Büyük Torbalı

Liseli askere çagirildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Liseli askere çagirildi
230 Görüntüleme
09 Mayıs 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1993 yilinda dünyaya gelen Bahri Güler’in nüfusuna 1989 yilinda dogdugu yazildigi için genç çocuk lise siralarinda olmasina ragmen askere çagrildi. Bahri, nüfusunun degismesi için mücadele ediyor

ANADOLU Lisesi 10. sinif ög-rencisi Bahri Güler askerlik soku yasiyor. Daha 17 yasinda olan lise ögrencisi Güler, kendisine gelen askerlik yoklamasiyla büyük sas-kinlik yasadi. 1993 yilinda dünya-ya gelen Bahri Güler’in, Diyarbakir Çermik Nüfus Müdürlügü’n-deki bir memurun gerçeklestirdigi yanlis sonucunda adeta hayati degisti. 1993 dogumlu Güler’e Diyarbakir Çermik Nüfus Müdürlügü’nden nüfus cüzdani verildigi sirada ‘Cüzdan verilis tarihi’ kismina 1993 yazilacagina 1989 yazildi. Daha yeni dünyaya gelen Bahri, kimlik verilis tarihine göre 4 yasindaydi. Lise siralarindaki Bahri, askerligini tecil ettirirken, simdilerde de kimliginde yapilan bu hatayi düzeltmek için hukuk mücadelesi vermeye hazirlaniyor.

1993’TE DOGDU 1989’DA KIMLIK SAHIBI OLDU

ATATURK Mahallesi’nde ikamet eden Güler ailesinin en küçük ço-cuklarindan bir tanesi olan Bah-ri’nin basina oldukça ilginç bir olay geldi. Diyarbakir’in Çermik ilçesinde 1993 yilinda dünyaya gelen Bahri Güler, nüfus memu-runun hatasiyla devletin kayitlarina daha bir haftalikken 4 yasinda ola-rak kaydedildi. Aldigi nüfus cüzda-nina göre daha dünyaya gelmeden tam 4 yil önce bir kimlik sahibi olan Bahri Güler, herhangi bir so-runla karsilasmadigi için bu hatayi düzeltmeyi hiç akil etmedi. Ta ki lise siralarinda egitim görürken, evine gelen askerlik yoklamasina kadar. Devlet kayitlarina göre 20 yasina basan Bahri, her Türk gen-cinin yapmasi gereken askerlik va-zifesi için askerlik subesine çagiril-di. 17 yasindaki Bahri, Askerlik Subesine giderek askerligini tecil ettirdi.

SOK YASADIM

ASKERLIK yoklamasini aldigin-da büyük bir sok yasadigini ifade eden Bahri Güler: “Askere çagi-rildigimi duyunca çok sasirdim. Ancak daha sonra bunun kimli-gimdeki verilis tarihi ibaresinin yanlis yazilmasindan kaynaklan-digini ögrendim. 17 yasinda ol-mama ragmen, devletin gözünde 21 yasinda görünüyorum. Bir me-murun yaptigi hata hayatimi karar-tabilirdi. Egitimimi yarida kesip askerligimi yapmak zorunda kala-bilirdim. Bu hatanin düzeltilmesi için gerekli mercilere müracaatlar-da bulunacagim. Gerçek yasima dönmek istiyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web