Büyük Torbalı

Mahkeme açmak zorlasiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mahkeme açmak zorlasiyor
197 Görüntüleme
06 Ekim 2011 - 21:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni uygulamaya göre tebligat ücretleri, kesif giderleri, bilirkisi ve tanik ücretleri gibi giderleri karsilayacak tutarin dava açilirken pesin olarak ödenmesi gerekiyor.

1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüge giren Yeni Hukuk Mahkemeleri Kanunu ile herhangi bir konuda dava açmaya karar veren bir kisi yargilama harçlarini, davayi açarken mahkeme veznesine pesin ödemek zorunda kalacak. Yeni uygulamaya göre tebligat ücretleri, kesif giderleri, bilirkisi ve tanik ücretleri gibi giderleri karsilayacak tutarin davaci tarafindan dava açilirken pesin olarak ödenmesi gerekiyor. Bu davalarin  eskisi kadar kolay açilamayacagi manasina geliyor. Yeni uygulamayi degerlendiren Torbalili avukatlar mahkeme giderlerinin dava öncesi pesin olarak ödenmesinin vatandasin bütçesini zorlayacagi konusunda hemfikir.

VATANDASIN BUTÇESINI ZORLAR

YENI uygulamanin vatandas açisindan olumsuz taraflar barindirdigina deginen Izmir Barosu Torbali Temsilcisi Avukat Dogan Turan, “Yeni uygulamanin vatandasin bütçesini oldukça zorlayacagini düsünüyorum. Bu açidan olumsuzluklari var. Ustelik vatandas tarafindan mahkemeye pesin olarak yatirilacak meblagin ne kadar zaman sonra davaci tarafindan ödenecegi belli degil, bu da sikinti yaratacak bir durum. Diger taraftan avukatlarin is hacmini azaltacagina ihtimal vermiyorum. Çünkü vatandas bir sürü teferruatla karsilasacagi için avukata danismak zorunda kalacak” dedi.
PARA ILE ADALET OLMAZ

ADALET Bakanligi’nin bu yeni uygulamasinin adalete aykiri oldugunu beyan eden Avukat Bülent Demiralan “Para ile adalet istenmemeli. Vatandas bir dava açacak olursa en az 300400 lira pesin isteniyor. Bence bundan sonra kimse kolay kolay hakkini aramaz. Normalde 100 liraya mal olan bir bosanma davasi bundan sonra en az 800 liraya mal olacak” dedi. Yeni uygulamaya kimsenin itiraz etmemesini de garip buldugunu ifade eden Demiralan “Adaletin tecellisi için bence bütün davalar parasiz açilmali. Yeni uygulamada vatandas bir yil sürede ödeyecegi parayi bir anda ödemeye mecbur birakiliyor. Bu dogru degil”

HEM OLUMLU HEM OLUMSUZ

YENI uygulamanin ne tamamen olumlu ne de tamamen olumsuz oldugunu savunan Avukat Niyazi Baykurt “Bu uygulama maddi imkanlari kisitli insanlarin hak aramasini zorlastiracagi için olumsuz öte yandan yargilamalarin hizli tamamlanmasi açisindan olumlu bir gelisme olarak degerlendirilmeli. Baykurt yeni uygulamayla adalet mekanizmasini suistimal etmek isteyenlerin de önüne geçilecegini ifade ederek “Bazi art niyetli kisiler masraflarin yatirilmasini geciktirerek davayi uzatiyorlardi. Yeni uygulamayla birlikte davaci taraf parayi pesin ödeyeceginden bu suistimaller de bertaraf edilmis olacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web