ya-kin üretim gerçeklestirmeyi plan-liyoruz. Bunun yani sira çiftçilere ve çiftçi egitimlerine yönelik çe-sitli projelerimiz de var” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web